Premjera „Kiti“ – priešais ką sunkiausia būti savimi?

Ar esate girdėję frazę „Pragaras – tai kiti“? Legendinio prancūzų filosofo ir rašytojo Jeano Paulio Sartre‘o pjesėje užgimęs sakinys, spalio 10, 11 dienomis skambės egzistencializmo tekstų įkvėptoje premjeroje „Kiti“.
Darius Gumauskas
Darius Gumauskas / Visvaldo Morkevičiaus nuotr.

Kaip rašoma pranešime spaudai, VŠĮ „Darbininkai“ prodiusuojamą spektaklį režisuoja Darius Gumauskas, o Menų spaustuvės scenoje bus galima išvysti aktorių kvartetą: Vainių Sodeiką, Vilmą Raubaitę, Justiną Mykolaitytę ir Andrių Alešiūną.

Įsivaizduokime: keturi žmonės, tokie skirtingi, jog gyvenime net nebandytų susipažinti, papuola į vieną kambarį, iš kurio, panašu, jau neišeis. Šioje situacijoje, lyg skaistykloje turėtų įvykti kiekvieno iš veikėjų sąžinės revizija, tačiau ar tai tikrai įmanoma? Ar įmanoma susitarti su savimi priešais amžinybę, kuomet šalimai esantys net ir apie tai turi savo nuomonę? Kuo ilgiau negali išeiti iš kambario, tuo ryškiau jauti, koks vis dėlto menkas ir absurdiškai juokingas yra žmogus.

Lietuvoje J.P.Sartre‘as dažniausiai siejamas su ikoniškomis Antano Sutkaus nuotraukomis. Jose užfiksuotas kopomis einantis ir su vėju kovojantis prancūzų filosofas. Visgi nemažą pėdsaką jis paliko ir teatre, ne tik kurdamas pjeses, bet ir plėtodamas „situacijų teatro“ mintį. Kaip ir savo mokslinėje veikloje, čia jis galvojo apie laisvės apčiuopiamybę.

„Jei tiesa yra tai, kad žmogus yra laisvas duotoje situacijoje, ir per ją jis renkasi kuo bus, tuomet tai, ką mes turime parodyti teatre yra paprastos ir žmogiškos situacijos ir laisvi individai šiose situacijose besirenkantys, kuo jie taps“, – teigė režisierius.

Idealiu pavyzdžiu čia tampa D. Gumausko pasirinkta pjesė „Išėjimo nėra“, kurioje Sartre‘as filosofiniu keliu sukūrė pragaro situaciją tarp keturių sienų, leisdamas teatrui savo instrumentais priminti mums apie mūsų kasdienybės pragaro kambarius.

Spektaklį kuria gausi ir talentinga komanda: vienas produktyviausių ir apdovanojimais įvertintas scenografas Marijus Jacovskis, su įvairiausių sričių menininkais bendradarbiaujantis kompozitorius Vytautas Leistrumas, patyrusi teatro ir kino kostiumų dailininkė ir dizainerė Jolanta Rimkutė, garsiausias Lietuvos šviesų dizaineris Eugenijus Sabaliauskas bei choreografė Erika Vizbaraitė.

Dalis menininkų kartu su D.Gumausku kuria ne pirmąjį kartą. Režisierius su prodiuserine kompanija VšĮ „Darbininkai“ ir prodiuserėmis Virginija Mačionyte bei Edita Martinavičiūte jau yra pristatęs 2020 m. Boriso Dauguviečio auskarą laimėjusį spektaklį „Mongolija“, pasakojantį apie žmonių su dauno sindromu gyvenimą mūsų visuomenėje. Tuo tarpu 2021 m. pagal Slavomiro Mrožeko pjesę sukurti „Emigrantai“ sėkmingai rodomi visos Lietuvos scenose ir keliauja į gastroles užsienyje.

Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos