Svarbiausios naujienos
- „Politico“: D.Trumpo komanda pradės Rusijos ir Ukrainos taikos derybas Saudo Arabijoje
- JAV valstybės sekretorius M.Rubio telefonu kalbėjosi su S.Lavrovu
- V.Zelenskis atskleidė, kodėl atmetė susitarimą su JAV dėl naudingųjų iškasenų
- K.Kellogas: Europa nedalyvaus taikos derybose
- Įspėja dėl aljanso tarp V.Putino ir D.Trumpo, kurie „abu nori sunaikinti Europą“
- Įvardijo, ko konkrečiai D.Trumpas pareikalavo iš Ukrainos, o V.Zelenskis atsisakė
- Aiškėja pasiūlymo detalės: D.Trumpas pasiūlė stabdyti V.Putiną siunčiant JAV karius į retųjų metalų telkinius
Naujausias žinias apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
„Politico“: D.Trumpo komanda pradės Rusijos ir Ukrainos taikos derybas Saudo Arabijoje
22:54 Atnaujinta 00:41
JAV prezidento Donaldo Trumpo komanda vyks į Saudo Arabiją pradėti taikos derybų su Rusijos ir Ukrainos derybininkais, skelbia „Politico“, remdamasis savo šaltiniais.
Pasak leidinio, nacionalinio saugumo patarėjas Mike'as Waltzas artimiausiomis dienomis kartu su valstybės sekretoriumi Marco Rubio ir prezidento pasiuntiniu Artimuosiuose Rytuose Steve'u Witkoffu pradės derybas dėl karo nutraukimo.
Tačiau D.Trumpo specialusis pasiuntinys Ukrainos ir Rusijos deryboms Keithas Kelloggas, nedalyvaus, sakė pareigūnai.
Jie taip pat teigė, kad neplanuojama, jog prie derybų prisijungs kitų didžiųjų Europos valstybių atstovai. Pasak leidinio, tai gali suerzinti NATO sąjungininkes, kurios viešai ragino D.Trumpą užtikrinti, kad joms būtų suteikta vieta prie derybų stalo.
Šis susitikimas galėtų tapti svarbiu momentu D.Trumpui siekiant taikos proceso, be to, tai būtų pirmas svarbus Rusijos ir Ukrainos atstovų susitikimas nuo karo pradžios 2022 m.
Vienas įstatymų leidėjas Mike'as McCaulas ir du JAV pareigūnai, kuriems buvo suteiktas anonimiškumas, kad galėtų aptarti slaptus derybų klausimus, patvirtino šiuos planus, tačiau nedetalizavo kitų susitikimų detalių, įskaitant tai, kurie Ukrainos ar Rusijos derybininkai juose dalyvaus.
Trečiadienį D.Trumpas žurnalistams sakė, kad tikisi Saudo Arabijoje surengti tiesioginį susitikimą su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu.
Miuncheno konferencijoje aukščiausio rango Europos pareigūnai pabrėžė, kad bet kokiose D.Trumpo ir V.Putino derybose turi tiesiogiai dalyvauti Ukraina.
Tuo tarpu „Bloomberg“ pranešė, kad Saudo Arabijoje vyksiančiose derybose dalyvaus tik JAV ir Rusijos pareigūnai, kad būtų sudarytos sąlygos galimam JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino vadovų susitikimui vėliau šį mėnesį.
Naujausios žinios apie karą Ukrainoje
08:21
Naujausias žinias apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
M.Podoliakas neigia, kad Ukraina dalyvaus Rusijos ir JAV susitikime Saudo Arabijoje
00:39
Šeštadienį prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Michailas Podoliakas paneigė, kad Ukraina dalyvaus artėjančiame Rusijos ir Jungtinių Valstijų susitikime Saudo Arabijoje.
„Ant derybų stalo nėra nieko, dėl ko būtų verta diskutuoti“, – per Ukrainos televiziją sakė M.Podoliakas ir pridūrė, kad „Rusija nepasirengusi deryboms“.
M.Podoliako komentarai sekė pasirodžiusius pranešimus, kad Rusijos ir Ukrainos atstovai ketina prisijungti prie aukštų JAV pareigūnų Rijade vyksiančiose taikos derybose.
JAV valstybės sekretorius M.Rubio telefonu kalbėjosi su S.Lavrovu
21:57 Atnaujinta 23:28
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas telefonu pasikalbėjo su JAV valstybės sekretoriumi Marco Rubio, su kuriuo sutarė parodyti valią „bendradarbiauti“ dėl Ukrainos bei siekti atkurti dialogą, šeštadienį pranešė Rusija.
Pokalbis įvyko prieš numatomą Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimą, vis didėjant Ukrainos ir jos Europos sąjungininkų susirūpinimui, kad jiedu sudarys susitarimą be jų.
Prieš kelias dienas JAV prezidentas telefonu kalbėjosi su V. Putinu.
„Vasario 15 dieną JAV iniciatyva įvyko Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministro S.Lavrovo ir JAV valstybės sekretoriaus M.Rubio pokalbis telefonu“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Jie išreiškė „abipusį norą bendradarbiauti aktualiais tarptautiniais klausimais, įskaitant sureguliavimą dėl Ukrainos, padėtį, susijusią su Palestina, ir visuose Artimuosiuose Rytuose, taip pat kitose regioninėse srityse“, rašoma pranešime.
Šis pokalbis įvyko kitą dieną po to, kai JAV viceprezidentas J.D.Vance'as Miuncheno saugumo konferencijoje pasakė kandžią kalbą, kurioje kritikavo Europos valstybes.
„S.Lavrovas ir M.Rubio patvirtino savo pasirengimą dirbti siekiant atkurti abipusiai pagarbų tarpvyriausybinį dialogą, atitinkantį prezidentų nustatytą toną“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.
„Jie susitarė reguliariai palaikyti ryšį, be kita ko, siekiant parengti Rusijos ir Amerikos aukščiausiojo lygio susitikimą“, – rašoma pranešime.
D.Trumpas yra sakęs, kad susitiks su V.Putinu Saudo Arabijoje, tačiau aukščiausiojo lygio susitikimo datos nenurodė.
Pasak Maskvos, S.Lavrovas ir M.Rubio pažadėjo „palaikyti ryšių kanalą siekiant išspręsti susikaupusias JAV ir Rusijos santykių problemas“.
Tuo tarpu JAV valstybės departamentas pranešė, kad M.Rubio šeštadienį per pokalbį telefonu su Rusijos kolega S.Lavrovu dar kartą patvirtino prezidento D.Trumpo įsipareigojimą užbaigti karą Ukrainoje.
„Sekretorius dar kartą patvirtino prezidento Trumpo įsipareigojimą rasti būdą užbaigti konfliktą Ukrainoje“, – sakoma Valstybės departamento atstovės Tammy Bruce pranešime.
Anot jos, „jie taip pat aptarė galimybę potencialiai dirbti kartu daugeliu kitų dvišalių klausimų“.
Vadovaujant Joe Bidenui, Vašingtonas Maskvai dėl jos puolimo Ukrainoje paskelbė virtinę ekonominių sankcijų.
M.Rutte: Europa turi pateikti gerų pasiūlymų, jei nori dalyvauti derybose dėl Ukrainos
21:45
NATO vadovas Markas Rutte šeštadienį pareiškė, kad Europa turi pateikti „gerų pasiūlymų“, kaip padėti užtikrinti taiką Ukrainoje, jei nori dalyvauti JAV vadovaujamose derybose.
„Jei europiečiai nori dalyvauti, parodykite, kad esate svarbūs“, – pareiškė jis žurnalistams Miuncheno saugumo konferencijoje.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas šią savaitę telefonu pasikalbėjo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Šis pokalbis, surengtas praėjus beveik trejiems metams po to, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją, sukrėtė Ukrainą ir Amerikos sąjungininkes NATO.
Po pokalbio su V.Putinu, o vėliau ir su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, D.Trumpas trečiadienį sakė, kad tikriausiai netrukus asmeniškai susitiks su Rusijos vadovu, ir užsiminė, kad susitikimas galėtų įvykti Saudo Arabijoje.
Kelios NATO šalys ketvirtadienį pabrėžė, kad Ukraina ir Europa negali būti išbrauktos iš bet kokių taikos derybų.
„Nepamirškime, kad Rusija tebekelia grėsmę gerokai plačiau, ne tik Ukrainoje, – pareiškė Jungtinės Karalystės (JK) gynybos sekretorius Johnas Healey. – Negali būti jokių derybų dėl Ukrainos be Ukrainos. Ir Ukrainos balsas turi būti bet kokių derybų centre.“
Švedijos gynybos ministras Palas Jonsonas sakė, kad Europos šalys pernai suteikė apie 60 proc. karinės paramos Ukrainai ir turi dalyvauti derybose, ypač atsižvelgiant į JAV reikalavimus, kad Europa ilgainiui prisiimtų didesnę atsakomybę už Ukrainos saugumą.
Trečiadienį JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas Ukrainos rėmėjams Vakaruose pareiškė, kad Ukrainos narystė NATO yra nereali. Jis pasiūlė Kyjivui atsisakyti vilčių atgauti iš Rusijos visas savo teritorijas ir vietoje to rengtis suderėtam taikos susitarimui, kurį palaikytų tarptautinės pajėgos.
V.Zelenskis sako norįs, kad D.Trumpo specialusis pasiuntinys apsilankytų fronto linijoje
21:06
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė norįs, kad Donaldo Trumpo specialusis pasiuntinys Keithas Kelloggas apsilankytų fronto linijoje Rytų Ukrainoje ir praneštų JAV prezidentui apie realią padėtį vietoje.
„Man labai svarbu, kad jis tai pamatytų“, – Miunchene sakė V.Zelenskis.
„Tikrai noriu, kad jis apie visa tai praneštų prezidentui Trumpui. Parodytų jam, papasakotų jam“, – pridūrė jis.
„Ir manau, kad po to mes tikriausiai būsime arčiau supratimo, kaip mes tai matome... Toks yra mano artimiausios ateities tikslas“, – pažymėjo V.Zelenskis.
„Amerikos pusei reikia... daugiau žinių apie tai, kas vyksta“, – pridūrė jis.
Prancūzija pirmadienį rengia Europos viršūnių susitikimą dėl Ukrainos
19:21 Atnaujinta 20:21
Po JAV prezidento Donaldo Trumpo tiesioginio pokalbio su Rusija dėl karo Ukrainoje nutraukimo Prancūzija pirmadienį rengia Europos aukščiausiojo lygio susitikimą dėl Ukrainos, pranešė Lenkijos užsienio reikalų ministras.
Radoslawas Sikorskis socialiniame tinkle „X“ šeštadienį parašė, kad Paryžiaus susitikime dalyvaus Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas, ir pridūrė, kad „turime parodyti savo stiprybę ir vienybę“.
Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono biuras naujienų agentūrai AFP pranešė, kad tarp Europos lyderių šiuo metu vyksta „pokalbiai dėl galimo neoficialaus susitikimo“, tačiau nenurodė nei susitikimo datos, nei galimų dalyvių.
JAV prezidentas D.Trumpas šią savaitę, praėjus beveik trejiems metams po to, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją, telefonu pasikalbėjo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Šis pokalbis ir taip pat D.Trumpo pareiškimas, kad jis nurodė, jog derybos dėl Ukrainos būtų „nedelsiant“ pradėtos, sukrėtė Ukrainą ir Amerikos sąjungininkes NATO ir pakurstė Europos lyderių nuogąstavimus, kad jie nebus įtraukti į derybas dėl karo užbaigimo.
Penktadienį prasidėjusioje trijų dienų saugumo konferencijoje Miunchene ši tema tapo vienu svarbiausių darbotvarkės klausimų.
Tuo tarpu Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovė Kaja Kallas atskirai sušaukė bloko užsienio reikalų ministrų susitikimą konferencijoje sekmadienio rytą.
Susitikime bus „apžvelgti naujausi kontaktai su JAV ir Ukrainos pareigūnais“, socialiniame tinkle „X“ parašė jos atstovas spaudai Anouaras El Anounis.
„Dabar yra lemiamas momentas Ukrainos ir Europos ateičiai“, – pažymėjo atstovas.
Lenkijos URM vadovas: JAV patikimumas priklauso nuo to, kaip baigsis karas Ukrainoje
19:19
Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis šeštadienį pareiškė, kad Jungtinių Valstijų, kaip sąjungininkės, patikimumas priklauso nuo karo Ukrainoje baigties.
„Jungtinių Valstijų patikimumas priklauso nuo to, kaip baigsis šis karas. Ne tik [Donaldo] Trumpo administracijos, bet ir pačių Jungtinių Valstijų“, – Miuncheno saugumo konferencijoje pažymėjo Lenkijos diplomatijos vadovas.
JAV prezidentas D.Trumpas šią savaitę telefonu pasikalbėjo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Šis pokalbis sukrėtė Ukrainą ir Amerikos sąjungininkes NATO, praėjus beveik trejiems metams po to, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją.
V.Zelenskis atskleidė, kodėl atmetė susitarimą su JAV dėl naudingųjų iškasenų
18:43
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė blokavęs vadovaujant Donaldui Trumpui parengtą susitarimą, kuriuo Jungtinėms Valstijoms būtų suteikta prieiga prie didžiulių Ukrainos gamtinių išteklių, nes jame trūksta saugumo garantijų Kyjivui ir jis „mūsų neapsaugo“.
„Neleidau ministrams pasirašyti susitarimo, nes jis nėra parengtas. Mano nuomone, jis mūsų neapsaugo. Jis nėra parengtas apsaugoti mus, mūsų interesus“, – sakė V.Zelenskis per susitikimą su žurnalistais Miunchene.
Jis pridūrė, kad susitarimas turėtų būti „susietas su saugumo garantijomis“ ir kad „šio ryšio šiame dokumente kol kas nematau. Jis turėtų būti aiškus, tai svarbu“.
JAV prezidentas pirmadienį nurodė, kad nori susitarti su Ukraina ir gauti prieigą prie šios šalies retųjų elementų – tai būtų sąlyga tam, kad JAV toliau remtų jos karą su Rusija.
D.Trumpas tuomet taip pat užsiminė, kad iš Ukrainos vyriausybės gavo žinių, jog ji būtų pasirengusi sudaryti susitarimą, kuris suteiktų JAV prieigą prie šiuolaikinei aukštųjų technologijų ekonomikai svarbių elementų.
Kyjive anksčiau šią savaitę lankėsi JAV iždo sekretorius Scottas Bessentas, kuris pristatė pirmąjį susitarimo projektą. Jį, kaip tuomet teigė V.Zelenskis, Kyjivas išnagrinės, siekdamas jį galutinai patvirtinti per Miuncheno saugumo konferenciją.
Penktadienį vienas ukrainiečių pareigūnas pranešė, kad Kyjivas perdavė JAV administracijai peržiūrėti vadovaujant amerikiečiams parengtą pasiūlymo projektą, pagal kurį Vašingtonui būtų suteikta galimybė naudotis Ukrainos gamtiniais ištekliais mainais į tolesnę JAV paramą. Apie tai buvo pranešta likus kelioms valandoms iki V.Zelenskio susitikimo su JAV viceprezidentu J.D.Vance'u Miuncheno saugumo konferencijoje.
K.Kellogas: Europa nedalyvaus taikos derybose
18:33
JAV prezidento Donaldo Trumpo specialusis pasiuntinys Ukrainai ir Rusijai Keithas Kelloggas pareiškė, kad Europa tiesiogiai nedalyvaus derybose, kuriomis siekiama nutraukti Rusijos karą Ukrainoje, tačiau į jos interesus bus atsižvelgta, rašo „Kyiv Independent“.
Kalbėdamas Miuncheno saugumo konferencijoje K.Kelloggas paminėjo 2015 m. sudarytą Minsko II susitarimą, kuriuo siekta užbaigti 2014 m. pradinę Rusijos invaziją į Ukrainą ir kuriame kartu su Ukraina ir Rusija dalyvavo Vokietija ir Prancūzija.
„Prie stalo sėdėjo daug žmonių, bet nepavyko“, – sakė K.Kelloggas. Todėl Europa nedalyvaus derybose, tačiau į jos interesus bus atsižvelgta, pridūrė jis.
K.Kelloggas taip pat pabrėžė, kad Rusijos karas prieš Ukrainą gali baigtis dar šiais metais, ir pažadėjo per 180 dienų „įtraukti visas šalis“, kad tai būtų pasiekta.
Prezidento pasiuntinys sakė, kad D.Trumpas „neatsisakys svarbių interesų“, ir pridūrė, kad JAV ir toliau padės Ukrainai, tačiau „žudymas turi būti sustabdytas“.
Kremlius ne kartą pabrėžė, kad laiko JAV savo „pagrindiniu partneriu“, siekiančiu užbaigti karą.
V.Zelenskis sakė, kad nori, jog Europos sąjungininkai dalyvautų taikos derybose. Kyjivas tvirtina, kad jokios derybos dėl Ukrainos ir Rusijos karo nutraukimo neturėtų vykti be Ukrainos.
D.Tuskas ragina Europą parengti saugumo veiksmų planą
17:28
Kylant abejonių dėl Jungtinių Valstijų įsipareigojimų Europai, Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas šeštadienį paragino Europą skubiai parengti savo poziciją dėl Ukrainos ir saugumo.
Penktadienį Lenkijoje viešėjęs JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas įspėjo NATO sąjungininkes Europoje nemanyti, kad amerikiečių karių buvimas žemyne „tęsis amžinai“, ir paragino jas skirti daugiau lėšų gynybai.
D.Tuskas socialiniame tinkle „X“ parašė, kad „Europai skubiai reikia savo veiksmų plano dėl Ukrainos ir mūsų saugumo, antraip dėl mūsų ateities spręs kiti pasauliniai veikėjai. Nebūtinai atsižvelgdami į mūsų pačių interesus. Šis planas turi būti parengtas dabar. Negalima delsti.“
Panašiai kalbėjo ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, šeštadienį paraginęs Europą „veikti savo pačios labui“ ir turėti „savo ginkluotąsias pajėgas“, kad galėtų apsiginti nuo Rusijos.
















