Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

D.Gumausko spektaklis apie Dauno sindromą turinčius žmones atvyksta į Kauną ir Klaipėdą

Spektaklio „Mongolija“ gastrolės didžiuosiuose miestuose jau šią savaitę: Spalio 27 d. – Kauno miesto kameriniame teatre, Spalio 30 d. – Klaipėdos dramos teatre. Šis spektaklis paremtas asmeninėmis istorijomis, jis šmaikščiai pasakoja apie žmonių su Dauno sindromu gyvenimą mūsų visuomenėje, kitoniškumą ir jo poveikį draugystei. Dariui Gumauskui 2020 m. už jautrų patirties atskleidimą bei socialinio-edukacinio projekto „Mongolija“ sukūrimą įteiktas Boriso Dauguviečio auskaras, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Spektaklis „Mongolija“
Spektaklis „Mongolija“ / Vismantės Ruzgaitės nuotr.

Režisieriaus Dariaus Gumausko dviejų dalių spektaklis–paskaita „Mongolija“ sukurtas remiantis asmenine jo ir aktoriaus Andriaus Alešiūno patirtimi – draugaujant, dalinantis buitimi su Dauno sindromą turinčiais artimaisiais. Pirmoje dalyje, kaip kalbėjimo būdas, pasirenkamas humoras, šmaikščios situacijos ir nutikimai, per kurias atsiskleidžia sudėtinga tiek pačių žmonių su Daunu sindromu, tiek šalia jų gyvenančių artimųjų situacija.

Antroje dalyje – diskusijoje – į pagalbą pasitelkiamas Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro vadovas prof. dr. Algirdas Utkus, kurį kalbina spektaklio režisierius Darius Gumauskas, dešimt metų auginantis dukrą su Dauno sindromu. Ar žodis „daunas“ tinkamas vartoti kaip keiksmažodis? Stereotipai apie „kitokius“ labai giliai įsišakniję visuomenėje, tačiau nenorime moralizuoti, bet šiltai ir šiek tiek ironiškai pažvelgti į problemą, kad papildoma dvidešimt pirmoji chromosoma nėra priežastis jaustis svetimu visuomenėje.

Profesorius Algirdas Utkus apie spektaklį: „Spektaklio žiūrovai išsineša žinių apie supratimą ir apie empatiją ne tik žmonėms su šiuo sindromu, bet apskritai visiems. Dauno sindromas gali būti kaip modelis kalbėtis apie empatiją plačiąja prasme. Turintieji jį yra gero būdo, linkę bendrauti, meilūs, tad tas empatinis poveikis, manau, jaučiasi per visą spektaklį. Žiūrovai išeina ne tik sužinoję daugiau apie Dauno sindromą, bet ir ugdydami savyje bendras žmogiškąsias savybes“.

„Valstybinė neįgaliųjų̨ integracijos strategija numato neįgaliųjų̨ integravimą į visuomenę. Mes manome, kad dažnu atveju tai turėtų̨ būti priešingas procesas, kai sveikieji yra mokomi nebijoti bendrauti, būti empatiški ir supratingi. Teatras veikia kaip saugi forma, kur neišeinant iš savo socialinio burbulo sujungiami neįgaliųjų̨ ir spektaklio žiūrovų pasauliai“, – pasakoja spektaklio „Mongolija“ kūrybinė komanda.

Spektaklio kūrybinė komanda: režisierius ir idėjos autorius Darius Gumauskas, aktorius Andrius Alešiūnas, prof. dr. Algirdas Utkus, kompozitorius Leistrumas Vytautas, video projekcijų kūrėjas Vytautas Narbutas.

Vismantės Ruzgaitės nuotr./Spektaklis „Mongolija“
Vismantės Ruzgaitės nuotr./Spektaklis „Mongolija“

Kūrėjai kviečia į „Mongolijos“ spektaklius didžiuosiuose miestuose jau šią savaitę: Spalio 27 d. – Kauno miesto kameriniame teatre, Spalio 30 d. – Klaipėdos dramos teatre. O Gruodžio 17d. spaktaklį bus galima išvysti ir Vilniuje, OKT/Vilniaus miesto teatro studijoje. Bilietus platina: tiketa.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Užsisakykite 15min naujienlaiškius