Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
01 01

Naujametinis eilėraštis, sukurtas kalėjimo celėje: kokį pažadą davė A.Mickevičius, būdamas 25-erių?

„Naujieji metai“ nėra įprastas proginis eilėraštis, kurį galėtume pacituoti, išsiųsdami šventinį sveikinimą“, – 15min teigė Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto profesorė Brigita Speičytė. Viltimi ne itin trykštantį kūrinį vienas svarbiausių Europos rašytojų Adomas Mickevičius sukūrė nelaisvėje, būdamas vos 25-erių.
Adomas Mickevičius Tik prenumeratoriams Tema
Adomas Mickevičius / 15min nuotr.

Pašnekovė patikslino: „Kaip tik tuo metu kalėjimu paverstame Bazilijonų vienuolyne jis buvo įkalintas su kitais slaptos XIX a. Vilniaus universiteto studentų Filomatų draugijos nariais. Jie, kaip liudijama, naktimis dažniausiai rinkdavosi A.Mickevičiaus celėje, tad vieno tokio susiėjimo metu šį eilėraštį jis ir perskaitė.“

Eilėraštį iš lenkų kalbos yra išvertusi Irena Snukiškienė. Jį galima perskaityti „Literatūroje ir mene“.

„A.Mickevičiaus ir kitų filomatų suėmimas, įkalinimas ir tremtis yra nemažai tyrinėta, rekonstruota iš archyvinių šaltinių, amžininkų atsiminimų, – kalbėjo pašnekovė. – To meto Lietuvos visuomenei slaptųjų studentų draugijų byla buvo pirmasis didelis sukrėtimas, atskleidęs Rusijos imperijos valdžios veidą. Tai labai raiškiai savo atsiminimuose nusakė A.Mickevičiaus amžininkas Stanislovas Moravskis: tai buvo gebėjimas „iš smėlio nuvyti botagą“, kitaip tariant, represuoti žmogų ir sulaužyti jo likimą be pagrindo“. A.Mickevičius ir kiti studentų teismo proceso dalyviai bylą laikė didžiąja dalimi sufabrikuota, Rusijos valdininkams siekiant pasipelnyti ir turint karjeros sumetimų. Šį motyvą A.Mickevičius įrašė autobiografiniu pagrindu „Vėlinių“ 3 d. „Fragmentuose“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras