TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Simfoninis orkestras kviečia į rafinuotos simfoninės muzikos koncertą

Dirigentas Martynas Staškus
LVSO nuotr. / Dirigentas Martynas Staškus
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras kviečia į simfoninės muzikos koncertą „Amžinam moteriškumui“. Koncertas įvyks Vilniaus kongresų rūmuose kovo 5 dieną, penktadienį, 19 val. Koncerto svečiai – už 2008 m. veiklą geriausiu Rusijos styginių kvartetu nominuotas Novosibirsko styginių kvartetas „Filarmonica“.

Diriguos Martynas Staškus. Programoje A. Schönbergo Koncertas styginių kvartetui ir simfoniniam orkestrui B-dur (pagal G. F. Händelio „Concerto Grosso“ B-dur op. 6 Nr. 7),  I. Stravinskio baleto „Ugnies paukštė“ siuita ir J. Strausso valsai, polkos, maršai.  

 Austrų kompozitorius Arnoldas Schönbergas (1874–1951) savo straipsnyje „Viskas kažkada sugrįžta“ 1948 m. rašė: „Visuomet jaučiau stiprų ilgesį senajam [muzikos] stiliui. Todėl karts nuo karto jis mane nugalėdavo“. Taip, artėjant kompozitoriaus šešiasdešimtmečiui, praeities muzikos įkvėpti gimė trys opusai. Vienas iš jų - pagal Georgo Friedricho Händelio „Concerto grosso“, op. 6 Nr. 7 sukurtas Koncertas styginių kvartetui ir orkestrui B-dur (1933).

Rašydamas Koncertą styginių kvartetui ir orkestrui austrų menininkas gana laisvai elgėsi su poros šimtmečių senumo muzikos kūriniu – tai nebuvo pažodinė aranžuotė ar elementari orkestruotė, bet meniškas ir modernus jos „perskaitymas“ XX a. muzikanto akimis. Šmaikščiai pastebėta, kad G. F. Händelis, vos įžengus pro kūrinio vartus, t.y. suskambus pirmiesiems akordams, čia ir pasilieka. Toliau žengia tik A. Schönbergas, drąsiai keisdamas barokinę harmoniją, tiesmukai įrašydamas „netinkamus“ garsus ir taip suardydamas „tvarkingą“ baroko genijaus partitūrą. Beje, A. Schönbergas nebuvo G. F. Händelio aistringas gerbėjas. Sakoma, kad jis netgi užsidegdavo įniršiu, kai kas nors išdrįsdavo G. F. Händelio vardą paminėti greta J. S. Bacho.

Pavyzdžiui, savo straipsnyje „Naujoji muzika, pasenusi muzika, stilius ir idėja“ 1946 m. jis nedviprasmiškai lygino J. S. Bachą ir G. F. Händelį, akivaizdžiai iškeldamas pirmojo kompozitoriaus genialumą ir įmantraus kontrapunkto meno meistrystę, kurio šešėlyje G. F. Händelis atrodo skurdžiai ir elementariai. O apie savo Koncertą A. Schönbergas yra pasakęs: „Svarbiausia ko siekiau, tai pašalinti hendeliško stiliaus defektus. Panašiai kaip Mozartas pasielgė su Händelio „Mesiju“, aš nusikračiau saujelės moduliacijų ir sekvencijų ir pakeičiau jas tikra medžiaga“.

Koncertas styginių kvartetui ir orkestrui dažniausiai apibūdinamas kaip kompozitoriaus pokštas, linksmas menininko pašmaikštavimas. Dirigentas Robertas Craftas, ištikimas kompozitoriaus draugas ir pirmasis jo kūrinių atlikėjas Amerikoje, paskutiniaisiais jo gyvenimo metais, yra pasakęs, kad tai „be abejonės energingiausia, linksmiausia, žaismingiausia, švelniausia ir melodingiausia muzika, kada nors sukurta A. Schönbergo“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą