15min be reklamos
2023 03 17, 15:55

Vilniuje – atminimo lenta Lietuvą išdavusiam Kostui Kubilinskui: literatai siūlo palikti, savivaldybė tikisi nuimti

Žinomo vaikų literatūros autoriaus Kosto Kubilinsko, atsakingo už keliolikos tautiečių išdavystes ir žūtis, informacinė lentelė vis dar puikuojasi netoliese Antakalnyje esančio rašytojo namo. K.Kubilinsko gyvenimo istorija pastaruoju metu vėl prisiminta, kuomet kino ekranus pasiekė apie jį sukurtas Vytauto V.Landsbergio filmas „Poetas“. Iškilo ir klausimai – ar išties šią informacinę lentelę reikia palikti?
Stendai šalia Rašytojų namų Antakalnyje
Stendai šalia Rašytojų namų Antakalnyje / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Nors K.Kubilinsko pavardę daugelis sieja su talentingai parašytomis eilėmis vaikams, jo gyvenimo istorija slepia išdavystes. Jis, sutikęs bendradarbiauti su NKVD, užmezgė ryšius su partizanais, išdavė juos ir taip pasmekrė juos žūčiai.

Rašytojų namas Antakalnyje yra vienas iš suomiško modernizmo stiliaus namų, skirtų menininkams. Panašaus tipo daugiabučiai yra įrengti ir Žvėryne bei Švyturio ir Mildos gatvėse. Antakalnyje taip pat gyveno Antanas Miškinis, tebegyvena Kazys Saja.

Su klausimu dėl atminimo lentelės K.Kubilinskui susisiekus su Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) direktore Aušra Martišiūte-Linartiene, ji teigė, kad ne per seniausiai į panašų klausimą apie visą atminimo lentų sistemą Vilniuje LLTI atsakinėjo savivaldybei. Po diskusijų su sovietinę literatūrą tyrinėjančiais specialistais visų pirma buvo apsispręsta dėl kalbos.

„Nuostata buvo tokia, kad lentelės turėtų būti lietuviškos. Taip pat pagal poreikį ir angliškos, lenkiškos. Visose turėtų būti, išskyrus rusiškas ir sovietines, aprašomi įvertinimai LTSR“, – teigė ji.

A.Martišiūtė-Linartienė 15min teigė, kad lentelės K.Kubilinskui nuimti neverta: „Iš tiesų diskutavome, ar toji lentelė yra pagarbos ženklas, ar istorinis dokumentas, kuriame konstatuojama, kad tam tikros reputacijos rašytojas čia gyveno. Visgi pagalvojome, kad tokio tipo lentelės gali būti, nes tai nėra paminklas, o informacija. Šis rašytojų namas Antakalnyje ir yra tuo įdomus, kad ten gyveno daug įvairių asmenybių, todėl necenzūruokime istorijos.“

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Aušra Martišiūtė-Linartienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Aušra Martišiūtė-Linartienė

Vilniaus savivaldybės tarybos narė Kamilė Šėraitė 15min sakė, kad apie lentelę K.Kubilinskui jau yra diskutuojama.

„Šiuo metu istorinės atminties komisija turi susistemintą visų istorinių objektų sąrašą. Kaip tik naujame puslapyje „VilniausDNR“ aiškiai matosi visas susistemintas istorinis klodas. Kaip tik peržiūrinėjame visų atminimo lentų ir paminklų sąrašus ir ruošiamės įgyvendinti desovietizacijos įstatymą. Taigi viską išanalizavę, taip pat ir K.Kubilinsko lentą, teiksime svarstyti komisijai“, – teigė K.Šėraite.

Jos nuomone, ši lentelė greičiausiai bus nuimta dėl K.Kubilinsko „to meto politinių nuopelnų okupacinei valdžiai“: „Šio rašytojo paminklas turėtų būti nuimtas dėl tų pačių priežasčių, kaip paminklas Petrui Cvirkai.“

„Nemanau, kad K.Kubilinsko lentelės nuėmimas bus istorijos cenzūravimas“, – pridūrė politikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nealkoholinis „Švyturio Ekstra“ ketina skinti tarptautinių apdovanojimų laurus
Reklama
Elektromobilis, kurį galima papildyti degalinėje: didžiausi abiejų pasaulių privalumai viename
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo