Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 12d. 12:53

Vasario 16-ąją – teatralizuota signatarų eisena Vilniaus gatvėmis

Teatralizuota signatarų eisena
Organizatorių nuotr. / Teatralizuota signatarų eisena

Senųjų menų studija ir garsus ispanų režisierius Adrianas Schvarzsteinas kviečia įsiamžinti su signatarais gatvėje. Vasario 16-osios rytą, atsukus laiko mašiną atgalios, teatralizuota dvidešimties signatarų eisena pajudės nuo Teatro, muzikos ir kino muziejaus Signatarų namų link Pilies gatvėje.

Pranešime rašoma, kad idėja priartinti 1918 m. istoriją prie šiuolaikinio žmogaus kilo Lietuvos nacionalinio muziejaus vyriausiajam dailininkui Eimantui Ludavičiui ir šokėjai ir choreografei Jūratei Širvytei-Rukštelei. Pasitelkiant gatvės teatrą, kūrėjai bando į istorinę tikrovę pažvelgti be perdėto iškilmingumo.

Eisena-performansas simbolizuoja įvykį, kai nepriklausomybės aktą pasirašę signatarai traukia fotografuotis chrestomatinei nuotraukai, kuri anuomet buvo padaryta Gedimino prospekte įsikūrusioje Aleksandros Jurašaitytės fotoateljė. Pirmą kartą pernai pristatytas renginys „Signatarai eina fotografuotis“ pranoko organizatorių lūkesčius – eiseną fiksavo minios žmonių, taip įtakodamos spektaklio dramaturgiją ir atlikėjų trajektoriją. Žiūrovų pageidavimu eisena bus pakartota ir šiais metais, tik su kitais aktoriais ir nauju maršrutu, projektą remia Vasario 16-osios fondas.

Lietuvos nepriklausomybės aktas – Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje pasirašytas dokumentas, skelbiantis, kad atkuriama Lietuvos Valstybė. O kas vyko po to, kai signatarai pasirašė dokumentą, nulėmusį mūsų valstybės likimą? Kaip signatarai reaguotų į šiomis dienomis vykstančius įvykius? Šiuos klausimus kelia projekto „Signatarai eina fotografuotis” kūrėjai.

Performansui buvo ieškomi kūrybingi ir aktyvūs žmonės su scenine patirtimi – aktoriai, šokėjai, vaidybos studentai ir visi mylintys scenos meną. Signatarų kostiumų dailininkė – Daiva Petrulytė nuo 1986 m. kuria kostiumus teatrui, kinui, televizijai, reklamai, dalyvauja tarptautiniuose kino projektuose.

Dėmesį kaustančiai procesijai vadovauti pakviestas cirko ir gatvės teatro spektaklių kūrėjas, operos teatro režisierius, aktorius, komikas A.Schvarzsteinas iš Ispanijos. Nors režisierius nėra Lietuvos pilietis, jo motinos senelis buvo litvakas nuo Baltstogės (dabar Lenkija). Pasak A.Schvarzsteino, jam, aistringai apsėstam istorija ir teatru žmogui, nesunku įsivaizduoti, kokią svarbą turi Nepriklausomybės iškovojimas lietuviams ir ką ši data reiškia Lietuvai.

Organizatorių nuotr./Teatralizuota signatarų eisena
Organizatorių nuotr./Teatralizuota signatarų eisena

„2018 m. man teko režisuoti vieną Dainų šventės renginių filharmonijoje. Taigi, teko gerai išstudijuoti pagrindinius istorinius ir kultūrinius Lietuvos lūžius. Tuomet supratau, kad ne tik įdomu, bet ir svarbu pamatyti, koks sudėtingas dalykas yra istorija. O požiūris į ją visada bus toks pat įvairus, kaip ir faktų aiškinimas. Pabrėžiu, jog mūsų eisena – ne personalijų mėgdžiojimas ar atkartojimas, o bendros idėjos ir jausmo perteikimas.“, – sako režisierius A.Schvarzsteinas.

Renginio „Signatarai eina fotografuotis“ kūrėjai puoselėja viltį sukurti kasmetinę tradiciją, kuomet minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną vilniečiai galėtų išvysti ir kitą – šiltą, estetišką ir šiek tiek provokuojantį Lietuvos Nepriklausomybės minėjimo šventės atspalvį.

Performanso pradžia – vasario 16 d. 10:45 val. prie Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus. Pabaiga – 11:30 prie Signatarų namų.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata