Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 11d. 10:17

Literatūrinio vyksmo tendencijos: nuo knygų klubų iki netradicinių skaitymo erdvių

Vilniaus knygų mugė 2018
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Vilniaus knygų mugė

Įtakingas verslo leidinys „Forbes“ viena pagrindinių su literatūra susijusių praėjusių metų tendencijų įvardijo knygų klubų suklestėjimą. Poreikis ne tik skaityti, bet ir kalbėtis apie perskaitytas knygas, susitikti su kitais skaitančiais, rašytojais, kritikais, literatūrologais, apie knygas rašančiais žmonėmis ir šiais metais, apžvalgininkų teigimu, neatslūgs.

Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad šios pasaulinės literatūrinės tendencijos neaplenkia ir Lietuvos: buriasi didesni ar mažesni skaitytojų klubai, susitikimai su autoriais surenka pilnas sales. Atsiranda vis daugiau norinčių skaityti netradicinėse erdvėse, o socialiniai tinklai lūžta nuo su knygomis ir skaitymu susijusių grotažymių.

Kad skaitytojų poreikiai iš tiesų keičiasi, patvirtina ir šiemet dvidešimtmetį švęsiančios Vilniaus knygų mugės organizatoriai. Jų teigimu, kasmet vis daugiau lankytojų į mugę ateina ne tik įsigyti knygų, bet dalyvauti keturias dienas vykstančiuose renginiuose.

Ieško bendraminčių ir nori dalintis

Rašytojas, vertėjas Laurynas Katkus, organizuojantis ir neformalios Katkų literatūrinės draugijos susitikimus bei renginius, sako, kad prieš du dešimtmečius įvairių literatūrinių iniciatyvų taip pat būta, tačiau jų populiarumas buvo gerokai mažesnis, o ir žmones prisikviesti sunkiau.

„Noras kalbėtis apie perskaitytas knygas, diskutuoti ir susitikti su autoriais buvo visada. Ir tai vykdavo – mažesniuose ar didesniuose bendraminčių būreliuose, liaudiškai tariant virtuvėse, kartais – bibliotekose ar panašiose erdvėse. Pats pamenu, kaip dar būdamas studentas pamėginau Žvėryno bibliotekoje surengti skaitymus. Ir atsimenu, tikrai jaudinausi, kad vos keli žmonės atėjo pasiklausyti. Tuo tarpu dabar tikrai matyti pokytis – įvairių renginių, susitikimų, skaitymų nors vežimu vežk, žmonių juose taip pat gerokai daugiau. Ir dažnai kyla klausimas, kaip atsirinkti kokybiškus ir įdomiausius“, – sako L.Katkus.

Luko Balandžio nuotr./Laurynas Katkus
Luko Balandžio nuotr./Laurynas Katkus

Viena iš priežasčių, kodėl tokie renginiai tapo populiarūs, pasak jo, – noras bendrauti, išlįsti iš už kvadratinio ekrano ir supratimas, kad turime ką vienas kitam pasakyti. Be to, pasikeitė ir renginių formatas.

„Tikiu, kad viena iš renginių populiarumo priežasčių, yra žinojimas, kad čia susitiksi įdomius žmones, išgirsi kažką, kas nepraslys pro ausis, sudomins, paskatins susimąstyti. Taip ir temas renginiams parenkame, jiems ruošiamės – kad būtų įdomu, kad norėtųsi diskutuoti. Norisi, jog ištirptų hierarchija: mūsų renginių aplinka neformali, nėra scenos, pakylos, kitų oficialumų. Susitinkame pasikalbėti kokia nors tema ir pabūti kartu. Ir tas neformalumas bei tuo pačiu intelektualumas, kokybė, man rodos, yra vienas iš tų dalykų, kurių žmonės pastaruoju metu ilgisi ir ieško“, – sako Katkų literatūrinės draugijos iniciatorius.

Susitikti su rašytoju – svarbiau nei paspausti „Like“

Pilnas Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ sales Vilniaus knygų mugės metu surenkantys susitikimai su autoriais organizatorių jau nestebina, tačiau ir šioje srityje pastebimi pokyčiai.

„Jei anksčiau didžiausios mugės žvaigždės, laukiamiausi autoriai būdavo užsieniečiai, tai pastaraisiais metais lietuvių rašytojai tikrai jiems nebenusileidžia populiarumu. Akivaizdu, kad savus ne tik vis daugiau skaitome, bet ir norime juos išgirsti gyvai, padiskutuoti. Žmones traukia gyvo susitikimo magija: tiek galimybė bendrauti, užkalbinti mugėje susitikus, tiek ir pasiklausyti moderuojamo pokalbio“, – sako „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Milda Gembickienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Milda Gembickienė

Literatūrologės Jūratės Čerškutės teigimu, susitikimai su rašytojais traukia galimybe praplėsti perskaitytos knygos kontekstus, daugiau sužinoti apie tai, kaip, kokiomis aplinkybėmis gimė vienas ar kitas kūrinys.

„Susitikimas su autoriumi atveria jo autorinę perspektyvą ir kūrybines intencijas, tad manau visiems įdomu pasitikrinti, kaip pastaroji koreliuoja su asmeninėmis skaitymo patirtimis ir interpretacijomis. Kartais tokių susitikimų metu kūrėjai išsitaria apie savo mėgstamus autorius ar knygas, prie kurių nuolat sugrįžta. Tad taip kuriasi dar vienas intertekstualumo ratas ir malonūs skaitymo spąstai. Iš susitikimų lankytojai tikisi nuoširdumo ir atvirumo. Gal nori slapta pasitikrinti, kiek skaitant tekstus susikurtas autoriaus vaizdinys dera su gyvuoju, tikruoju“, – mano literatūrologė.

L.Katkus savo ruožtu pastebi, kad šiais laikais, kai gyvenimas verda socialiniuose tinkluose, išsiruošti į susitikimą su rašytoju yra tam tikras pareiškimas, aiškus parodymas, kad autoriaus darbai ir kūryba – svarbūs.

„Socialinių tinklų eroje, kur nuolat gali spausti „patinka“ taip tarsi išreikšdamas savo nuomonę ir pritarimą, gyvas susitikimas įgauna kitą vertę – tai ženklas, kad tau iš tikrųjų rūpi, nes esi pasiryžęs tam skirti savo laiko. Taigi dalis žmonių, tarp jų ir aš pats, į renginius einu ne vien dėl įdomumo, bet ir išreiškiu solidarumą“, – sako L.Katkus.

Knygų klubai: literatūros stebuklui patirti

Pasak J.Čerškutės, pastaruoju metu populiarėjantys knygų klubai nuolat skubančiame pasaulyje patraukia žmones kaip galimybė patirti, koks neaprėpiamas literatūros interpretacijų laukas.

„Labai džiaugiuosi, kad knygų klubo formatas pagaliau prisikasė ir iki Lietuvos. Juk perskaityto teksto refleksija ir analizė mus neabejotinai turtina ir augina, neleidžia tai kritinei, gyvai minčiai surambėti. Neretai pastebiu, kad kaip tik knygų klubo diskusijose išaiškėja, kad skaityti tai visi mokame, bet perskaityti – nebūtinai“, – teigia literatūrologė, jau ketvirtus metus Varšuvoje, Lietuvos respublikos ambasadoje, moderuojanti knygų klubą, kurio nariai skaito tik lietuvių literatūrą.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Jūratė Čerškutė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Jūratė Čerškutė

Pasak jos, knygų klubai tai rafinuota socializacija ir edukacija, kurios dalis žmonių ilgisi ir pasigenda.

„Juk kartais pats vienas nesusigalvotum perskaityti vienos ar kitos knygos. Galiausiai, jei ir perskaitai, neturi su kuo apie ją pasikalbėti, o kartais to labai norisi. Man asmeniškai knygų klubai leidžia išlipti iš savojo profesijos burbulo ir pamatyti, kokių netikėtų interpretacijų gali būti, kokias temas ar asociacijas tekstai gali užkabinti. Į knygų klubą susirenka labai skirtingų patirčių ir profesijų žmonės, tad tas margumynas kiekvieną kartą primena, kokia stebuklinga literatūra ir koks neapibrėžiamas interpretacijų ir perskaitymų laukas, tas tikrasis literatūros fenomenas“, – knygų klubų populiarumo priežastis vardija J.Čerškutė.

Skaito ir stotyse, ir miestų aikštėse

Dar viena tendencija, išryškėjusi per du dešimtmečius, – skaitymo erdvių išsiplėtimas. Pasirodo, vis dažniau skaitome ne tik namuose ar bibliotekose, bet laiko knygai randame ir kavinėse, viešajame transporte ar tiesiog miestų erdvėse. Tai puikiai patvirtina sėkminga iniciatyva „Vilnius skaito“, vasarą pakvietusi su knyga atsipūsti Lukiškių aikštėje, o šiemet – rasti laiko knygai Vilniaus geležinkelio stotyje.

„Idėją apie atvirą skaityklą nešiojausi seniai, visą dešimtmetį, kai tokį projektą pirmą kartą pamačiau įgyvendintą Lince. Ir pagaliau pavyko ją įgyvendinti. Vasarą Lukiškių aikštėje įsikūrusioje skaitykloje per dieną apsilankydavo 400–800 žmonių. Kai kurie iš jų prisipažindavo, kad po mokyklos baigimo taip ir nebuvo knygos į rankas paėmę, kiti sakė atradę naujus mėgstamus autorius. Mums tai tapo puikiu įrodymu, kad žmonės iš tiesų nori rasti laiko knygai, tiesiog pačios knygos turi išeiti į atviras erdves, būti ten, kur yra žmonės“, – sako iniciatyvos „Vilnius skaito“ atstovė Jurga Mandrijauskaitė.

Vasario 21–24 d. vyksianti jubiliejinė Vilniaus knygų mugė vėl taps didžiausia literatūrinio vyksmo, skaitymo ir susitikimų erdve. Knygų mylėtojams atsivers visos „Litexpo“ salės: lankytojai bus kviečiami skaityti, bendrauti, susitikti, klausytis muzikos, žiūrėti filmus ar laiką leisti Bibliotekų erdvėje bei Kūrybinėje studijoje „Tu gali sukurti knygą“.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelekvičiūte

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Vienas už visus, visi už vieną: A.White'o pažintis su „Žalgirio“ rūbinės vertybėmis

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Deuce

Kurioziška situacija – be akreditacijos buvęs R.Federeris nebuvo įleistas į persirengimo kambarį

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

24sek

Esminis „Žalgirio“ pakeitimas, pavyzdinis žalgirietis ir trys raktai į pergalę

Gyvenimas

Žavingas dukros fotosesijas rengianti Augustė: „Noriu, kad ji turėtų gražių prisiminimų“

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Maistas

Savaitgalio patiekalų duetas: klasikinis befstrogenas ir kvapnus mangų pyragas

Sportas

T.Danilevičius apie virtinę paraiškų į trenerio postą: „Visi specialistai mano, kad tai prestižinė vieta“

Aktualu

Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Gazas

Avarijų kaltininkų paieškos: žiemą – su vasarinėmis arba nusidėvėjusiomis padangomis

Naujienos

Aktualu

Policijai Sausio 13-ąją vadovavęs P.Liubertas: deputatų buvome vadinami „enkavėdistų palikuonimis“

24sek

NCAA – Mičigano pergalė ir Igno Brazdeikio grumtynės su varžovu

Aktualu

LNK atsiprašė dėl dideles diskusijas sukėlusios apklausos apie mergaitės likimą

Verslas

Paskelbtas „Sodros“ vadovo konkursas

Verslas

2018-ųjų pabaiga: NT rinka finišavo nuosaikiai

Gyvenimas

G.Bružienė: partija – ne šuns paps, arba Kodėl politikams reikia vidurius paleidžiančios arbatos

Vardai

Lavija Šurnaitė paaiškino, kodėl pradingo iš LNK eterio: „Klausia ir žiūrovai, ir pažįstami“

Aktualu

Ar D.Trumpui pavyks pažadinti Europą?

Aktualu

A.Armonaitė apžvelgė naują LRT įstatymo redakciją: neramūs laikai Lietuvos žiniasklaidai

Aktualu

Melnragės aikštelėje stipriai apgirtusi „Mercedes“ vairuotoja kliudė „Audi“

Gazas

Dalis kelių išlieka slidūs

15min iš Stambulo 24sek

Šaras – apie labiausiai nuvylusį elementą, pozityvius signalus ir nuostabų R.Jokubaitį

Mokslas.IT

Juodosios bedugnės galėtų būti naudojamos kelionėms visatoje ir laike

Aktualu

Rusija kaltina BBC skleidžiant teroristinę ideologiją

Gazas

A.Gelažninkas finišavo be stabdžių, B.Bardauskas – „kamikadzių“ penkioliktuke

Aktualu

Kaip Bosnijoje ir Hercegovinoje vieno tėvo gedulas išaugo į antivyriausybinį judėjimą

Pasaulis kišenėje

Pažintis su Pietų Korėja – alternatyva turistų nugultai Pietryčių Azijai

Aktualu

Vilniuje vyras pasigamino granatą, o tada paskambino policijai ir paprašė ją išvežti

Aktualu

Taivano lyderė po nesėkmingų rinkimų paskyrė naują premjerą

Verslas

Kaliningrado srities gubernatorius: dujų tranzitas per Lietuvą šiemet augs

Aktualu

Rusų menininkas P.Pavlenskis Paryžiuje nuteistas kalėti 3 metus, bet gali likti laisvėje

Verslas

M.Bartuška: „Lietuvos geležinkelių“ pelnas viršys 50 mln. eurų

Gyvenimas

Pavoverės kaime sudegė namas ir visas turtas: šeima prašo pagalbos

Aktualu

R.Karbauskis skubos tvarka siekia įtvirtinti naują referendumo šalininkų sąvoką

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas