Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

JK ministras pirmininkas: „Brexito“ proveržis Šiaurės Airijai atneš ekonominės naudos

Britų ministras pirmininkas Rishi Sunakas, kuriam pavyko susitarti su Europos Sąjunga dėl prekybos Šiaurės Airijoje taisyklių po „Brexito“ koregavimo, antradienį paragino probritiškus provincijos politikus griebti siūlomą „ekonominį prizą“.
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas / „AFP“/„Scanpix“

Lankydamasis provincijoje, kurioje jaučiama didelė įtampa, R.Sunakas teigė, kad yra „pakiliai nusiteikęs“ dėl pirmadienį su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen pasiekto susitarimo.

Po susitikimo netoli Londono esančiame karališkajame Vindzoro mieste abu lyderiai paskelbė, kad po kelerius metus trukusios įtampos dėl „Brexito“ prasideda šalių santykių „naujas skyrius“.

Susitarimas pasiektas po įtemptų derybų dėl vadinamojo Šiaurės Airijos protokolo, sukėlusio nerimą šioje provincijoje.

Pagal protokolą, dėl kurio buvo susitarta 2020-aisiais ir kuris buvo JK „skyrybų“ su ES dalis, Šiaurės Airija liko Europos bendrojoje fizinių prekių rinkoje, provincijai buvo taikomos kitokios muitų taisyklės nei likusiai Jungtinės Karalystės daliai. Tai papiktino už bendrą ateitį su JK pasisakančius Šiaurės Airijos junionistus ir euroskeptikus Londone.

Naujosios „Vindzoro gairės“ iš esmės buvo palankiai įvertintos, bet savo paramos dar nepareiškė probritiška Demokratinė junionistų partija (DUP) – didžiausia Šiaurės Airijos politinė jėga.

DUP jau metus atsisako prisijungti prie valdžios pasidalijimo vyriausybės Belfaste, daugiausia protestuodama prieš protokolą, pasak jos, atskyrusį Šiaurės Airiją nuo likusios JK dalies.

Didžiausias laimėjimas

Pasak DUP lyderio Jeffrey Donaldsono, partija neskubės vertinti, ar susitarimas atitinka jos keliamus reikalavimus, kad ji grįžtų į parlamentą Belfaste Stormontą.

R.Sunakas pabrėžė esąs pasirengęs būti kantrus.

„Žmonėms reikia laiko su tuo susipažinti, suprasti, užduoti klausimus“, – sakė jis žurnalistams lankydamasis „Coca-Cola“ gamykloje Lisberne.

R.Sunakas pakviestiems svečiams sakė, kad jo susitarimas sukurs „įdomiausią pasaulyje ekonominę zoną“ su galimybėmis patekti ir į ES, ir į JK rinkas.

„Niekas kitas to neturi. Niekas. Tik jūs... tik čia ir tai yra prizas“, – sakė jis.

Šie komentarai paskatino škotų lyderę Nicolą Sturgeon, pasisakančią už Škotijos nepriklausomybę ir prieš „Brexitą“, kelti klausimą, kodėl likusi JK dalis negalėtų pasinaudoti tokiais glaudžiais ryšiais su ES bendrąja rinka.

„Vindzoro gairės“ įteisina „žaliąjį“ – laisvą nuo patikrinimų – kelią iš visos likusios JK dalies į Šiaurės Airiją įvežamoms prekėms, toliau nekeliausiančioms į Airiją ir ES bendrąją rinką.

Didžiausias R.Sunako laimėjimas buvo pasiekti, kad U.von der Leyen sutiktų su „Stormonto stabdžiu“ – priemone, suteikiančia Šiaurės Airijos asamblėjai teisę sustabdyti bet kokių naujų ES teisės aktų įsigaliojimą provincijoje.

J.Bideno palaikymas

R.Sunakas antradienį kalbėjosi su kai kuriais Šiaurės Airijos lyderiais, įskaitant išrinktąją pirmąją ministrę Michelle O'Neill iš proairiškos partijos „Sinn Fein“, tačiau nebuvo pranešta, kad jis būtų kalbėjęsis su DUP.

Dubline „Sinn Fein“ pirmininkė Mary Lou McDonald pareikalavo, kad DUP nutrauktų „neapgalvotą ir žalingą demokratijos boikotą“ dėl JK ir ES susitarimo.

Tačiau Airijos premjeras Leo Varadkaras teigė, kad DUP pagrįstai neskuba vertinti susitarimo.

Pagal susitarimą Šiaurės Airijoje bus galima laisvai įsigyti JK patvirtintų maisto produktų ir vaistų. Be to, bus apribota, bet ne panaikinta Europos Teisingumo Teismo (ETT) vykdoma susitarimų priežiūra.

Keletas DUP griežtosios linijos šalininkų išreiškė susirūpinimą dėl ilgalaikio ETT vaidmens pagal naująjį susitarimą, tačiau J.Donaldsonas tvirtino, kad jo partija „priims bendrą sprendimą“.

Spalio mėnesį į valdžią atėjusį R.Sunaką, atrodo, remia dauguma jo paties partijos narių, nors jo pirmtakas Borisas Johnsonas savo reakcijos viešai dar nepaskelbė.

Kai kurie už „Brexitą“ pasisakantys konservatoriai teigė, kad ims pavyzdį iš DUP.

Tačiau R.Sunakas vėlai antradienį parlamente įvykusiame susitikime paragino torių parlamentarus nekurti dar vienos „Vestminsterio dramos“ po kelerius metus trukusios sumaišties, kilusios po 2016 metų JK „Brexito“ referendumo.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasiektą susitarimą pavadino „svarbiu sprendimu“, o JAV prezidentas Joe Bidenas pabrėžė ekonomines galimybes, kurias „sukurs šis stabilumas ir tikrumas“.

Susitarimas atveria kelią galimam J.Bideno vizitui į Šiaurės Airiją prieš 25-ąsias JAV tarpininkaujant sudaryto Didžiojo penktadienio susitarimo metines balandžio mėnesį. Šis istorinis taikos susitarimas nutraukė tris dešimtmečius trukusį ginkluotą konfliktą Šiaurės Airijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius