Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2015 07 12

Jubiliejinio Karlovi Varų kino festivalio nugalėtojų dominantė: socialinė tematika

Baigėsi liepos 3–11 d. vykęs 50-asis tarptautinis Karlovi Varų kino festivalis. Rusų režisierė Angelina Nikonova („Twilight Portrait“), islandų aktorius ir prodiuseris Olafur Darri Olafsson („XL“), kompanijos „Celluloid Dreams“ įkūrėja Hengameh Panahi („Taxi“), „HBO Europe“ biuro Čekijoje viceprezidentas Ondrej Zach ir amerikiečių operatorius, kino teatro Teksase „Alamo Drafthouse Cinema“ įkūrėjas bei vadovas, filmų prodiuseris („Kino pavasaryje“ 2014 m. rodyta kompiliacija „The ABCs of Death“) Tim League po ilgų diskusijų nusprendė, kas šiemet yra verčiausias „Krištolinio gaublio“.
Kadras iš „Bob and the Trees“
Kadras iš „Bob and the Trees“
Temos: 2 Kinas Karlovi Varai

„Konkursinės programos filmai labai skirtingi, tad išskirti kažkurį vieną buvo tikrai nelengva. Vertindamas pirmiausia atsižvelgiu į istoriją, kuri turi iškilti virš visko. Tačiau tas istorijos pasakojimas neprivalo būti naratyvinis. Originalumas – tai, kas lemia mano palankumą. Kitas aspektas – charakteris, kuris privalo nustebinti“, – kalbėjo vienas iš sprendimą priėmusios žiuri narių T. League.

Režisierius Diego Ongaro, išleidęs visas savo ir žmonos santaupas, nufilmavo istoriją apie Bobą Tarasuką – Masačusetso medkirtį.

Pagrindinis festivalio prizas atiteko dramai „Bob and the Trees“ kūrėjams. Režisierius Diego Ongaro, išleidęs visas savo ir žmonos santaupas, nufilmavo istoriją apie Bobą Tarasuką – Masačusetso medkirtį. Tai realus personažas, įkvėpęs režisierių sukurti pirmąjį pilno metro filmą.

Iki tol iš JAV kojos neiškėlęs B. Tarasukas apdovanojimą atsiėmė drauge su D. Ongaro ir paskyrė jį savo iš Čekijos kilusiai močiutei. „Variety“ „Bob and the Trees“ gyrė už realistiškumą, realybės, kuri daugeliui atrodo tokia svetima ir tolima, atvaizdavimą ir priskyrė filmą itin arthauziniam, festivaliniam kinui.

VIDEO: Bob and the Trees

Didysis žiuri prizas, antrasis pagal svarbą apdovanojimas, atiteko jaunam austrų režisieriui Peter Brunner, kuris Karlovi Varuose pristatė savo antrąją dramą „Those Who Fall Have Wings“. Tai itin vizualus pasakojimas apie anūkių atsisveikinimą su nepagydoma liga sergančia močiute.

Kadras iš filmo „Those Who Fall Have Wings“
Kadras iš filmo „Those Who Fall Have Wings“

„Kančia, gedulas – hiperbolizuoti ir materializuoti kraupiais pavidalais. Tačiau kaltinantiems filmą per dideliu emocionalumu ar sentimentalumu, aš turiu pasiteisinimą – juk juosta kurta iš pirmą kartą su mirtimi susidūrusios 15-metės ir jos mažos sesutės perspektyvos. Mirtis jai lyg ilgapirštis monstras, kuris naktį slankioja aplink lig tol saugų seną močiutės namą“, – festivalio spaudos konferencijoje kalbėjo režisierius. 

Geriausiu režisieriumi pripažintas Kosove gimęs, dabar Vokietijoje kuriantis Visar Morina, debiutavęs mažo berniuko kelione ieškant savo tėvo „Babai“.

Geriausia aktorė tapo slovakė Alena Mihulová, suvaidinusi dramoje „Home Care“ savo sutuoktinį slaugančią moterį.

Geriausiu aktoriumi paskelbtas jaunesnįjį ir problematiškąjį brolį dramoje „The Snake Brothers“ suvaidinęs Kryštof Hádek.

Specialus žiuri paminėjimas atiteko animuotai biografiniai dramai apie alpinistą ir fotografą Adam J. Winkler „The Magic Mountain“.

Specialiuoju žiuri paminėjimu taip pat pagerbtas pasakojimas apie XX a. pr. neilgai gyvenusią italų poetę Antonia Pozzi „Antonia“.

Antrosios konkursinės programos „East of the West“, kurioje pristatomi vidurio Europos jaunųjų režisierių filmai, nugalėtoja tapo socialinė drama „The Wednesday Child“. Tai pasakojimas apie jauną vaikų namuose užaugusią ir dabar ten savo 4 metų sūnų lankančią merginą. Skurdi buitis, blogą įtaką darantis mylimasis, komplikuota meilė vyresniam vyrui, akivaizdu, papirko ir festivalio programos sudarytojus, ir žiuri. 

Tai ne vienintelis pasakojimas apie netinkamu keliu einančią gražuolę paauglę. Labai panaši istorija – rumunų juosta „The World Is Mine“ – buvo įvertinta ir specialiu „East of the West“ žiuri paminėjimu. Jos herojė 16-metė Larisa, kuri įsimyli į blogiuką, mušama mokykloje ir namuose, susipyksta su geriausiomis draugėmis, praranda nekaltybę, vėliau išprievartaujama. Visi merginos nuopoliai, režisieriaus Nicolea Constantin Tanase pavaizduojami kaip panirimas į šaltą vandenį, kuris vėliau užlieja visą miestą.

Geriausiu dokumentiniu filmu pripažintas žymios čekų dokumentalistės pasakojimas „Mallory“ apie narkomanę benamę, kuri, gimus sūnui, ryžtasi pakeisti savo ir panašaus į jos likimą žmonių gyvenimus.

Kadras iš filmo „Youth“
Kadras iš filmo „Youth“

Žiuri įvertinti ir filmai „The Father Tapes“ (virš 60 min. trukmės kategorija) bei „Woman in Sink“ (iki 30 min. trukmės kategorija).

Konkursinės programos „Forum of Independents“ nugalėtoju tapo transgendre drama „Tangerine“. Keiksmažodžiais nusmailinto filmo didžiausias originalumas tas, kad jis nufilmuotas mobiliuoju telefonu „iPhone 5“. Tai komedija apie Kalėdų vakarą Amerikos gatvėse teisybės, tiksliau ją su tikra mergina išdavusio vaikino, ieškančią transeksualią prostitutę Sin-Dee.

Žiūroviškiausiu festivalio filmu išrinktas Kanuose šiemet pristatytas naujausias Paolo Sorentino („Didis Grožis“) filmas „Youth“, kuriame vieną pagrindinių vaidmenų atlieką ir Karlovi Varuose apsilankęs Harvey Keitel („Bulvarinis skaitalas“, „Negarbingi šunsnukiai“).

Tarptautinis kritikų apdovanojimas (FIPRESCI) skirtas dramai „Box“, kuri apie 19-metį boksininką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius