Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2018 12 10

Neplakančios širdies donorystės modelis – įteisintas, tačiau neveikia

Beveik prieš trejus metus įteisintas neplakančios širdies donorystės modelis neveikia. Medikai sako todėl, kad valdininkai iki šiol nesugebėjo patvirtinti tokios donorystės, kai organai paimami iš donoro neplakančia širdimi, tvarkos. Kol valdžia delsia, pasak medikų, žmonės miršta neturėdami galimybės aukoti organų.
Organų transplantacijos operacija
Organų transplantacijos operacija / „Scanpix“ nuotr.

2016-ųjų vasarą Lietuvos transplantacijos istorijoje žengtas naujas žingsnis – Kauno klinikose persodinti organai, paimti iš donoro neplakančia širdimi. Planuota, kad tai gerokai sutrumpins inkstų transplantacijos laukiančiųjų eiles. Tačiau per porą metų Kauno klinikose parengti tik du tokie donorai.

Kauno klinikų Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriaus vadovas Tomas Tamošuitis sako, kad valdininkai nepatvirtino tvarkos, nebuvo skirta ir pinigų.

„Mėgstame visada lygintis su pačiai geriausiais Europoje, pasaulyje ir norime į jų rezultatus lygiuotis ir taikytis. Tai reikia pasakyti, kad dabar per tuos trejus beveik metus, kai programa įsigalėjo ir buvo pirmieji atvejai, nebuvo skirta nė vieno euro. Visų pirma trūksta požiūrio Sveikatos apsaugos ministerijos ir lyderystės iš Nacionalinio transplantacijos biuro, kurie šiaip viską puikiai supranta problemas ir remia visus specialistus, kiek tai įmanoma, bet, man atrodo, ta parama galėtų būti šiek tiek aktyvesnė ir gal net agresyvesnė“, – sako gydytojas

Dabar inkstų transplantacijos laukia daugiau nei 150 pacientų, tuo metu ligonių, kuriems atliekamos dializės – gerokai virš tūkstančio. Pasaulyje maždaug 30 proc. tokių ligonių atliekamos transplantacijos, Lietuvoje – triskart mažiau.

Kauno klinikos apskaičiavo, kad taikant neplakančios širdies donorystės modelį ligoninė galėtų parengti iki 25 donorų per metus. Bet tam reikia maždaug 150 tūkstančių eurų kainuojančios įrangos ir keturių etatų, per metus, o tai sudarytų iki 90 tūkstančių eurų. Pinigų tam neskirta. Iki šiol nesutvarkyta ir apmokėjimo tvarka gydymo įstaigoms už atliktus darbus.

Lietuvoje šiuo metu galimi trys modeliai – gyvoji donorystė, donorystė po smegenų mirties ir neplakančios širdies. Kad pradėtų veikti pastarasis modelis Kauno klinikos žada imtis iniciatyvos ir savo lėšomis suburti medikų komandą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius