Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 7d. 14:26

Ar Vaižgantas lietuviams kaip Fiodoras Dostojevskis rusams

Gabrielė Tuminaitė
VMT nuotr. / Gabrielė Tuminaitė

Režisierė Gabrielė Tuminaitė, kurios spektaklio premjerą „Dėdės ir dėdienės“ pagal Juozą Tumą-Vaižgantą penktadienį matys Vilniaus mažojo teatro žiūrovai, pykteli, paklausta: „Kodėl Vaižgantas?“. Pasak jos, žmonės turėtų klausti, ne kodėl ji nutarė statyti spektaklį pagal J.Tumo-Vaižganto kūrinį, o kodėl tokių kūrinių iki šiol tiek mažai.

„Mes  su aktoriais diskutavome ir susierzinome, nes šiame klausime girdisi koketavimas: „Kodėl Vaižgantas?“. Ir nustebę mes visi. Taip pat kaip rusas paklaustų: „O kodėl Dostojevskis?“ – „Žinių radijo“ laidoje „Aktualioji kultūra“ sakė G.Tuminaitė.

Anot jos, J.Tumo-Vaižganto kūrinius derėtų visiems paskaityti – tai turėtų būti natūralu. Tada, režisierės teigimu, kiltų klausimai, kodėl šis rašytojas nepelnytai pamirštas: „Prašau, imkit, skaitykit ir tikrai nenustebsite, kodėl Vaižgantas. Nustebsite, o kodėl filmo nepadarė? Kodėl dabar niekas nepadarė scenarijų, kūrinių, apsakymų iš jo? Nusivilsime savim. Nebereikia nustebti – imkite, paskaitykite ir suprasite.“

Gryno teksto, filosofinių klodų, kaip meistriškai dėliojami sakiniai, kaip reiškiama mintis, tas šiurkštus stilius, kurio iš Vaižganto, atsivertusi jį po tiek metų, aš nelaukiau. Tai yra šiurkštus, žiaurus ir poetinis kūrinys, – kalbėjo G.Tuminitė.

Režisierė atskleidžia, kad kai po daugelio metų vėl atsivertė J.Tumo-Vaižganto kūrybą, nustebo, kaip šiurkščiai, bet meistriškai šis rašytojas dėlioja savo filosofinę mintį, taip veikiančią emocijas.

„Perskaičius pirmąją dalį kilo noras paskaityti tai viešai: paklausyti kalbos ir prisiminti tą istoriją. Gryno teksto, filosofinių klodų, kaip meistriškai dėliojami sakiniai, kaip reiškiama mintis, tas šiurkštus stilius, kurio iš Vaižganto, atsivertusi jį po tiek metų, aš nelaukiau. Tai yra šiurkštus, žiaurus ir poetinis kūrinys. Tai yra tokie deriniai, kurie priverčia emociškai reaguoti“, – kalbėjo G.Tuminitė.

J.Tumas-Vaižgantas yra XIX-XX a. Lietuvos rašytojas, spaudos darbuotojas, literatūros istorikas, kritikas, visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas. Jis yra parašęs tokius kūrinius „Pragiedruliai“, „Dėdės ir dėdienės“, „Nebylys“.

Žinių radijas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos