Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Eimunto Nekrošiaus „Hamletas“ Londono žiūrovus privertė ploti atsistojusius

Parodyti vienoje scenoje 37 Williamo Shakespeare'o pjeses per 37 dienas 37-iomis skirtingomis pasaulio kalbomis. Tokį ambicingą uždavinį sau iškėlė istorinio Londono „The Globe“ teatro kolektyvas.
Eimunto Nekrošiaus „Hamletui“ žiūrovai Londone plojo atsistoję
Eimunto Nekrošiaus „Hamletui“ žiūrovai Londone plojo atsistoję / Tauro Čižo nuotr.

Šis teatras pirmą kartą buvo pastatytas 1599 metais ir jo scenoje šviesą išvydo visos pagrindinės W.Shakespeare'o pjesės. 1613 metų birželio mėnesį, „Henriko VIII“ vaidinimo metu, teatras sudegė iki pamatų, bet jau kitais metais buvo atstatytas. Shakespeare'o trupės aktoriai čia vaidino iki 1642 metų, kada teatras buvo uždarytas. Naujam gyvenimui „The Globe“ teatras atvėrė duris po modernios rekonstrukcijos 1997 metais. Šiandien tai – ant Temzės upės kranto įsikūręs kultūrinis kompleksas – gyvasis paminklas W.Shakespeare'ui.

Pats teatras, scena ir žiūrovams skirta dalis išoriškai identiški senajam pastatui. Tačiau vidinė infrastruktūra yra preciziškai apgalvota ir leidžia patogiai ir produktyviai dirbti šiuolaikiniams spektaklių kūrėjams. „Shakespeare‘s Globe“ reguliarus sezonas trunka nuo gegužės iki spalio, kol leidžia oro sąlygos, mat tik pusė žiūrovų sėdi po stogu ložėse, o likę 700 stebi spektaklius, stovėdami po atviru dangumi. Be to, komplekse veikia muziejus, išradingų ir šmaikščių suvenyrų krautuvė, kavinė, vyksta nuolatinės ekskursijos. Šalia įsikūrusiame įspūdingame repeticijų ir edukaciniame centre vyksta seminarai ir paskaitos.

Tauro Čižo nuotr./Spektaklio Hamletas akimirka
Tauro Čižo nuotr./Spektaklio „Hamletas“ akimirka

Idėja surinkti į vieną programą vaidinimus pagal visas Shakespeare'o pjeses, sukurtus skirtingose pasaulio šalyse, teatro vadybininkams kilo prieš porą metų, o jos įgyvendinimas pareikalavo nemažai energijos, darbo ir lankstumo. Dabar, paklausti, kada rengs kitą tokį festivalį, britai purto galvas ir sako, kad toks festivalis rengiamas tik vieną kartą gyvenime.

Prie įprastinių vadybinių uždavinių – finansavimas, grafikai, kelionės, techniniai reikalavimai, prisidėjo ir meniniai. Mat festivalio rengėjai, laikydamiesi „The Globe“ teatro tradicijų reikalavo iš visų trupių, kad spektakliai būtų vaidinami maksimaliai taip, kaip jie buvo vaidinami Shakespeare'o laikais – be šviesos efektų, be muzikos įrašų, na ir, žinoma, be specialių ugnies efektų. Teatro tradicija akcentuoja autoriaus teksto ir aktorių vaidybos svarbą. Be to, visi vaidinimai turėjo tilpti į dviejų dalių, trunkančių po vieną valandą, formatą.

Tauro Čižo nuotr./Eimunto Nekroaiaus Hamletas triumfavo The Globe teatro scenoje
Tauro Čižo nuotr./Eimunto Nekrošiaus „Hamletas“ triumfavo „The Globe“ teatro scenoje

Teatrui „Meno Fortas“ sutikus dalyvauti šiame renginyje, režisieriui Eimuntui Nekrošiui, „Hamleto“ aktoriams ir visai kūrybinei grupei iškilo nelengva užduotis sutrumpinti trijų su puse valandų spektaklį beveik per pusę. Dar reikėjo sukurti unikalią spektaklio atmosferą be įprastos vandens dulksnos, garsinio fono ir ugnies. Visa tai teoriškai buvo apgalvota dar Vilniuje, o Londone „Meno Fortas“ turėjo tik vieną dieną repeticijų salėje ir dvi valandas scenoje.

Teko atsisakyti kai kurių scenų, kitas – trumpinti ir spartinti, garso takelį keisti gyvais pianino, būgno ir aktorių balsų garsais. Tam Londono teatre yra įrengta puiki repeticijų salė, kurioje realiu masteliu atkurta scena su joje esančiomis kolonomis, durimis ir balkonu. Įsisavinti naujosios spektaklio redakcijos korektūras nei aktoriai, nei scenoje jiems talkinę „Meno Forto“ darbuotojai neturėjo užtektinai laiko. Todėl visi spektakliai, o jų per dvi dienas teko suvaidinti tris, pareikalavo ypatingo dėmesio ir susikaupimo.

Birželio 2 ir 3 dienomis vaidinti lietuvių spektakliai sulaukė didžiulio Londono teatralų susidomėjimo, kadangi festivalio anonsuose E.Nekrošiaus „Hamletas“ buvo pristatomas kaip vienas geriausių mūsų amžiuje pagal Shakespeare'o pjeses sukurtas spektaklis. Be to, „Meno Forto“ spektaklis buvo paskutinis programoje ir lietuvių aktoriams teko garbė uždaryti pusantro mėnesio trukusį festivalį.

Tauro Čižo nuotr./Eimunto Nekroaiaus Hamletas triumfavo The Globe teatro scenoje
Tauro Čižo nuotr./Eimunto Nekrošiaus „Hamletas“ triumfavo „The Globe“ teatro scenoje

Nei karts nuo karto prapliumpantis lietus, nei tą savaitgalį vykę karalienės valdymo deimantinio jubiliejaus renginiai nesutrikdė žiūrovų ir visi trys spektakliai buvo suvaidinti pilnutėliame teatre.  Tarp žiūrovų buvo nemažai ir Londone gyvenančių ar net specialiai atvykusių tautiečių.

Režisieriaus E.Nekrošiaus, A.Mamontovo, kitų aktorių ir visų „Meno Forto“ darbuotojų įdėtas triūsas nenuėjo veltui. Spektaklis puikiai suskambėjo savo „gimtojoje“ scenoje ir žiūrovai plojo lietuviams atsistoję. O viena iš „The Globe“ teatro vadovių teigė, kad E.Nekrošiaus spektaklis gerokai pakėlė kokybės kartelę tiems, kurie ateityje statys „Hamletą“ Londone.

„Hamleto“ trupė jau grįžo namo ir „Meno Fortas“ ruošiasi gastrolėms Kazanėje, kur birželio 18, 19 dienomis bus parodytas E.Nekrošiaus spektaklis „Idiotas“ pagal F.Dostojevskio romaną.

Tauro Čižo nuotr./A.Mamontovas su kolega aktoriumi W.Nadylam
Tauro Čižo nuotr./A.Mamontovas su kolega aktoriumi W.Nadylam

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Huawei FreeBuds 6i“ – iki 100 eurų kainuojančios belaidės ausinės
Reklama
Vaikų vasaros atostogoms įsibėgėjant, „Telia Play“ kino rekomendacijos vaikams ir visai šeimai
Reklama
„Įspūdžiai išliko visam gyvenimui“: TV bokštas kviečia pasivaikščioti 170 metrų aukštyje
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?