Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Tyrinėtojai: Servantesas „Don Kichotą“ rašė remdamasis medicinos mokslo traktatais

Ispanijos tyrinėtojai teigia, kad Migelis de Servantesas Savedra yra vienas pirmųjų autorių, romanus kūrusių moksliniu pagrindu, skelbia leidinys „Materia“. Knygos „Išmoningasis hidalgas Don Kichotas iš La Manšo“ autorius rėmėsi klasikiniais medicinos traktatais.
Migelis de Servantesas Savedra
Migelis de Servantesas Savedra / Nuotr. iš „Wikipedia“
Temos: 2 Knygos Literatūra

Naujienas apie knygas, konkursus ir naujausių knygų recenzijas sekite ir tinkle „Facebook“. Spauskite čia. 

Skelbiama, kad Servanteso namuose buvo didelė 214 tomų biblioteka – knygų turinį autorius naudojo kaip mokslinį savo knygų pagrindą. 

Medikas Francisco Lopezas Munozas, jau dešimt metų detaliai tiriantis Servanteso kūrinį, teigia, kad romane galima rasti vietų, kuriose kone pažodžiui cituojami I amžiuje parašyto graikų mediko Pedanius Dioscorides penkių tomų enciklopedijos „De Materia Medica“ duomenys. Servanteso bibliotekoje buvo šio kūrinio leidimas, papildytas daktaro Andreso Laguna komentarais – jis 1554 metais ir išleido Dioscorideso traktatą. 

„Servantesas kone pažodžiui citavo frazes iš jo namuose buvusios knygos. To nereikėtų vertinti kaip plagiato pagal dabartinį šio termino supratimą. Tiesiog Servantesas buvo vienas pirmųjų autorių, kurie ėmė moksliškai pagrįsti savo kūrinius“, – teigia F.L.Munozas. 

Jis pateikia daugybę „Don Kichote“ aprašomų medicininių procedūrų ir žinių, kurias galima rasti A.Lagunos publikuotame veikale.   

Tiesa, kiti tyrinėtojai nėra tokie užtikrinti, kad Servantesas, rašydamas „Don Kichotą“, rėmėsi šiuo kūriniu. Jis augo gydytojų aplinkoje, tad medicininių žinių jam ir taip netrūko – jo prosenelis buvo medikas, tėvas – chirurgas, sesuo – medicinos seselė.  

Beje, dar 1905 metais filosofas Miguelis de Unamuno vienos paskaitos Salamankoje metu pareiškė: „Iš visų tų, kas imasi komentuoti „Don Kichotą“, patys baisiausi – gydytojai. Nueinama netgi iki to, kad jie ima nagrinėti jo aprašomas gydomąsias procedūras“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas