Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugsėjo 17d. 13:32

Jubiliejiniame teatro festivalyje „Sirenos“ – drąsios klasikos interpretacijos ir rekordiškai daug lietuviškų spektaklių

Oskaras Koršunovas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr. / Oskaras Koršunovas

Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ šiemet švenčia dešimties metų jubiliejų. Rugsėjo 26 – spalio 6 dienomis žiūrovams bus pristatyta turtinga užsienio ir rekordiškai gausi lietuvių kūrėjų spektaklių programa. „Praėjusiais metais pasitikrinome, mūsų programą svarstė net Seimas, tačiau ir šiemet jokių meninių kompromisų mūsų programoje nebus“, – tikino festivalio organizatoriai.

„Nuo pat pradžių nenorėjome būti nuobodūs, hermetiški, galvoti tik apie uždarą scenos erdvę, todėl bandėme sugriauti ketvirtą sieną ir spektaklių problematika bei forma išeiti toliau už teatro ribų, – festivalio veiklos dešimtmetį apibūdino jo meno vadovė Audra Žukaitytė. – Šiemet atsigręžiame į klasiką. Pagalvojome, kad jau subrendome festivalyje pristatyti klasikinius veikalus, bet jie, žinoma, bus netradiciniai. Tai bus klasika pagal „Sirenas“.

Festivalio užsienio programoje spektaklius parodys 5 trupės iš Norvegijos, Gruzijos, Italijos, Latvijos ir Didžiosios Britanijos. Šią programą pradės Oskaro Koršunovo Norvegijoje pastatytas spektaklis „Peras Giuntas“, šiemet pelnęs kūrėjui geriausio Norvegijos režisieriaus apdovanojimą „Heda“. Lietuvos žiūrovai bilietus į du kartus rodomą Lietuvos režisieriaus spektaklį iššlavė per pirmąją savaitę.

„Sirenose“ lankysis ir universalių talentų Italijos menininkė Emma Dantė, kartu su trupe „Sud Costa Occidentale“ pristatanti Euripido įkvėptą aistringą spektaklį-koncertą „Medėjos link“.

„Režisierė tragišką istoriją perkėlė į Sicilijos gatves, pulsuojančias saule, meile ir aistra. Kaip teigė pati E.Dantė, Sicilijos žmonės gali ir nekalbėti – jie puikiai susikalbės gestais ir kūno kalba. Scenoje išvysime ir du brolius muzikantus, kurie žiūrovams sukurs ypatingą atmosferą“, – pasakojo festivalio meno vadovė.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jubiliejinio teatro festivalio Sirenos pristatymas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jubiliejinio teatro festivalio „Sirenos“ pristatymas

Gruzijos jaunesniosios kartos režisierius Davidas Doiašvilis Vilniuje pristatys modernią Williamo Shakespeare’o tragedijos „Makbetas“ versiją, jau apkeliavusią tarptautinius festivalius.

„Makbetą“ režisierius mato kaip aistringą meilės dramą, kur herojai neturi pasirinkimo būti kitokiais. Tai – greitu tempu vykstanti Boni ir Klaido istorija apie šiuolaikinius makbetus“, – išdavė A.Žukaitytė.

Jauno latvių režisieriaus Valterio Sylio spektaklis „Legionieriai“, anot kritikų, yra viena stipriausių patirčių šalies teatro pasaulyje. Spektaklis atsigręžia į netolimos praeities faktą: 1954 metais 167 Baltijos legionieriai iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos tapo karštų Švedijos ir Sovietų Sąjungos debatų priežastimi. Buvusių kareivių perdavimas sovietams gali pasmerkti šiuos žmones tremčiai ir sunaikinimui. Kokia bus Baltijos legionierių ateitis Vilniuje spręs... spektaklio žiūrovai. Jie bus priversti atlikti teisėjų vaidmenį ir savo balsais nutarti, kas nutiks žmonėms, už kuriuos akimirką reikės būti atsakingiems.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Audra Žukaitytė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Audra Žukaitytė

„Režisierius į šiuos įvykius žiūri šiuolaikinio žmogaus akimis, iš visų pusių juos tyrinėdamas. Tai - juodojo humoro tyrimas, kur aukos vaidmuo pasirodo yra ne toks patrauklus, kaip norėtume“, – intrigavo festivalio atstovė.

Festivalį „Sirenos“ užbaigs britų juodojo humoro, kabareto ir melancholijos grupė „Tiger Lillies“, jau trečią kartą pakviesta atvykti į Lietuvą.

„Jų spektaklis – nusikaltimo ir bausmės tema su įspūdinga virtualia scenografija. Jūreiviai, plaukdami jūroje, sutinka viską, ką ten įmanoma sutikti – pereina rojų ir pragarą“, – anonsuoja organizatoriai.

„Per dešimt „Sirenų“ metų buvo atvežtas naujas teatras, kuris keitė Lietuvos teatro veidą. Prieš penkiolika metų lietuviškas teatras dar virė savo sultyse, metaforos gožė metaforas, o tokio interaktyvaus, aktualaus visuomenei teatro buvo nedaug, – festivalio pradžią prisiminė jo iniciatorius O.Koršunovas. – Teatras šiais laikais negali egzistuoti be teatrinių festivalių. Todėl aš labai džiaugiuosi, kad „Sirenos“ nepraranda kūrybinio maksimalizmo. Be to, atvykę užsienio svečiai pamato, kad ir Lietuva turi daug įdomaus teatro.“

Šiais metais „Sirenos“ žada Lietuvos ir išskirtinai didelį dėmesį parodžiusiai užsienio publikai pristatyti net 11 geriausių lietuviškų spektaklių, iš jų net trys – premjeros.

„Jubiliejiniame festivalyje parodysime rekordiškai daug lietuviškų spektaklių. Pristatysime O.Koršunovo, Eimunto Nekrošiaus, Jono Vaitkaus, Gintaro Varno darbus, taip pat – jaunosios kartos menininkų pastatymus: Vido Bareikio „Kovos klubą“, Pauliaus Ignatavičiaus „Hamletas mirė. Gravitacijos nėra“, taip pat „Operomanijos“ spektaklį „Geros dienos!“, – pasakojo lietuviškos programos koordinatorė Aušra Simanavičiūtė. – Žiūrovai sulauks ir trijų premjerų: Oskaro Koršunovo „Žuvėdros“, Yannos Ross spektaklio „Mūsų klasė“ ir Konstantino Bogomolovo „Mano tėvas – Agamemnonas“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jubiliejinio teatro festivalio Sirenos pristatymas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jubiliejinio teatro festivalio „Sirenos“ pristatymas

Rugsėjo 26–28 dienomis „Sirenose” trečią kartą bus surengta tarptautinė jaunųjų teatro kritikų konferencija, kurioje pranešimus skaitys dešimties šalių atstovai. Tuo tarpu „Sirenų“ klubas ne tik kvies tradiciškai po spektaklių padiskutuoti su kūrėjais, bet ir aptarti festivalio reikšmę bei praeities liudijimus, jaunųjų teatro kūrėjų indėlį į festivalio programą bei paanalizuoti „rimtosios“ ir „kontrkultūros“ apraiškas Menų spaustuvėje vyksiančių diskusijų metu.

Taip pat žiūrovai bus kviečiami į nemokamus vakarinius renginius: kavinėje „7 Fridays“ šiųmetiniai „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatai aktorius Šarūnas Datenis ir dailininkas Antanas Dubra pristatys vakarinę spektaklio „Gaidelis – pinigautojas“ versiją, o Jaunimo teatre Vido Bareikio pastatyto spektaklio „Kovos klubas“ gyvos muzikos atlikėjai – grupė „Sheep got waxed“, šiemet taip pat nominuoti „Auksiniam scenos kryžiui“, suteiks galimybę išgirsti jų repertuarą.

Daugiau informacijos apie festivalį rasite čia.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/