Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 20d. 11:02

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje bus pristatyti naujai restauruoti lietuviški filmai 

V.Mikalausko filmas „Žydrasis horizontas“
LTMKM archyvo nuotr. / V.Mikalausko filmas „Žydrasis horizontas“

Lietuvos kino centras trečiąjį kartą šiais metais kviečia nemokamai žiūrėti šiuolaikinės kokybės, naujai suskaitmenintus ir restauruotus lietuvių kino klasikų filmus, tarp kurių ir filmas vaikams. Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad kino seansai bus nemokami.

Kino teatruose „Forum Cinemas“ Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje visuomenei bus pristatytos trys naujam gyvenimui prikeltos istorijos: režisieriaus Vytauto Mikalausko nuotykių filmas vaikams „Žydrasis horizontas“ (1957), Vytauto Žalakevičiaus drama „Adomas nori būti žmogumi“ (1959) ir Gyčio Lukšo psichologinė drama „Vasara baigiasi rudenį“ (1981). Iš viso bus surengti devyni visiems atviri kino seansai.

Restauruotas Vytauto Mikalausko nuotykių filmas vaikams „Žydrasis horizontas“ linksmai pasakoja apie berniukų, svajojančių patekti į jūrininkų mokyklą Klaipėdoje ir tolimuosius plaukiojimus, vaikystės romantiką, nuotykius ir išbandymus, susidūrus su tikrove bei kelionėje link jūros atsitiktinai sutiktu avantiūristu. Tai yra pirmasis lietuviškas filmas vaikams ir pirmasis Lietuvos kinematografininkų savarankiškai sukurtas ilgametražis vaidybinis darbas, prie kurio dirbo vėliau pripažinti lietuvių kino kūrėjai Henrikas Šablevičius, Algimantas Mockus, Arūnas Žebriūnas.

Vyresniems žiūrovams bus pristatytos dvi dramos. Vytauto Žalakevičiaus filmas „Adomas nori būti žmogumi“ atskleidžia dviejų jaunuolių, Adomo ir Liucės, viltis ir svajones ištrūkti iš savo skurdžios kasdienybės į už jūrų marių esantį gražesnį pasaulį. Legendinėje Gyčio Lukšo dramoje „Vasara baigiasi rudenį“ apie jauną našlę pamilusius tėvą ir sūnų, režisieriaus žvilgsnis krypsta į žmogų iš arti, trijų vienišų žmonių tarpusavio santykius, neišsakytais jausmais ir neįgyvendintais siekiais pažymėtus jų likimus.

Šie pristatymai žymi Europos kultūros paveldo metus, per kuriuos Lietuvos kino centras skyrė daugiau dėmesio nacionaliniam kino paveldui. Šiemet pirmą kartą 18 nemokamų restauruotos lietuvių kino klasikos seansų surengta didžiuosiuose šalies miestuose ir regionuose, Raimundo Banionio filmas „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ (1990) parodytas tūkstantinei miniai po atviru dangumi, specialūs rodymai surengti ir visiems pasaulio lietuviams prieinamoje VOD (angl. Video on Demand) platformoje.

Lietuvos kino centro užsakymu jau suskaitmeninta ir restauruota 13 filmų: „Žydrasis horizontas“ (rež. V.Mikalauskas, 1957), „Adomas nori būti žmogumi“ (rež. V.Žalakevičius, 1959), „Niekas nenorėjo mirti“ (rež. V.Žalakevičius, 1966), „Jausmai“ (rež. A.Grikevičius ir A.Dausa, 1968), „Gražuolė“ (rež. A.Žebriūnas, 1969), „Maža išpažintis“ (rež. A.Araminas, 1971), „Herkus Mantas“ (rež. M.Giedrys, 1972), „Sadūto tūto“ (rež. A.Grikevičius, 1974), „Velnio nuotaka“ (rež. A.Žebriūnas, 1974), „Faktas“ (rež. A.Grikevičius, 1980), „Vasara baigiasi rudenį“ (rež. G.Lukšas, 1981), „Skrydis per Atlantą“ (rež. R.Vabalas, 1983), „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ (rež. R.Banionis, 1990). Iki metų pabaigos bus baigti restauruoti dar du lietuvių kino klasikos kūriniai – Arūno Žebriūno filmai „Paskutinė atostogų diena“ (1964) ir „Riešutų duona“ (1977).

Susipažinkite su gruodžio 3–5 d. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje visuomenei pristatomų restauruotų lietuviškų filmų aprašymais čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria