Sportas gyvai

LNDT kartu su pirmaujančiais Europos teatrais pradeda tvarumo projektą

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) prisijungė prie STAGES – Tvaraus teatro aljansas žaliai aplinkos kaitai skatinti (angl. Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift). Projektui finansuoti Europos Sąjunga skyrė 2 mln. eurų, rašoma LNDT pranešime spaudai.
Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Lietuvos nacionalinis dramos teatras / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Jame 14 teatrų partnerių ateinančius ketverius metus sieks išbandyti eksperimentinius būdus, kurie padėtų spręsti didžiausius klimato krizės keliamus iššūkius: tarptautinių gastrolių poveikį anglies dioksido mažinimui, socialines ir finansines permainas, kurių reikia teatrams, ir mokslininkų bei vietos publikos įtraukimo į meno procesą svarbą. Kartu su teatrais partneriais LNDT kurs tvarius spektaklius vadovaujant garsiai britų režisierei Katie Mitchel.

Penktadienį, liepos 15 d., Avinjono festivalio metu vyks šio projekto spaudos konferencija ir diskusija. Daugiau informacijos čia.

Grupė pirmaujančių Europos teatro organizacijų, jungdamiesi su partneriais iš akademinės bendruomenės, ėmėsi bene ambicingiausio iki šiol tvarumo eksperimento kultūros srityje. Kiekvienas projekte dalyvaujantis teatras, pasitelkdamas vietos mokslininkus, atliks išsamias teatro veiklos analizes pagal visiems projekto dalyviams nustatytus kriterijus. Remiantis atliktų analizių rezultatais bus siekiama nustatyti pagrindines sritis, kurias reikia keisti kiekvieno partnerio teatro pastatuose ir net tokiose srityse kaip kostiumų dizainas, žiūrovų kelionės ir darbo bei asmeninio gyvenimo pusiausvyra.

STAGES projekto eigoje bus rengiami kasmetiniai forumai ir praktinių seminarų ciklai, subursiantys menininkus, mokslininkus ir žiūrovus diskutuosiančius apie norimą ateitį. Pirmasis forumas bus skirtas erdvės ir teritorijų temai. 2022 m. lapkričio mėn. jį surengs Belgijos teatrai: Lježo teatras (Theatre de Liège) ir NTGent. Kitos temos bus susijusios su kūryba ir gamyba, vėliau – su sklaida.

Dvejus metus trukusi pandemija – dar viena aktualija, skatinanti skubiai ieškoti naujų būdų, kaip teatrams tapti atspariems ir įtraukiems. Kalbėdamas apie STAGES, Lježo teatro, pagrindinio projekto partnerio, meno vadovas ir generalinis direktorius Serge'as Rangoni sakė: „STAGES dėmesys sutelktas į socialinį ir aplinkos tvarumą, o tai ypač aktualu teatrams Covid19 pandemijos kontekste, nes institucijos visame žemyne ieško naujų būdų, kaip būti atspariomis ir atkurti ryšį su žiūrovais, kurie išgyveno didžiulius socialinius iššūkius.“

Visų projekto partnerių scenose numatoma pastatyti vieną arba du spektaklius, specialiai sukurtus tvarumo tema ir aplinkai kuo draugiškesniais principais.

Spektaklių dramaturgija ir tvarūs režisūriniai sprendimai yra sukurti režisierės Katie Mitchell (spektaklis „A Play for the Living in a Time of Extinction“ - liet. „Spektaklis gyviesiems nykstant“), ir choreografo Jérôme Bel – auto-bio-choreo-grafija „Šokis – nuo AIDS iki klimato krizės“. LNDT 2023 m. rudenį išleis Katie Mitchell „Spektaklį gyviesiems nykstant“, kurį režisuos vienas iš Lietuvos režisierių. Spektaklis, kuris svarsto apie mūsų atsakomybę ir veikimo būdus ekologinės katastrofos akivaizdoje, bus vienas iš daugelio, kuriuos

projekto partneriai pristatys įvairiuose Europos miestuose ir net Taivane. Tačiau partnerių sutarimu nebus pervežami nei žmonės, nei daiktai bus pasitelkiami vietiniai aktoriai, vietinės dekoracijas ir net scenoje gaminama elektra. Kiekvienas partneris pradės nuo to paties scenarijaus, kuriame bus nurodyta, kurie aktorystės, teksto ar muzikos elementai yra privalomi, o kuriuos galima keisti ir adaptuoti atsižvelgiant į vietos aplinkybes.

Šis kūrybinis procesas bus įdomus ir naudingas tuo, jog STAGES partnerių kūrybinės grupės, perstatydamos spektaklį, galės pasinaudoti vieni kitų patarimais ir patirtimi nuo kūrybinių sprendimų iki scenoje pagamintos energijos panaudojimo. Šių spektaklių pastatymai – tai ir bandymai pažvelgti į tai, kaip gali atrodyti teatro spektaklių gastrolės be kelionių ir dekoracijų pervežimo paliekamo anglies dvideginio pėdsako.

Visas STAGES projekto partnerių sąrašas:

- Theatre de Liège (Belgija)

- MC93 - Maison de la Culture de Seine-Saint-Denis (Prancūzija)

- Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu (Kroatija)

- Dramaten (Švedija)

- Lietuvos nacionalinis dramos teatras (Lietuva)

- Piccolo Teatro di Milano - Teatro d'Europa (Italija)

- Trafó Kortárs Művészetek (Vengrija)

- Teatro Nacional D. Maria II (Portugalija)

- NTGent (Belgija)

- Slovensko narodno gledališče Maribor (Slovėnija)

- Rīgas Tehniskā universitāte – Latvijos universitetas (Latvija)

- Europos teatro konvencija (Vokietija)

- Théâtre Vidy-Lausanne (Šveicarija)

- 國家兩廳院 (Taivano nacionalinis teatras ir koncertų salė)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius