Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 23d. 23:14

Jonas Mekas amžinojo poilsio atguls Lietuvoje

Jonas Mekas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Jonas Mekas

Trečiadienį Niujorke miręs režisierius, menininkas Jonas Mekas bus laidojamas Lietuvoje.

Kaip praneša LRT RADIJAS, atsisveikinimas su J.Meku vyks šeštadienį Niujorke. Velionis bus kremuojamas.

Menininkas bus laidojamas Lietuvoje, šalia savo tėvų Biržų rajone, Semeniškiuose.

J.Mekas mirė eidamas 97-uosius metus, jis gyveno ir dirbo Niujorke. Kaip teigiama, režisierius mirė savo namuose, apsuptas šeimos.

Apie režisierių

J.Mekas yra vienas žinomiausių XX amžiaus lietuvių menininkų, geriausiai žinomas dėl savo kino eksperimentų, dar vadinamas avangardinio kino pradininku.

Jonas Mekas gimė 1922 m. Semeniškiuose, Lietuvoje. 1944 m. traukėsi į Vakarus, Vokietijoje pateko į karo belaisvių stovyklą. Yra dirbęs laikraščių „Naujosios Biržų žinios“, „Panevėžio apygardos balsas“ bei žurnalo „Žvilgsniai“ redaktoriumi.

Į Niujorką persikėlė būdamas beveik 27-erių, pirmąjį autobiografinį filmą sukūrė būdamas 46-erių. 1954 metais kartu su broliu pradėjo leisti ,,Film Culture“ žurnalą. Šeštajame dešimtmetyje aktyviai įsitraukė į kino kritikos diskursą: savo tekstus publikavo ,,Film Culture Magazine“, ,,The Village Voice“, ,,Sight and Sound“, ,,Bianco e Nero“, ,,The American Film“, ,,The New York Times“, ,,Cahiers du Cinéma“, ,,Film Quarterly“ ir kt.

J.Mekas per savo karjerą dirbo su tokiais menininkais kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warholas, Yoko Ono, Johnas Lennonas, Allenas Ginsbergas ir kt. Šių garsių menininkų „Fluxus“ kolekcijas pristato Vilniuje įsteigtas Jono Meko vizualiųjų menų centras.

Jonas Mekas buvo VDU Garbės daktaras. 1995 m. jam skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 2003-aisiais – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius.

Už nuopelnus meno ir mokslo srityse Austrijos Menų komiteto sprendimu menininkui buvo įteiktas aukščiausias Austrijos apdovanojimas – Pasižymėjimo ženklas, Piero Paolo Pasollini apdovanojimas, Amerikos režisierių gildijos apdovanojimas už nuopelnus kino menui ir kiti prestižiniai apdovanojimai.

2007 m. J.Mekui prezidentas Valdas Adamkus išimties tvarka suteikė Lietuvos Respublikos pilietybę. 2011 m. jis paskelbtas Biržų garbės piliečiu.

Su J.Meko plačia ir įvairialype kūryba galite susipažinti čia: jonasmekas.com.

Lrt.lt
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata