02 27

Kelionėje su klasikais: neregėti kraštai, pavojingi žygiai ir meilės nuotykiai

Literatūros klasikų įvaizdį – „rimti ir gerokai nuobodūs“ – per laiką suformulavo tiek senose fotografijose nekintantys jų bruožai, tiek privalomoji literatūra mokyklos programose, tiek ir nuo mūsų tolstanti konkreti ir apčiuopiama jų gyvenimų tikrovė.
Rašytojų klasikų kelionės
Rašytojų klasikų kelionės / 15min koliažas

Tačiau užtenka praskleisti plonytį šydą ir pažvelgti į juos kitu kampu – čia atsiveria netikėtos, kasdienės, žmogiškų aistrų ir smalsumo kupinos istorijos, kurios labai panašios į mūsų pačių.

Šį kartą tuo lakmuso popierėliu tapo literatūros klasikų kelionės – nuo mitais apaugusios Amerikos iki išsvajotų tuoktuvių Paryžiuje, nuo idiliškos Šveicarijos ramybės iki nutrūktgalviškų ir pavojingų žygių po kalnus.

Publikacijoje pasakojimas apie literatūros klasikų Žemaitės, Maironio, Vaižganto, V.Mykolaičio-Putino, Balio Sruogos bei Salomėjos Nėries keliones.

Žemaitė. Su skarele ir į Ameriką

Kelionės, kaip ir kūryba, į Žemaitės (1845–1921) gyvenimą atėjo jau brandžiame amžiuje. Kol augino vaikus, o vėliau prižiūrėjo sunkiai sergantį vyrą, ji gyveno sėsliai ir sėdėdama ant daržo ežios bei skaitydama Shakespeare‘ą svajojo apie platesnį pasaulį. Tik 1898 m., mirus vyrui, Žemaitė išvyko į pirmąją savo kelionę pas draugus į Rygą. Tuomet jai buvo 53-eji.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto archyvas/Žemaitė Klivlande. Reta fotografija, kurioje rašytoja be skarelės, apie 1920
Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto archyvas/Žemaitė Klivlande. Reta fotografija, kurioje rašytoja be skarelės, apie 1920

1915 m. į Vilnių įžengus vokiečių kariuomenei, Žemaitė drauge su artimų bičiulių advokato Andriaus ir Aleksandros Bulotų šeima nusprendė vykti į Ameriką. Rašytoja čia turėjo du tikslus: išeivių bendruomenėse rinkti aukas nukentėjusiems nuo karo remti ir aplankyti Amerikoje įsikūrusį sūnų Antaną bei surasti į šią šalį XIX a. pabaigoje išplaukusį, tačiau pradingusį sūnų Kazį (deja, šiai jos vilčiai išsipildyti nebuvo lemta). Dėl prasidėjusio Pirmojo pasaulinio karo ši kelionė tapo didžiuliu iššūkiu: odisėja nuo Vilniaus per Minską, Peterburgą, Suomiją, Švediją ir Norvegiją iki Niujorko truko septynis mėnesius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?