Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 9d. 10:16

Kino teatruose pradedamas rodyti pasaulį sužavėjęs filmas apie Lietuvos šauktinius

„Siena: tarp Rytų ir Vakarų“
Komunikacijos agentūros nuotr. / „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“

Kino teatruose pradedamas rodyti pasaulį sužavėjęs filmas apie Lietuvos šauktinius Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti pasaulinių kino ekspertų pripažinimo sulaukęs režisierės Neringos Medutytės dokumentinis filmas „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ („Waiting for Invasion“). Tarptautinei auditorijai kurtoje lietuvių ir britų juostoje užfiksuota pirmųjų Lietuvos šauktinių savanorių patirtis kariuomenėje ir kartu atskleidžiama dalis su Lietuvos okupacija susijusios šalies istorijos.

Filmą „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ nuo rugsėjo 8 d. galima pamatyti „Forum Cinemas“ kino teatruose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, „Multikino“ ir „Pasakoje“ Vilniuje, „Romuvoje“ Kaune, „Minijoje“ Gargžduose, „Kultūros Fabrike“ Klaipėdoje, „Atlantis Cinema“ Šiauliuose, „Dainavoje“ Alytuje ir „Spindulyje“ Marijampolėje.

Mintis sukurti dokumentiką „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ N. Medutytei kilo, prasidėjus Rusijos agresijai Ukrainoje ir Lietuvai nusprendus grąžinti šauktinių tarnybą. Nepaisant to, kad naujienų srautas apie konfliktą Lietuvoje nuolat augo, Londone, kuriame gyvena režisierė, jis praktiškai nesulaukė jokio dėmesio.

Komunikacijos agentūros nuotr./„Siena: tarp Rytų ir Vakarų“
Komunikacijos agentūros nuotr./„Siena: tarp Rytų ir Vakarų“

„Teko dar kartą įsitikinti, kad mūsų šalies problemos labai dažnai užsienyje yra negirdimos. Norėjau visam pasauliui papasakoti apie tai, kas vyksta, paaiškinti kodėl lietuviai tokie sunerimę. Supratau, kad tarptautinei bendruomenei kalbėti reikia tarptautiniu balsu. Taip gimė šio filmo idėja“, – teigia kūrėja.

Filmo herojais tapę pirmieji Lietuvos šauktiniai Stasys Vasiliauskas ir Aironas Babkauskas teigia, jog prisijungti prie kariuomenės juos paskatino noras atlikti savo pareigą tėvynei. Dėl tarnybos S. Vasiliauskas metė darbą Londone ir niekada nesigailėjo šio savo sprendimo. Tuo tarpu A. Babkauskas patriotiškumą demonstravo dar mokyklos laikais, kuomet prisijungė prie Šaulių sąjungos.

Komunikacijos agentūros nuotr./„Siena: tarp Rytų ir Vakarų“
Komunikacijos agentūros nuotr./„Siena: tarp Rytų ir Vakarų“

Po šauktinių tarnybos abu jaunuoliai nusprendė savo gyvenimą ir toliau sieti su kariuomene. S.Vasiliauskas šiuo metu planuoja tęsti medicinos mokslus ir studijuoti paramediko specialisybę, o A. Babkauskas toliau tarnauja tame pačiame Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione.

Išankstinės premjeros metu filmą žiūrėjusi aktorė ir rašytoja Nijolė Narmontaitė džiaugiasi režisierės paliesta aktualia tema.

„Labai sveikintina, kad jauni žmonės imasi temos, kuri šiandien yra nepaprastai reikalinga. Nežinau žmonių, kurie nejaustų įtampos dėl esamos situacijos. Noriu pasveikinti ir padėkoti režisierei Neringai Medutytei už tai, kad ryžosi sukurti juostą tokia aktualia tema. Gerai, kad filmo herojai – Aironas ir Stasys – tokie kontrastingi. Įdomu buvo stebėti, kaip skirtingai filmo herojus elgiasi šeimoje ir kariuomenėje. Tai tik įrodo, kad „šiltnamio“ sąlygomis žmogus yra vienoks, o kai susiduria su sunkumais – visai kitoks. Nors filme dar mačiau Aironą savimi abejojantį, išvydusi jį vakar premjeroje įsitikinau, kad tai subrendęs žmogus, pasiruošęs ginti tėvynę. Stasiu patikėjau nuo pirmų filmo akimirkų – jo akyse mačiau užtikrintumą. Manau, kad šis filmas stiprina mūsų patriotiškumą“, – sako N. Narmontaitė.

Komunikacijos agentūros nuotr./Nijolė Narmontaitė ir Paulius Kovas
Komunikacijos agentūros nuotr./Nijolė Narmontaitė ir Paulius Kovas

Režisierės suburta tarptautinė kūrybinė filmo komanda medžiagą 2015 m. rinko Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione Klaipėdoje, kuriame filmuodama praleido devynis mėnesius. Jų metu buvo fiksuojamos pirmųjų šauktinių savanorių patirtys, mintys apie tarnybą, karą, laisvę, tėvynę. Filme taip pat galima išvysti Prezidentę Dalią Grybauskaitę, NATO vadavietės atidarymą, NATO pratybas.

Pirmoji lietuvių režisierės N. Medutytės filmą įvertino ir jį parėmė viena didžiausių televizijų pasaulyje „Al Jazeera“. Vasario 15 d. filmas buvo parodytas 220 mln. šios televizijos žiūrovų visame pasaulyje.

Komunikacijos agentūros nuotr./Stasys Vasiliauskas, Neringa Medutytė, Aironas Babkauskas
Komunikacijos agentūros nuotr./Stasys Vasiliauskas, Neringa Medutytė, Aironas Babkauskas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas