Dabar populiaru
Publikuota: 2016 vasario 29d. 13:19

Redita Dominaitytė: „Knygos teatras“ – atgimstanti miesto literatūros klasika

Spektaklis „Prabangos“
Deivio Luko nuotr. / Spektaklis „Prabangos“

Kovo 2-ąją 19 val. Vilniaus „Vaidilos“ teatre vyks aktorės Reditos Dominaitytės vadovaujamo „Knygos teatro“ spektaklis „Prabangos“ (pagal J.Savickio noveles), režisierius Alius Veverskis. Ta proga – interviu su „Knygos teatro“ sumanytoja, įkūrėja ir puoselėtoja, aktore Redita Dominaityte.

– Kaip ir kodėl kilo idėja įkurti teatrą?

– Teatro atsiradimo priežastis nulėmė atsitiktinumas. Ieškojau savirealizacijos erdvės ir išraiškos būdų, buvau pavargusi nuo televizinių projektų ir greito vartojimo kultūros, deklaratyvių formų. Todėl kilo mintis imtis literatūrinės inscenizacijos uždarame vienminčių būrelyje. Nustebau, kad šioje draugijoje atsirado ir aktorių, ir dramaturgų, ir muzikantų, kuriuos žavėjo tokia išraiškos forma, kuri vėliau peraugo į teatrą.

Pati jaučiu stiprų potraukį skaitovinio teatro formai ir jo principams – ko gero, tai susiklostė dar besimokant mokykloje. Tuomet dažnai girdėdavau žinomų aktorių skaitovines programas, teko matyti iškiliausias teatro asmenybes, susipažinti su jomis iš arčiau. Tad toks ir buvo pirmasis mano susitikimas su teatru – per skaitymą ar radijo teatro pjesių klausymą. Nostalgija mažajai teatro formai nulėmė ir mano pačios suformuoto teatro koncepciją. Nesielgiau racionaliai, tiesiog pasąmonėje susiformavo būtent tokia teatro vizija ir suvokimas apie šią meno sritį.

VIDEO: Spektaklio ''Prabangos'' įvaizdinis klipas

– Kodėl šio teatro pavadinimas susijęs su knyga? Koks jūsų asmeninis santykis su knyga?

– Pirmas literatūrinis kūrinys, kurį ryžomės inscenizuoti, buvo visiems žinomas lietuviškos klasikos šedevras – V.Mykolaičio-Putino „Altorių šešėly“. Tai buvo drąsus užmojis, šis projektas buvo pagrįstas subrandinta patirtimi, nuoširdžiu tikėjimu ir vidine drąsa. Lietuvos kultūra turi gilias tradicijas, puikius aktorius, išskirtinę literatūrą, todėl belieka šiuos ingredientus tinkamai sudėlioti, pabarstyti prieskoniais ir estetiškai pateikti žiūrovui. Žmonės pasiilgę tokios formos, kuri nesiekia stebinti, jie tiesiog nori pailsėti, nurimti, pabėgti nuo visuotinio triukšmo ir išgirsti žodį. Neseniai dariau tyriminę žiūrovų apklausą. Žinote, ko labiausiai pasiilgę žiūrovai, ogi teatro-šventės, tai nereiškia, kad juos reikia juokinti, tiesiog jie nori pasiruošti šiam įvykiui, pabendrauti prieš spektaklį, pamaloninti kūną, kad gera būtų sielai.

Mano tikslas, kad žiūrovas po spektaklio išsineštų ne tik atmosferą, kurią kruopščiai kuriame į pagalbą pasitelkę kvapus, vaizdus, netradicines erdves, bet ir norėtų dar kartą prisiliesti prie pateiktos literatūros ir suvoktų jos daugiasluoksniškumą.

Teatras pasiglemžia visą mano laiką, todėl skaitau pagal poreikį ir daug, ypač, kai reikia atsirinkti literatūrą inscenizacijai. Bet knyga man ne tik skaitymo objektas, tai ir forma vizualizacijai, pateikimo estetika ir inspiracija kitoms meno išraiškoms. Tai mano teatro pradžių pradžia, o šiai pradžiai ir skirtas teatro pavadinimas.

– Kas sudaro „Knygos teatro“ trupę, kuo jūsų trupė yra išskirtinė?

– Tai projektinio pobūdžio teatras, kuriame kiekvieno spektaklio ciklas tęsiasi maždaug trejus metus: pirmas etapas – pastatymas, premjera ir gastrolės Lietuvos regionuose, antras – pjesės adaptacija ir radijo formato įrašas, paskutinysis – išeivija, bei edukaciniai projektai. Nuolatinė šiame teatre lieka tik administracija ir techninis personalas. Pas mus nėra griežtai paskirstytų pareigybių, kiekvienas yra visų pirma kūrėjas – patikėkite, nei vienas visuomenėje pripažintas aktorius, pakviestas vaidinti „Knygos teatre“, neatsisakė to daryti, dėl teatro formos, nors honorarai žymiai mažesni ir sąlygos tam prastesnės. Jie ne tik kad neturi savo grimuotojos, dekoratoriaus, jiems patiems tenka nešioti dekoracijas, spektaklio rekvizitus, kostiumus – kūrybai tai netrukdo. Manau, kad galimybė daryti įtaką spektaklio procesui yra šio teatro sėkmė.

Aktorius renkasi, kuri iš novelių jam patraukliausia, kaip ją būtų galima pateikti, kokios kostiumo detalės reikalingos ar koks bus personažo kvapas. Jie nuo pradžių yra procese, todėl kartais išsamiau susipažįsta su medžiaga, ją interpretuoja pasitelkdami savo patirtį ir režisierius atlieka labiau techninę dalį – sudėlioja viską į vietas, o kartais šią funkciją išpildo patys aktoriai – priklausomai nuo projekto ir jo dalyvių. Spektaklio trupę įvairiuose etapuose sudarė nuo 10 iki 15 žmonių.

„Knygos teatro“ nuotr./„Knygos teatras“ pristatys spektaklį „Prabangos“
„Knygos teatro“ nuotr./„Knygos teatras“ pristatys spektaklį „Prabangos“

Pati esu dirbusi įvairių modelių teatruose, tad sau įsipareigojau, kad mano teatre niekada nebus nuolatinės kūrybinės trupės, nes paprastai atsiranda tik santykiai, o kūrybinis procesas nutrūksta, noriu likti atvira naujiems susitikimams su kūrėjais ir pati tobulėti su jais dirbdama.

– Kai dauguma žinomų Lietuvos teatrų ir režisierių kuria spektaklius pagal šiuolaikinių, šių dienų dramaturgų kūrinius ar puikiai laiko patikrintą ir pasaulinio atgarsio susilaukusią klasiką, Jūs pasirenkate XIX–XX amžiaus lietuvių išeivijos novelistą J.Savickį, kurio pavardė, ko gero, didžiajai žiūrovų daliai nėra taip plačiai žinoma. Kas lėmė tokį pasirinkimą?

– Keliu sau ir kitiems didelius estetinius reikalavimus. J.Savickis, visų pirma, estetas, o paskui, išskirtinis rašytojas – tai pasaulio žmogus, aristokratas, manieringas „dabita“, šmaikštus ir sarkastiškas, kurio temos neturi senaties termino, o mastelis netelpa į Lietuvos ribas. Norėčiau su juo išgerti kavos (šypsosi)

„Knygos teatras“ turi gražią teatro žinutę – „atgimstanti miesto literatūros klasika“. Tai sudėtingas „viršuždavinys“ – verksmingoje ir agrarinėje lietuvių literatūroje atrasti „miestą“. Po kiekvienos premjeros atsiranda didžiulis galvos skausmas, o kas dabar? kas bus kitas autorius? Ši paieška atima daugiausia laiko ir jėgų. Norisi apimti kuo įvairesnius laikotarpius. Mūsų literatūra ir žodis dar labai jauni – bet kai įvyksta atradimas, jis tolygus stebuklui. Mano nuomone, J.Savickis ir yra stebuklas. O pažinus tokį ypatingą autorių, norisi juo pasidalinti su visu pasauliu.

– Spektaklis „Prabangos“ jau apkeliavo didžiąją dalį Lietuvos miestų. Šį kartą jis bus pristatomas Vilniuje, neseniai atsikūrusiame, prašmatniame „Vaidilos“ teatre. Ar pasirodymas sostinėje verčia labiau pasitempti ir kodėl spektaklio pasirodymui pasirinktas būtent šis teatras?

– Paprastai spektaklius pristatome teatrui ne itin tradicinėse erdvėse – dvaruose, muziejuose, bažnyčiose – toks sprendimas atsirado norint atmosferiškai praturtinti spektaklį. Esame nišinis teatras, todėl stengiamės išlaikyti savo stilių. Vilnius niekada nebuvo prioritetas, dėl didelės renginių gausos, visuotinio šurmulio ir energijos srauto. Bet turime pripažinti, kad visi kritikai, kultūros ekspertai, meno žinovai ir vertintojai koncentruojasi būtent sostinėje, todėl privalome prisistatyti ir būti įvertinti.

Ilgai truko paieškos, kol suradome erdvę, kuri atitiko mūsų keliamus reikalavimus šiam spektakliui. „Vaidilos“ teatras buvo pirmasis lietuviškas teatras Vilniuje – jis įspūdingas ir savo architektūra, ir atmosfera, ir istorija – būtent tai ir verčia mus pasitempti. O publika visur yra publika, ir aš nuoširdžiai tikiu, kad būsim jai įdomūs ir patrauklūs, nes turim savo teatro viziją, kuria be galo tikim.

– Ko gali tikėtis žiūrovas kovo 2 d. 19 val. atvykęs į Vaidilos teatre rodomą „Knygos teatro“ spektaklį „Prabangos“?

– Prabangos nurimti ir pabūti su savimi, literatūra, atmosfera ir novelistu Jurgiu Savickiu.

– Kokių žiūrovų tikitės ir laukiate spektaklyje „Prabangos“?

– Žingeidžių, ieškančių naujų meno, estetikos formų ir tų, kurie mėgsta literatūrą bei tiki žodžiu. Ateikite ir patys nuspręskite, ar mes jums įdomūs. Savo vaikams visada sakau: neparagavęs – nesužinosi. Susipažinkime.

Palinkėjimas jau ištikimiems ir dar tik būsimiems „Knygos teatro“ gerbėjams. Ištikimybė – viena iš gražiausių žmogaus jausmų formų. Dažnai vartojamas žodis lojalumas – man yra saugumo garantas. Be jūsų nebūtų mūsų. Lenkiuosi ir dėkoju jums, kad esate.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata