Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos kino centras apgailestauja, kad menininkams tenka ginti savo teisę kurti be cenzūros

Rolandas Kvietkauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Rolandas Kvietkauskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos kino centras, vertindamas pastarosiomis dienomis viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl skirtos paramos režisieriaus Jono Vaitkaus filmui „Demonų amžius“, (ankstesnis darbinis pavadinimas – „Salomėja Nėris“, scenarijaus autorius – Saulius Šaltenis), reiškia susirūpinimą dėl kuriamos dirbtinos sąsajos tarp nesusijusių įvykių, kultūros reikalų politizavimo bei kūrėjų laisvės ribojimo.

Sugretinus 2013 metais filmo „Demonų amžius“ parengiamųjų darbų finansavimą su dabar vykstančiu Ukrainos ir Rusijos konfliktu yra manipuliuojama situacija ir klaidinama visuomenė, sudarant įspūdį, kad valstybės institucija gali propaguoti sovietmečio ideologiją. Tokios interpretacijos – nepagrįstos, nėra nei etiškos, nei pateisinamos.

Finansavimas minimo projekto parengiamiesiems darbams buvo skirtas praėjusiais metais, remiantis Kino įstatyme numatytomis kino finansavimo taisyklėmis.

Svarstant paraiškas valstybiniam finansavimui gauti yra vertinama ne tik filmo tema, bet ir scenarijus, režisūriniai sprendimai, meninė, estetinė, edukacinė, pažintinė vertė, projekto idėjos aktualumas ir originalumas, kūrėjų patirtis ir profesionalumas, buvusių projektų sėkmė. Nei su įvykiais Ukrainoje, nei su jokiomis politinėmis aktualijomis šie sprendimai jokių sąsajų neturi.

Apmaudu, kad praėjus metams po to, kai režisierių R.Abukevičiaus ir I.Kurklietytės namuose Vilniuje buvo atlikta krata dėl sukurto filmo „Lengvas raganavimas“, vėl yra kvestionuojama kūrėjų laisvė.

Tos pačios taisyklės galioja ir viešoje erdvėje minimam projektui „Nameisio žiedas“, kurio paraiškovai valstybinio finansavimo siekė antrus metus.

Lietuvos kino centras apgailestauja, kad, užuot tinkamai pateikus projektą, galintį konkuruoti su kitais kūrybiniais sumanymais, politinėmis spekuliacijomis siekiama į jį atkreipti dėmesį. Dėl tokių interpretacijų savo teisę kurti be cenzūros turi įrodinėti menininkai.

„Apmaudu, kad praėjus metams po to, kai režisierių R.Abukevičiaus ir I.Kurklietytės namuose Vilniuje buvo atlikta krata dėl sukurto filmo „Lengvas raganavimas“, vėl yra kvestionuojama kūrėjų laisvė. Kaip ir tuomet, taip ir dabar Lietuvos kino centras pabrėžia, kad mūsų valstybėje negali būti vykdoma kūrėjų analizuojamų temų kontrolė. Atkreipiame dėmesį ir į tai, kad su filmo „Demonų amžius“ sumanymu yra susipažinęs tik labai nedidelis ratas žmonių – žiniasklaidoje komentuojantieji apie projektą spėlioja iš pavadinimo. Todėl dar keisčiau atrodo sumanymo kritika iš akademinės bendruomenės, kuriai taip pat labai svarbi žodžio laisvė bei argumentuota ir sąžininga diskusija, atstovų. Lietuvos kino centras prašo kritiškai vertinti viešojoje erdvėje skelbiamas nuomones ir vertinimus“ – rašoma centro išplatintame pareiškime.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau