Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Britų ir JAV rašytojai rungiasi dėl prestižinės „Man Booker“ premijos

Trys britų ir trys JAV rašytojai antradienį sužinos, kuris iš jų laimėjo prestižinę „Man Booker“ premiją, bet šiemetinis „trumpasis“ kandidatų sąrašas kėlė daug diskusijų, nes į jį nebuvo įtraukti kai kurie garsūs vardai.
Trumpojo „Man Booker“ sąrašo knygos
Trumpojo „Man Booker“ sąrašo knygos / www.themanbookerprize.com nuotr.

JAV rašytojas George'as Saundersas su savo pirmuoju romanu „Linkolnas bardo būsenoje“ (Lincoln in the Bardo) yra lažybininkų favoritas gauti šį prestižiškiausią literatūrą anglų kalba rašančių autorių apdovanojimą.

Knygoje aprašoma Abrahamo Lincolno vienuolikmečio sūnaus mirtis, perteikta šimtų pasakotojų lūpomis.

Jeigu apdovanojimas bus skirtas jam, G.Saundersas taps antruoju JAV rašytoju, gavusiu šią premiją. Pernai rašytojas Paulas Beatty tapo pirmuoju amerikiečiu, laimėjusiu prestižinį „Man Booker“ apdovanojimą už romaną „Išdavikas“ (The Sellout).

Galimybė šią premiją skirti rašytojams iš Tautų Sandraugai nepriklausančių šalių buvo atverta 2013 metais, bet šis sprendimas Britanijoje buvo vertinamas itin prieštaringai.

„Man Booker“ apdovanojimas, kurį sudaro atminimo prizas ir 52,5 tūkst. svarų (59 tūkst. eurų), garantuoja didžiulį knygų pardavimo suintensyvėjimą ir skaitytojus visame pasaulyje.

Šis apdovanojimas buvo įsteigtas 1969 metais, jį yra pelnę tokie garsūs rašytojai kaip Ianas McEwanas, Iris Murdoch ir Salmanas Rushdie.

Galimybė šią premiją skirti rašytojams iš Tautų Sandraugai nepriklausančių šalių buvo atverta 2013 metais, bet šis sprendimas Britanijoje buvo vertinamas itin prieštaringai.

Dienraščio „The Washington Post“ kritikas Ronas Charlesas neseniai paskelbtame straipsnyje apgailestaudamas dėl JAV kultūros homogeniškumo paragino Britaniją „pasiimti atgal savo „Man Booker“ apdovanojimą“.

„Bet kuriam rimtam grožinės literatūros skaitytojui mūsų šalyje „Man Booker“ apdovanojimo amerikonizacija yra prarasta galimybė sužinoti apie puikias knygas, kurios dar nebuvo plačiai išliaupsintos“, – rašė R.Charlesas.

Rašytoja Emily Fridlund debiutuoja su romanu „Vilkų istorija“ (History of Wolves), kuriame nagrinėjama paauglių aistros tema, papasakojant keturiolikmetės merginos iš Minesotos istoriją.

Dar viena debiutuojanti rašytoja, 29-erių Fiona Mozley, į sąrašą įtraukta už romaną „Elmetas“ (Elmet), kuriame pasakojama apie tėvą ir du jo vaikus, kovojančius su vietiniu žemvaldžiu.

Ši britų rašytoja nustebino paviešinusi, kad romaną parašė savo telefone važinėdama į darbą.

Kitas nominuotas JAV autorius – Paulas Austeris. Jo romane „4321“ pagrindinio veikėjo istorija papasakota keturis kartus, akcentuojant, kaip maži įvykiai gali sukelti grandininę reakciją ir ilgalaikį poveikį.

„Nustebino“

Britė Ali Smith į sąrašą patenka ketvirtą kartą, šįkart – už romaną „Ruduo“ (Autumn), kuriuo reaguoja į Britanijos sprendimą palikti Europos Sąjungą.

Britų ir pakistaniečių rašytojas Mohsinas Hamidas į „trumpąjį“ sąrašą įtrauktas antrą kartą, už romaną „Išėjimas į Vakarus“ (Exit West). Romane nagrinėjama imigracijos tema, įsivaizduojamos paslaptingos juodos durys, per kurias žmonės patenka į tolimas šalis.

„Trumpasis“ šešių rašytojų sąrašas buvo parengtas remiantis „ilguoju“ trylikos rašytojų sąrašu. Tokie gerai žinomi autoriai kaip Arundhati Roy, Zadie Smith ir Sebastianas Barry į „trumpąjį“ sąrašą nepateko.

„Trumpasis sąrašas nustebino, – sakė dienraščio „Daily Telegraph“ žurnalistas Anthony Cumminsas. – Atrodo, buvo linkstama prie romanų, kurie rizikuoja dėl pasakojimo formos ir galbūt neatkreipė kitų premijų komisijų dėmesio.“

Premijos organizatoriai savo pasirinkimą gynė ir sakė, kad tai yra „šeši unikalūs ir bebaimiai romanai, kartu besipriešinantys nusistovėjusiai tvarkai“.

„Rengiant šių metų trumpąjį sąrašą atsižvelgta į jau žinomus autorius, bet tuo pačiu įtraukti ir nauji literatūros pasaulio balsai“, – sakė vertinimo komisijos pirmininkė baronienė Lola Young.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius