Ketvirtadienį su kariais buvo iškilmingai atsisveikinta Vilniuje. Juos į paskutinę kelionę išlydėjo Lietuvos vadovai, diplomatai, kariškiai, šimtai žmonių.
Praėjusią savaitę per misiją Lietuvoje žuvę kariai buvo prisimenami kaip atsidavę jauni tėvai, talentingi kariuomenės mechanikai. Trys iš jų buvo paaukštinti po mirties, skelbia „Amerikos legionas“.
3-ioji pėstininkų divizija įvardijo karius, kurie žuvo po to, kai kovo 25 d. per ankstyvą rytą vykusią operaciją. Kariai buvo gavę užduoti ištraukti įklimpusią techniką, tačiau pakeliui į užduotie svietą dingo. Po kelių valandų buvo rasta pelkė, kurioje nuskendo šarvuotis. Po beveik savaitę trukusių gelbėjimo darbų šarvuota evakavimo mašina M88A2 „Hercules“ buvo ištraukta iš pelkės, joje rasti trys žuvę kariai. Po paros pelkėje rastas ir ketvirto kario kūnas.
Per šią nelaimę žuvo 25 metų štabo seržantas Jose Duenezas jaunesnysis iš Jolieto (Ilinojaus valstija), 25 metų štabo seržantas Edvinas F.Franco iš Glendalio (Kalifornija), 21 metų seržantas Dante D.Taitano iš Dededo (Guamas), ir 28 metų štabo seržantas Troy'us S.Knutsonas-Collinsas iš Betl Kryko (Mičigano valstija), pranešė divizija.
J.Duenezas, E.F.Franco ir T.S.Knutsonas-Collinsas buvo paaukštinti po mirties.
„Nors mums palengvėjo, kad suradome visus savo „Dogface“ karius, jų netekties skausmas dėl to nė kiek nesumažėjo, – pareiškime sakė 3-iosios pėstininkų divizijos vadas generolas majoras Christopheris Norrie – Mes ir toliau rūpinsimės karių šeimomis ir artimaisiais bei juos palaikysime, kol juos parsivešime namo ir pagerbsime jų atminimą.“
Trijų karių kūnai buvo rasti pirmadienį, po gelbėjimo operacijos, kurioje dalyvavo šimtai karių ir gelbėjimo tarnybų darbuotojų. Ketvirtasis karys, T.S.Knutsonas-Collinsas, buvo rastas antradienį, pranešė kariuomenė.
Kariuomenė tiria nelaimingo atsitikimo, įvykusio kariams vykdant užduotį ištraukti sugedusią taktinę transporto priemonę, priežastis.
Šeimos sukurtame „GoFundMe“ puslapyje J.Duenezas buvo vadinamas „Jaunesniuoju“ ir prisimenamas dėl savo „pasiaukojančios prigimties, didžiulės širdies ir tyros sielos“. „Jo mirtis palieka gilią žaizdą visų jį pažinojusių širdyse, – sakoma tekste. – Jis buvo mylintis vyras, tėvas, sūnus, brolis, dėdė ir draugas, įnešęs džiaugsmo ir šviesos į visų aplinkinių gyvenimus.“
Atskiroje lėšų rinkimo ceremonijoje buvo pažymėta, kad E.F.Franco buvo 6 mėnesių vaiko tėvas, o J.Duenezas turėjo 2 metų berniuką.
„Pinigai bus panaudoti viskam, kam (jų šeimoms) jų reikia, kai jos gedi ir išgyvena netikėtą sutuoktinio netektį“, – teigiama bendrame abiejų karių „GoFundMe: rinkliavos pranešime.
T.S.Knutsoną-Collinsą tėvas prisiminė dėl jo talento dirbti su technika nuo pat mažens.
„Aš prisiminiau... kai tai įvyko aną dieną, ir pagalvojau: „Žmogau, turiu jo nuotrauką, kurioje jis laiko veržliarakčius ir visa kita“, o dabar jis yra mechanikas“, – sakė Robertas Collinsas NBC televizijos filialui WOOD8.
Collinsas buvo penkių vaikų tėvas, o į kariuomenę įstojo 2017 m., būdamas 20 metų, pranešė televizijos stotis.
Robertas Collinsas sakė, kad sekmadienį prieš misiją Lietuvoje trumpai kalbėjosi su sūnumi.
„34 sekundes. Tai nėra normalu, bet paskambino jo žmona, – sakė jis. – Pamaniau, jis turi šeimą ir vaikų, aš palauksiu. Ir atrodo, kad man teks ilgai laukti“.
D.D.Taitano buvo prisimenamas kaip „komandos kibirkštis“, sakė kapitonas Matthew Lundas, „Darkhorse“ būrio vadas.
„Jis šypsojosi, nesvarbu, kokia aplinka ar užduotis, ir nuolat telkė komandą savo charizma ir juoku“, – sakė M.Lundas.
JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas antradienį pareiškė užuojautą šeimoms ir pagyrė JAV karius ir jų partnerius lietuvius, „kurie dirbo kartu su jais“.
„Gelbėjimas buvo vykdomas skubiai, ryžtingai ir su didele pagarba žuvusiesiems“, – sakė P.Hegsetas.
Nelaimingas atsitikimas įvyko netoli Pabradės miesto, bazėje, esančioje netoli sienos su Baltarusija. Ši vietovė daugelį metų yra JAV pajėgų mokymo centras.
Ilgą gelbėjimo operaciją apsunkino vietovės reljefas. Keli šimtai tonų žvyro ir žemių buvo pripilta siekiant stabilizuoti minkštą gruntą netoli pelkės, kur transporto priemonė buvo panirusi kelis metrus po vandeniu ir tirštu dumblu.
JAV karinio jūrų laivyno narai taip pat dalyvavo šioje operacijoje. Jiems prie M88A2 pritvirtinus trosus, kelios sunkiasvorės transporto priemonės, naudodamos gerves, per maždaug dvi valandas galiausiai ištraukė šarvuotą transporto priemonę iš pelkės, sakė kariuomenė. Trys kariai netrukus po to buvo atgauti.
Antradienį dešimtys darbuotojų liko įvykio vietoje, nes tęsėsi ketvirtojo kario paieškos, sakė kariuomenė. Į pagalbą pasitelkti dingusio kario paieškos šunys ir dvi specializuotos dronų sistemos, įskaitant vieną, kurioje įrengtas žemę skverbiantis radaras, sakė kariuomenė.
JAV kariuomenės pajėgų Europoje vadas generolas Christopheris Donahue sakė, kad jo vadovaujama komanda, vykdydama paieškos operaciją, labai rėmėsi Lietuvos, Lenkijos ir Estijos parama.
„Tai tragiškas įvykis, tačiau jis įrodo, ką reiškia turėti sąjungininkų ir draugų“, – sakė Ch.Donahue pareiškime antradienį, po to, kai buvo surastas ketvirtasis karys.


































