TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Naują sezoną „Teatro klubas“ pradeda spektakliu „Shalom, Bellissima!“

Bella su tėčiu
Asmeninė nuotr. / Bella su tėčiu
Šaltinis: Pranešimas spaudai
Žiniasklaidai išplatintas pranešimas spaudai, publikuojamas be redakcijos įsikišimo rubrikoje „Pranešimai“
1
A A

Kaune veikiantis „Teatro klubas“ naująjį sezoną pradeda premjera. Spektaklį „Shalom, Bellissima!“, sukurtą pagal autentišką litvakės, kaunietės, „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ambasadorės Bellos Shirin šeimos gyvenimo istoriją, bus galima pamatyti rugsėjo 27, 28, spalio 6, 12 ir 27 dienomis Teatro klube, Kaune (Vilniaus g. 22).

„Savo klejonėse Izraelyje vis dažniau regėdavau Kauną. Vaidenosi kaip tolima, pažadėtoji žemė, kurioje lakstau sau basa dulkėta Laisvės alėja. Vos tik pagalvodavau apie Lietuvą, jausdavausi laiminga“. Tokiais žodžiais rugsėjo pabaigoje prabils į mus kaunietė Bella premjeros „Shalom, Bellissima!” metu.

Asmeninė nuotr./Bella su šeima
Asmeninė nuotr./Bella su šeima

„Shalom, Bellissima!” – spektaklis, sukurtas pagal autentišką litvakės Bellos Shirin gyvenimo istoriją. 17-metė Bella, kartu su savo Holokaustą išgyvenusiais tėvais, emigruoja į Izraelį 1963 metais. 2004-siais ji vėl sugrįžta į gimtąjį Kauną ir pagaliau pasijaučia laiminga. Ką išgyveno Bella Izraelyje ir Lietuvoje? Kodėl ji nori kalbėti apie daugiakultūrę ir ypatingai gražią Lietuvą? Kodėl ji pyksta, kai lietuvius vadina žydšaudžiais?

Žydų istorija Lietuvoje susidomėjau rašydama knygą apie žydų teatrą tarpukario Lietuvoje, tad buvo įdomu prisiliesti prie šios istorijos per Bellos asmenybę.

Bellos istorija bus pasakojama žydiškos, trijų patiekalų vakarienės, metu. Scenarijų sukūrė, o vėliau ir spektaklį ėmėsi režisuoti rašytoja, režisierė, teatrologė Ina Pukelytė.

„Žydų istorija Lietuvoje susidomėjau rašydama knygą apie žydų teatrą tarpukario Lietuvoje, tad buvo įdomu prisiliesti prie šios istorijos per Bellos asmenybę. Susipažinau su Bella pernai rudenį, ėmėmės darbo – rytais prie arbatos savo bute ji pasakojo gyvenimo istoriją, aš ją užrašinėjau ir bandžiau suteikti teatrinę formą. Kadangi aiškiai įsivaizdavau, koks turėtų būti spektaklis, pasisiūliau ir režisuoti. Bella neprieštaravo, prasidėjo kitas spektaklio kūrimo etapas“, – pasakoja spektaklio dramaturgė ir režisierė.

B.Shirin gimė Kaune, po to kai čia įsikūrė iš koncentracijos stovyklos grįžę jos tėvai. Sovietmečiu, Bellos šeima tapo viena pirmųjų gavusių leidimą išvykti į Izraelį, tačiau meilės gimtajam miestui Bella nepamiršo net ir prisitaikiusi prie gyvenimo svetur.

„Kai 2004 m. pirmą kar­tą grį­žau į Kau­ną ir išė­jau į mies­to gat­ves, pa­ma­čiau, kad nie­kas ne­pa­si­kei­tė. Kau­nas iš­li­ko toks, ko­kį bu­vau pa­li­ku­si, – ža­lias, gy­vas, su tais pa­čiais na­mais ir gat­vė­mis. Tik žmonės pasikeitė, ypač jaunimas. Jie tapo laisvesni, kūrybiškesni, atviresni “, – pasakojo čia apsilankiusi litvakė B.Shirin.

Šiuo metu jai patikėtos garbingos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ambasadorės pareigos, todėl neatsitiktinai šis spektaklis yra „Kaunas 2022“ atminties programos dalis ir atspindi jos tikslą: pažadinti miesto multikultūrinę atmintį, kurioje žydų, rusų, lenkų, vokiečių, lietuvių ir kitų kultūrų veikėjai pasirodo iš naujo ir padeda kurti turtingesnę miesto istoriją.

Juk dalis visuomenės nėra įsisąmoninusi, kad miestas iškilo dėka įvairių čia gyvenusių ir prie jo kūrimo prisidėjusių tautų.

Asmeninė nuotr./Su mama
Asmeninė nuotr./Su mama

„Priklausau antrajai nuo Holokausto išsigelbėjusių žmonių kartai, todėl man teko išgyventi labai sunkius laikus. Tačiau žiūrovai spektaklyje gali šiek tiek nustebti. Svarbu žinoti lit­va­kų is­to­ri­ją, bet svar­bu vis­ką pa­teik­ti su sai­ku, pa­ro­dy­ti ne tik sun­kią­ją, bet ir ge­rą­ją is­to­ri­jos pu­sę“, – sakė B.Shirin.

„Bellos gyvenimo istorija – tai tarsi maža XX a. istorijos rekonstrukcija. Tūkstančiai kauniečių išgyveno tai, ką patyrė Bellos šeima – Holokaustą, sovietų okupaciją, emigraciją. Šis spektaklis – vienas iš daugelio Europos kultūros sostinės platformos „Atminties biuras“ projektų, kuriame mes kalbėsime apie šio miesto praradimus, o kartu sieksime paversti juos atradimais. Rinkdami miestiečių atsiminimus, jų pasakojimus, mėginsime atskleisti sudėtingą, multikultūrišką ir nepaprastai įdomią savo miesto ir jo žmonių istoriją“, – pasakoja platformos kuratorė Daiva Citvarienė.

KŪRYBINĖ KOMANDA: dramaturgė, režisierė – Ina Pukelytė, scenografė ir kostiumų dailininkė – Lina Jonikė, vaidmenis atlieka Olita Dautartaitė, Rūta Kumpikaitė ir Rokas Lažaunykas.

LAIKAS: premjera – rugsėjo 27, 28, spalio 6, 12 ir 27 dienomis, 18.30 val. Spektaklio trukmė – 1 val. 30 min.

VIETA: Teatro klubas, Vilniaus g. 22, Architektų namai, II a., Kaunas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018