Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2011 01 10

Patvirtinti nauji Prokuratūros ir prokurorų kompetencijos nuostatai

Šiandien generalinis prokuroras Darius Valys patvirtino naujus Prokuratūros ir prokurorų kompetencijos nuostatus, nustatančius prokurorų įgaliojimus ir veikimo ribas, vykdant prokuratūrai nustatytas funkcijas.
Darius Valys
Darius Valys. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Naujais nuostatais siekiama kokybiškesnio ir greitesnio proceso, todėl ikiteisminiai tyrimai dėl sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, organizuotų, finansinių ir korupcinių nusikaltimų nebebus atliekami ir organizuojami apylinkių, t. y. miestų ir rajonų, prokuratūrose. Dabar jie bus sutelkiami apygardų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių – prokuratūrose. Tik šios prokuratūros organizuos tyrimus, atliekamus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Muitinės kriminalinės tarnybos, Specialiųjų tyrimų tarnybos ir policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padaliniuose. Kiti ikiteisminiai tyrimai bus atliekami ir organizuojami apylinkių prokuratūrose.

„Nuostatų pakeitimas – tai labai svarbus žingsnis reformuojant prokuratūrą, siekiant kuo didesnės žmonių interesų apsaugos ir efektyvesnės prokuratūros veiklos. Bus siekiama, kad rezonansinius ir visuomenei itin svarbius nusikaltimus tirtų didžiausią patirtį ir aukščiausią kvalifikaciją turintys prokurorai“, – teigia generalinis prokuroras D.Valys.

Pagal naujus nuostatus daugiau ikiteisminių tyrimų organizuos nebe rajonų, o didžiųjų Lietuvos miestų prokurorai. Tai padės išsklaidyti dažnas žmonių abejones dėl galimo „vietinio“ prokuroro šališkumo. Baudžiamosioms byloms, teismingoms apygardų teismams, vadovaus apygardų prokuratūrų prokurorai.

Nuo šiol didesnė dalis žmonių skundų bus nagrinėjama aukštesniame prokuratūros lygmenyje, t. y. apygardų prokuratūrose. Pagal ankstesnius prokuratūros ir prokurorų kompetencijos nuostatus apylinkės teismų nuosprendžių teisėtumą ir pagrįstumą tikrino apylinkės prokuratūros prokurorai. Dabar minėtą patikrinimą darys apygardos prokurorai. Tai leis formuoti vieningą valstybinio kaltinimo praktiką, padės išvengti abejonių, kad dėl „susigyvenimo“ su teisėjais rajono prokuroras neapskundžia neteisėtų ir nepagrįstų teismų nuosprendžių.

 Pakeitimais siekiama ir didesnės prokuroro atsakomybės, kad tas pats prokuroras, organizavęs ikiteisminį tyrimą, dažniau dalyvautų bylą nagrinėjant pirmosios ir apeliacinės instancijos teisme.

Nauji nuostatai įsigalioja nuo š.m. vasario 1 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius