Metinė prenumerata vos už 7,99 Eur. 15-tos dienos proga!
Prenumeruoti

Machinacijos su aliejumi atsirūgo: įmonės vadovas į biudžetą turės sumokėti daugiau kaip 766 tūkst. eurų

Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą apeliacine tvarka, tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro bei Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) apeliacinius skundus ir iš buvusio įmonės vadovo, nuteisto už sukčiavimą, valstybės naudai priteisė 766 tūkst. eurų turtinės žalos atlyginimo.
Saulėgrąžų aliejus
Aliejus (asociatyvi nuotr.) / 123RF.com nuotr.

Vilniaus miesto apylinkės teismas 2023 m. gegužės mėn. nuosprendžiu kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo pripažino buvusį faktinį vienos aliejumi prekiavusios įmonės vadovą A. I. Teismas jam skyrė galutinę subendrintą bausmę – laisvės atėmimą dvejiems metams, jos vykdymą atidedant 1 metams ir 6 mėnesiams.

Pirmosios instancijos teismas atmetė Valstybinės mokesčių inspekcijos pareikštą daugiau kaip 766 tūkst. eurų civilinį ieškinį turtinei žalai, atsiradusiai dėl nesumokėtų mokesčių, atlyginti.

A. I. buvo nuteistas už tai, kad, būdamas vienos aliejumi prekiaujančios įmonės vadybininkas, direktorės įgaliotas faktiškai vykdyti direktoriaus funkcijas, 2015-2016 m. veikdamas tyčia ir siekdamas išvengti įmonės prievolės į valstybės biudžetą sumokėti pridėtinės vertės mokestį (PVM), į įmonės finansinę apskaitą įtraukė žinomai netikras PVM sąskaitas faktūras. Jose buvo nurodyti melagingi duomenys apie tai, kad įmonė perka prekes ir paslaugas iš kitų juridinių asmenų.

Bylos duomenimis, nė viena klastotose PVM sąskaitose faktūrose nurodyta įmonė tuo metu jokios veiklos nevykdė.

Teismas nustatė, kad 2015-2016 metais, įtraukiant klastotas sąskaitas į apskaitą, nepagrįstai didinant įmonės sąnaudas ir Valstybinei mokesčių inspekcijai teikiamose PVM deklaracijose nurodant klaidingus duomenis, buvo neapskaičiuota ir į biudžetą nesumokėta daugiau nei 766 tūkst. eurų pridėtinės vertės mokesčio, taip padarant didelę žalą Lietuvos valstybės biudžetui. 2018 m. buvo paskelbtas šios įmonės bankrotas.

Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir valstybinį kaltinimą byloje palaikė Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai.

Siekdamas, kad būtų atlyginta valstybės biudžetui padaryta turtinė žala, prokuroras pirmosios instancijos teismo sprendimą apskundė apeliacine tvarka, prašydamas tenkinti valstybę atstovaujančios Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktą civilinį ieškinį.

Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija atsižvelgė į prokuroro ir Valstybinės mokesčių inspekcijos apeliaciniuose skunduose išdėstytus argumentus, jog 766 tūkst. eurų žala valstybės biudžetui buvo padaryta A. I., faktiškai valdžiusio įmonę ir vykdžiusio direktoriaus funkcijas, neteisėtais veiksmais, ir kurią, vadovaujantis Civilinio kodekso nuostatomis, privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius