Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Koncerto apžvalga: modernus „Foals“ rokenrolas

Britų rokerių „Foals“ koncertas Vilniuje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Britų rokerių „Foals“ koncertas Vilniuje
Šaltinis: 15min
0
A A

Paskutinę liepos dieną Vilniaus Kalnų parke grojo šiuolaikinio britų roko žvaigždės – grupė „Foals“. Koncerto organizatoriai, į Lietuvą jau atvežę Benjaminą Clementine‘ą, „Cigarettes After Sex“, José Gonzálezą ir kitus, smarkiai rizikavo kviesdami brangią grupę, kurios dainos vargu ar sukasi madingo Lietuvos jaunimo grojaraščiuose.

Iš nedidelio būrio žiūrovų, susirinkusių sumažintoje Kalnų parko koncertinėje erdvėje, buvo akivaizdu, kad rizika nepasiteisino. Bent jau finansiškai. Kita vertus, net porą atsitiktinių klausytojų girdėjau koncerto rengėjams dosniai žarstant „karmos taškus“.

Iš tiesų, nors plačioji publika bilietų nešlavė, pasirodė, kad „Foals“ Lietuvoje vis dėlto turi ištikimų fanų būrelį, kuris grupės laukė dar prieš atveriant parko vartus. Apskritai publika atrodė neatsitiktinė: susirinko didelė dalis dabartinio lietuviško roko muzikantų ir kitų rimtų klausytojų, sutinkamų, pavyzdžiui, muzikiniuose protmūšiuose. Tiesa, dalis publikos vis dėlto nustebino abejingumu apšildančioms grupėms, mieliau pasirinkę sėdėjimą ant žolės tolėliau nuo scenos.

Prieš pagrindines žvaigždes grojusios grupės, nors atskirai imant ir gerokai skyrėsi nuo pačių „Foals“, tačiau jų derinys taikliai atspindėjo britų grupės muzikos esmę ir kūrybinę raidą. Pirmieji pasirodė „Without Letters“. Dėl pernykščio EP „Unfollow“ tapau didele jų gerbėja, tačiau koncerte grupė skambėjo visiškai kitaip. Žinoma, saulės atokaitoje, kai vietoj vizualizacijų scena yra „papuošta“ juodais maišais apdengtais pagrindinių žvaigždžių instrumentais, į koncertą sunku įsijausti ir muzikantams, ir klausytojams. Aštrus matematinis gitarų techno tikrai efektingiau skambėtų klaustrofobiškoje tamsaus klubo erdvėje.

Retai koncertuojantys ir mažai įrašų išleidžiantys „Without Letters“ yra gaubiami pavydėtinos pagarbos dėl muzikos intelektualumo. Instrumentinės grupės apskritai priklauso tarsi atskirai (aukštesnei) kastai. Vis dėlto, albume skamba ir visai nemažai vokalo, prie kurio pripratus (tarkim, single „Heritage“), be jo kūriniai atrodo lyg ir nevisaverčiai. Koncerte muzikai trūko „mėsos“ – elektroninio papildo, įraše užkamšančio tuščias ertmes tarp šaltų gitarų.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Prieš „Foals“ koncertą Kalnų parke – „ba.“ pasirodymas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Prieš „Foals“ koncertą Kalnų parke – „ba.“ pasirodymas

Antrieji – grupė „ba.“ – koncertuoja gerokai dažniau, tad ir lyginti išeina ne su įrašais, o su kitais koncertais. Nuvalkiotas pamokymas, kad net ir penkiems žmonėms reikia groti taip, lyg grotum pilnam „Wembley“ stadionui, šiuo atveju buvo aktualus, nes grupės nariai akivaizdžiai grojo puse kojos ir gerokai maivydamiesi (pernelyg nerimtai skambėjo ir Beno Aleksandravičiaus pakalbėjimai tarp dainų). Tai, kad grupė „ba.“ Lietuvoje yra labiau garbinami nei „Foals“, nepateisina atsainaus požiūrio į koncertą.

Kita vertus, muzika skambėjo galingai – „mėsos“ jai niekada nepritrūksta. Padėjo ir puikus įgarsinimas, leidęs girdėti kiekvieną žodį ir natą. Organizatoriai pagyrimo nusipelno ir dėl pasirodymų punktualumo.

Skirtinga dviejų apšildančių grupių muzika – matematiška elektronika ir tamsi gaivališka energija – susiliejo „Foals“ pasirodyme. 2005 m. susibūręs penketas yra išleidęs keturis albumus, kuriuose perėjo nuo aštraus funk-punk iki stadioninio poproko. Racionalią instrumentinę pusę atsveria neprognozuojama vokalisto Yannio Philippakio asmenybė. Didele dalimi dėl jo „Foals“ koncertai ir yra laikomi vienais įspūdingesnių šiuolaikinio roko scenoje.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Britų rokerių „Foals“ koncertas Vilniuje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Britų rokerių „Foals“ koncertas Vilniuje

Laisvės, šokių ir smagumo koncerte buvo tikrai nemažai. Tačiau mane ganėtinai stebina liaupsės dėl „neįtikėtinų šou“ ir „neįtikėtino vokalisto taškymosi“. Tokius aukštinančius komplimentus grupei galima skirti tik nuosaikaus, ramaus, rimto šiuolaikinio indie roko kontekste. Daug silpniau jie atrodytų palyginus su klasikinio roko žvaigždėmis ar net ir kokiais nors nelabai senais „Foo Fighters“ – jų „šou“ ir „taškymasis“ yra šiek tiek kito lygio.

Stebėdama privalomą vokalisto pasiplaukiojimą ant minios rankų, mintyse prasukinėjau live video, kuriame grupės „Pearl Jam“ vokalistas karstosi milžiniškomis scenos konstrukcijomis, o gitaristas besidaužydamas po sceną krinta ant nugaros neišlaikęs pusiausvyros. Žinoma, tai 1992-ieji, kitas pasaulis. Vis dėlto žarstantis superlatyviniais komplimentais reikėtų nepamiršti ir muzikos istorijos.

Šiaip ar taip, 2017-aisiais Vilniuje „Foals“ skambėjo puikiai. Užteko ir hitų, ir rokenrolo, ir ramybės pauzių, ir sklandžiai vokalisto ištartų lietuviškų frazių. Reikšmingas vakaras Lietuvos indie roko scenoje.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Indie“ roko karaliai „Foals“ pavergė minią: Kalnų parke užkūrė tikrą pirtį

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau