TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vienas aktorius vienam žiūrovui – individualūs teatriniai pasivaikščiojimai S.Schönberger „Vokietukuose“

Spektaklis „Vokietukai“
D.Matvejevo nuotr. / Spektaklis „Vokietukai“
Šaltinis: 15min
0
A A

Prie Vingio parko prieigų stoviniuoja nedidelis būrelis žmonių. Šeši žiūrovai, o kiekvienam jų – po vieną aktorių, kuris pasiūlo pasivaikščioti ir išgirsti jo personažo istoriją.

Tokią asmenišką, intymią ir netikėtą teatrinę patirtį siūlo pirmasis šio sezono Lietuvos nacionalinio dramos teatro darbas, Sonyos Schönberger spektaklis „Vokietukai“, pasakojantis apie Rytų Prūsijoje užaugusius ir per Antrąjį pasaulinį karą nuo tėvų atskirtus vaikus, atsidūrusius Lietuvoje.

Dalį be artimųjų likusių ir „vilko vaikais“ pramintų vokiečių priglaudė vietiniai. Tačiau juos nuo sovietų valdžios slėpę lietuviai pakeisdavo „vokietukų“ vardus, drausdavo kalbėti vokiškai ar net prasitarti, iš kur šie kilę. Taip dalis „vokietukų“ išsigelbėjo, tačiau prarado savo tapatybę. Galiausiai, net ir pasibaigus Šaltajam kartui, Vokietija ne iškart pripažino „vilko vaikus“ kaip savo piliečius.

Vokietijoje gyvenanti menininkė Sonya Schönberger, prieš spektaklį žiūrovams trumpai pristačiusi idėją ir pasivaikščiojimo „taisykles“, teigė, jog nors iš pradžių svarstė perkelti „vilko vaikų“ pasakojimus į tradicinę sceną, ilgainiui suprato, jog šioms patirtims atskleisti reikia kitokios – intymesnės ir todėl paveikesnės – kūrinio formos, kurią suteikia susidūrimas akis į akį su kitu žmogumi.

Pasak režisierės, ši tema vis dar skaudi tikriesiems jos herojams, kuriems vis dar neskiriama pakankamai dėmesio viešojoje erdvėje.

D.Matvejevo nuotr./Spektaklis „Vokietukai“
D.Matvejevo nuotr./Spektaklis „Vokietukai“

S.Schönberger kelerius metus vykdė tyrimą, kurio metu susitiko su žmonėmis, išgyvenusiais Antrąjį pasaulinį karą, ir fiksavo jų prisiminimus. Susipažinusi su žurnaliste ir rašytoja Sonya Winterberg, išleidusia knygą „Esame vilko vaikai. Paliktieji Rytprūsiuose“, ji sužinojo apie Lietuvoje vis dar gyvenančius „vilko vaikus“ – jų istorijos ir tapo „Vokietukų“ pagrindu.

Šeši spektaklio pasakojimai labai skirtingi, tačiau, pasak menininkės, vienijami siaubo, kurį išgyveno šie žmonės – keturios moterys ir du vyrai. Kai kurios istorijos – fragmentiškos, „išlipančios“ iš chronologinių ribų, vaidinamos taip, kaip ir buvo papasakotos spektaklio personažais tapusių asmenų.

Po pirmojo spektaklio S.Schönberger teigė, jog svarbiausia, kad žiūrovas pasivaikščiojimo metu užmegztų asmeninį ryšį su personažu ir apmąstytų jo patirtį. „Puiku, kad kyla klausimų. Toks ir yra spektaklio tikslas – kad žiūrovo viduje jie užgimtų. <…> Spektaklis turėtų sužadinti žiūrovo vaizduotę. Kartu jis atliepia tai, kaip veikia atmintis. Tai, ką tu sakai, kas svarbu tau, ką renkiesi – apie tai mums pasakoja šie tekstai.“

Spektaklyje vaidina Mantas Cegelskas, Aidas Jurgaitis, Neringa Krungelevičiūtė, Miglė Polikevičiūtė, Eglė Špokaitė, Jūratė Vilūnaitė.

„Vokietukai“ Vilniaus Vingio parke bus vaidinami iki rugsėjo 17 d.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018