Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 13, 10:10

Naujoje ansamblio „Synaesthesis“ programoje – tamsios Lietuvos, Ukrainos ir Jungtinių Valstijų istorijos datos

Vilniaus miesto šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ pristato premjerą, programą „Tamsūs laikai. Atspirties taškas“, kuri buvo sumanyta vasario 24 d. Rusijai įsiveržus į Ukrainą. Reflektuodama tris tragiškas istorines datas, programa, pristatoma 30-ajame šiuolaikinės muzikos festivalyje „Jauna muzika“, pasakoja apie istorijos įtrūkius, paliekančius neteisybės pojūtį, bendruomeninę traumą, ir atimtą saugumo jausmą, rašoma pranešime spaudai.
„Synaesthesis“
„Synaesthesis“ / Monikos Jasevičiūtės nuotr.

„Tamsūs laikai. Atspirties taškas“ atspirties taškai – trys tragiškos istorinės datos. Be 2022 m. vasario 24 d. „Synaesthesis“ nariai kartu su kompozitoriais apmąsto 2001 m. rugsėjo 11 d. teroristų išpuolius Niujorke ir 1941 m. birželio 14 d. prasidėjusius masinius lietuvių trėmimus į Sibirą. Trijų istoriškai susietų valstybių tragedijos prabyla lietuvių, ukrainiečių ir amerikiečių kompozitorių Ritos Mačiliūnaitės, Boriso Loginovo ir Steve'o Reicho kūrybos kalba.

„Synaesthesis“ vadovė Marta Finkelštein pasakoja: „Programos koncepcijos atramos tašku tapo amerikiečių kompozitoriaus S.Reicho kompozicija „WDT 9/11“. Autorius, derindamas muzikinę medžiagą su garso dokumentacijomis, užfiksuotomis po Rugsėjo 11-tosios teroro aktų, sukūrė emocinį įvykio liudijimą. Bendradarbiaudamos su festivalio ,,Jauna muzika“ meno vadove, ukrainiečių kuratore Kateryna Alymova, pakvietėme lietuvių kompozitorę R.Mačiliūnaitę ir ukrainiečių kompozitorių B.Loginovą kurti tuo pačiu principu: derinant kelis garsinius sluoksnius liudyti savo šalių istorinius taškus, žyminčius tamsių laikotarpių pradžias. Repeticijose klausantis kūrinių fragmentų, veriasi emociškai itin paveiki programa, kuri sukuria erdvę kartu patirti tai, apie ką kalbėti – ne visuomet lengva.“

Šalia S.Reicho kompozicijos „WTC 9/11“ skambės R.Mačiliūnaitės ir B.Loginovo kūrinių premjeros. R.Mačiliūnaitės kompozicija „Ne mano upė“ – tai jos tėvo Broniaus Mačiliūno papasakota trėmimo į Sibirą istorija. Šis asmeninis vieno žmogaus pasakojimas tampa tautos liudijimu apie tragišką Lietuvos istorijos puslapį.

Radikalią buvimo karo vyksme būseną savo kompozicijoje fiksuoja B.Loginovas. Jo kūrinys „Miegas per nemigą“ – tiesioginė emocinės patirties išraiška. Fiksuojamas kūniškas pavojaus suvokimas, atsiskleidžiantis per stipriai juntamą savisaugos instinktą ir suaktyvėjusį mąstymą. Kūrinyje atveriama erdvė, kuri leidžia sąmoningai pažvelgti į tai, kas baisiausia ir gražiausia tuo pačiu metu.

Premjera vyks 30-ajame šiuolaikinės muzikos festivalyje „Jauna muzika“, rugsėjo 15 d., 20 val., Lietuvos kompozitorių sąjungoje.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą