Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2019 03 27

Užtvankų savininkams nepaisant įstatymo, nukenčia šalies žuvų ištekliai

Dauguma užtvankų savininkų nevykdo Vandens įstatymo dar daugiau kaip prieš 20 metų jiems nustatytos pareigos įrengti ir naudoti veiksmingas žuvų apsaugos priemones ir užtikrinti galimybę žuvims migruoti. Jie neleidžia statyti žuvitakių net valstybės lėšomis, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Grigiškių užtvanka
Grigiškių užtvanka / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

„Norėtume priminti užtvankų ir hidroelektrinių savininkams, kad upės ir jų ištekliai priklauso visiems Lietuvos žmonėms, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas. – Neleisdami įrengti žuvitakių ir sudaryti galimybių žuvims migruoti, jie daro didelę žalą gamtai.“

Kol kas yra įrengti tik 26 žuvitakiai. Aplinkos ministerija, norėdama paskatinti jų įrengimą, surado tam lėšų. Valstybinės Vandenų srities plėtros 2017-2023 m. programos įgyvendinimo veiksmų planas numato įrengti žuvų pralaidas ar kitomis priemonėmis užtikrinti galimybę žuvims migruoti dar 20 užtvankų. Šioms pralaidoms numatyta skirti 1,6 mln. eurų (75 proc. iš Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondo ir 25 proc. iš valstybės biudžeto). Tačiau dauguma užtvankų savininkų neleidžia statyti žuvitakių net ir iš šių lėšų.

„Juodajame“ sąraše – užtvankos ir hidroelektrinės Vokės upėje ties Grigiškėmis savininkai, atsisakę sudaryti panaudos sutartį žuvitakio statybai, Akmenių HE užtvankos Lėvens upėje savininkai, neleidę rekonstruoti žuvitakį, Jundeliškių užtvankos ir HE Verknės upėje savininkai, neteikiantys atsakymo dėl galimybės sudaryti panaudos sutartį žuvitakiui įrengti, ir kt.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Šiuo metu užtvankų savininkai, nesilaikantys nustatytų tvenkinio darbo režimo ar aplinkosaugos reikalavimų, gali būti baudžiami ne didesne kaip 140 eurų bauda. Tokia bauda, viceministro Martyno Norbuto žodžiais, neatgraso nuo pažeidimų, todėl artimiausiu metu bus siūloma patikslinti Administracinių nusižengimų kodeksą ir dešimteriopai padidinti baudas.

Netrukus prasidės daugelio žuvų nerštas. Pagal taisykles jo laikotarpiu – nuo balandžio 1 d. iki birželio 30 d. – vandens lygis tvenkiniuose turi būti kuo stabilesnis ir ne žemesnis už normaliai patvenktą lygį (NPL). Žuvų pralaidos turi veikti visą teorinį žuvų neršto migracijos laikotarpį.

Aplinkos ministerija kviečia žmones būti savo krašto šeimininkais ir pastebėjus, kad žuvų neršto laikotarpiu (nuo balandžio 1 d. iki birželio 30 d.) neveikia žuvitakis ar vanduo tvenkinyje pažemintas žemiau NPL, apie tai pranešti Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo skyriui tel. (8 5) 273 2995.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius