TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Romanas apie Antrąjį pasaulinį karą sužavėjo skaitytojus

Knygos viršelis
R.Davidonio nuotr. / Knygos viršelis
Šaltinis: 15min
0
A A

Pastaruoju metu Europoje ir JAV smarkiai išpopuliarėjo istoriniai romanai karo tematika. Ypač skaitytojų dėmesį traukia įvykiai, kuriuos dar mena mūsų seneliai ir proseneliai. Norėdami permąstyti tai, kas išgyventa tragiškiausiais XX a. laikais, rašytojai dažnai atsigręžia į Antrąjį pasaulinį karą.

Tarp tokių autorių ir Jennifer Ryan – buvusi ilgametė vienos didelės Didžiosios Britanijos leidyklos negrožinių knygų redaktorė, kuri kuravo tokias sritis kaip politika, ekonomika, kelionės, sveikata, memuarai. Jos debiutinis romanas „Čilberio moterų choras“ išsyk sulaukė nemenko skaitytojų susidomėjimo. Rašytoja gimė Kente, Anglijoje, netoli fikcinio Čilberio miestelio. Gyveno Londone, vėliau persikėlė į Vašingtoną.

Šis kūrinys grindžiamas autorės močiutės – jai tuo metu buvo dvidešimt – prisiminimais. Pasak J. Ryan, ją įkvėpė kurti gyvi močiutės pasakojimai apie kaukiančias sirenas, dingstančią elektrą, bombonešių antskrydžius, skausmą ir tą laisvę bei atsakomybę, kurią, kaip ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, įgijo moterys per karą, netekusios vyrų. Kurdama šį romaną, rinkdama archyvinę medžiagą ir klausydamasi liudytojų pasakojimų rašytoja užtruko penkerius metus. 2017 m. pavasarį pasirodžiusio romano vertimo teises jau įsigijo keturiolika šalių, o Vokietijoje jos buvo parduotos už šešiaženklę sumą aukcione, kuriame dalyvavo vienuolika leidyklų. Knygą ketinama ekranizuoti Didžiosios Britanijos televizijos kompanija „The Carnival“, kuri sukūrė garsųjį serialą „Dauntono abatija“.

Nuostabūs J. Ryan personažai atkaklūs ir užsidegę žengia per karo audras, kovodami už tai, kas šviesu.

Kate Elton, „The Borough Press“, leidyklos, išleidusios šį romaną Didžiojoje Britanijoje, vadovė teigia: „Tai iš tiesų retas atradimas, šis debiutas – ženklas, kad atsirado naujas, fantastiškas grožinės literatūros balsas, ir įrodymas, jog papasakota istorija gali suteikti tikros dvasios stiprybės. Nuostabūs J. Ryan personažai atkaklūs ir užsidegę žengia per karo audras, kovodami už tai, kas šviesu.“

Tai nepaprasta istorija apie spalvingą karo metų Anglijos provincijos gyvenimą, kai rami kasdienybė verčiasi aukštyn kojomis ir vis daugėja paslapčių, intrigų, neaiškumų. Šis jaudinanti istorija apie tikrąją moterų stiprybę paliečia intymiausias žmogaus širdies kerteles. Kūrinio audiny puikiai dera provincijos intrigos bei romantika ir sukrečiančios gyvenimo bei mirties temos.

Romanas pasakoja apie mišrų Čilberio chorą, kuriame, prasidėjus karui nebeliko vyrų. Ir miestelio vikaras nusprendė, kad choro nebebus. Idiliška Čilberio ramybė sutrupėjo. Viskas rodėsi prarasta. Bet ir šiuo tamsiu metu liko viltis. Moterys ryžosi vėl dainuoti. Charizmatiškoji Primrouzė iš naujo subūrė chorą. Jis suvienijo nepaprastas moteris: drovią našlę, išleidusią vienintelį sūnų į karą, vyresniąją vietinio aristokrato dukrą, susižavėjusią paslaptingu dailininku, jos jaunesniąją seserį, išgyvenančią aistringą meilę, žydaitę pabėgėlę, slepiančią šeimos paslaptį, ir pribuvėją, besistengiančią žūtbūt prasimanyti pinigų.

Kai kas chorą laikė galimybe pamiršti savo bėdas, kai kam tai buvo proga regzti intrigas, kai kas tiesiog troško sužibėti, o kai kam choras tebuvo priedanga griauti vėl užgimstančią Čilberio harmoniją.

Jennifer Ryan. Čilberio moterų choras: romanas. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017. ISBN 978-9986-39-946-9, 432 p. Iš anglų kalbos vertė Antanina Banelytė, dailininkas Dovydas Čiuplys.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Literatūra Knyga
Sužinokite daugiau