Tiesiogiai
2026-06-19 12:23

​​​​​​​Panika Maskvoje ir aštri kritika Kremliui: „Pažiūrėsim, ar nuo to neslinks plaukai“

„Jei degs Ukraina, degs ir jūsų Maskva“, – ketvirtadienį sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, komentuodamas dronų ataką prieš Maskvą, didžiausią per pastaruosius dvejus metus. Pagrindinis atakos taikinys buvo Maskvos naftos perdirbimo gamykla – jau antrą kartą per dvi dienas.

Maskvos srityje, valdžios institucijų duomenimis, nukentėjo 17 žmonių. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kalbėdamas Kazanėje, išpuolio nekomentavo, o Rusijos televizija apie ataką informavo ribotai, nerodydama dramatiškų kadrų su didžiuliais dūmų stulpais virš sostinės Kapotnios rajono.

„Dabar mane beveik apėmė panika“

Kapotnios gyventojas Aleksandras (vardas pakeistas) BBC Rusijos tarnybai papasakojo, kaip jautėsi po išpuolio prieš naftos perdirbimo gamyklą Maskvoje.

„Grįžau namo 4.30 val. ryto, darbas sunkus, užmigau. Atsibudau nuo to, kad namai drebėjo. Žadėjo perkūniją – pamaniau, kad tai perkūnija. Grįžau atgal miegoti. Prabudau po kelių valandų – ir suprantu, kad nėra kuo kvėpuoti, degėsių kvapas. Uždariau langus ir įjungiau filtrą – tai nepadėjo“, – prisimena jis.

„Buvo labai baisu. Prieš tai ne taip bijojau, o dabar mane beveik apėmė panika“, – pridūrė jis.

Maskvos srityje, kaip nurodė BBC, Kotelnikų miestelio administracija atsisakė pasakyti gyventojams, kur slėptis dronų atakos atveju, nors po rytinio išpuolio gubernatoriaus „Telegram“ kanale buvo pateikta daugybė klausimų.

Gyventojai teiravosi, kur yra slėptuvės, kurias rekomenduojama naudoti oro pavojaus metu, ir kodėl nebuvo įspėjimų apie bepiločių orlaivių ataką. Atsakydama administracija teigė, kad visuomenė buvo perspėta sirenomis ir pavojaus pranešimais, o informacija apie gynybinių priemonių išdėstymą bus perduota visuomenei „mobilizacijos ir karo metu“.

„Pažiūrėsim, ar nuo naftos produktų mums neslinks plaukai“

AFP/Scanpix/Stopkadras/Sprogimas Maskvoje, Vladimiras Putinas
AFP/Scanpix/Stopkadras/Sprogimas Maskvoje, Vladimiras Putinas

Į šiaurės rytus nuo Kapotnios esančio Maskvos srities Železnodorožno miesto gyventojai „Telegram“ kanalui „Ostorožno, Moskva“ papasakojo apie „naftos lietų“. Toks lietus buvo pastebėtas ir kaimyninėje Balašichoje. Anksčiau dėl tokio reiškinio skundėsi ir kitų Rusijos regionų, kuriuose ukrainiečių bepiločiai smogė naftos perdirbimo gamykloms, gyventojai.

Viena Železnodorožno gyventoja BBC pasakojo, kad ketvirtadienį lyjant nedideliam lietui ji pastebėjo „juodas nemalonias dėmes“ ant savo drabužių. „Nebuvo nieko antgamtiško – vizualiai juodo lietaus ar juodų balų“, – aiškino ji.

„Ir aš ne vienintelė“, – pridūrė BBC pašnekovė. – Draugė taip pat pateko į šį lietų be skėčio – jos striukė visa išmarginta juodomis dėmėmis. Pažiūrėsime, ar nuo naftos produktų mums neslinks plaukai.

Maskvos srities Aplinkos ministerija teigė, kad juoda priemaiša krituliuose yra suodžiai. „Jokio „naftos lietaus“ srities teritorijoje nebuvo. Balašichoje žmonės pastebėjo nusėdusius degimo produktus suodžių pavidalu, tokius pačius, kokie susidaro krosnyje“, – pranešimą citavo leidinys „Moscow 24“.

Parašė, bet vėliau ištrynė

Kadras iš vaizdo įrašo/Ukraina atakavo Maskvą
Kadras iš vaizdo įrašo/Ukraina atakavo Maskvą

Birželio 18 d. ukrainiečių smūgiai Maskvai atskleidė silpnąsias Rusijos oro gynybos sistemos vietas, o vadinamieji karo tinklaraštininkai po atakų ėmė atvirai kritikuoti cenzūrą ir Rusijos valdžios institucijų nesugebėjimą apsaugoti gyventojus nuo karo padarinių.

Apie tai rašo JAV įsikūręs Karo tyrimų institutas (ISW) savo ataskaitoje.

Vienas Rusijos karo tinklaraštininkas savo įraše, kuris vėliau buvo ištrintas, teigė, kad Ukrainos pajėgos sugebėjo padaryti didelę žalą, nepaisant itin veiksmingų Maskvos oro gynybos sistemų.

Jis pabrėžė, kad Ukraina perkelia karą į Rusijos teritorijas toli už pasienio regionų ribų, todėl, pasak jo, reikia stiprinti oro gynybą aplink objektus visoje šalyje.

Oficialūs pranešimai atitrūkę nuo realybės

ZumaPress/AFP/Scanpix/Sergejus Lavrovas ir Ukrainos dronų ataka Maskvoje
ZumaPress/AFP/Scanpix/Sergejus Lavrovas ir Ukrainos dronų ataka Maskvoje

Kitas karo tinklaraštininkas kritikavo Rusijos žiniasklaidą už tai, kad ji savo publikacijose smūgius gerokai sumenkino.

Pasak jo, tie, kurie „atitrūko nuo žmonių“, kontroliuoja valstybinę žiniasklaidą ir sukūrė klaidingą realybę, kurioje „viskas yra gerai“, ir ragino ją pateikti tikslius pranešimus.

Kitas tinklaraštininkas pridūrė, kad Rusija turi pakeisti savo požiūrį, nes priešingu atveju oficialios ataskaitos bus dar labiau atitrūkusios nuo tikrovės nei dabar.

Jis kritikavo valstybinę žiniasklaidą už pranešimus apie toli nuo tikrovės nutolusią vadinamąją „specialiąją karinę operaciją“, kuri palietė tik Ukrainą, o ne Rusiją, ir už tai, kad pranešimus apie ukrainiečių judėjimą mūšio lauke atmetė kaip „netikras naujienas“.

Rusijos „karo korespondentas“ pažymėjo, kad rusai dabar „patys gali įsitikinti“, jog propagandininkųų teiginiai, kad „viskas vyksta gerai“, nėra teisingi.

ISW analitikai pažymi, kad nušviečiant smūgius Ukrainoje valstybės kontroliuojama žiniasklaida atkreipė dėmesį į Kremliaus pastangas kontroliuoti informaciją ir kartu sumažinti pačių smūgių poveikį.

Ką skelbė per Rusijos TV

„Reuters“/„Scanpix“/Ukraina atakavo Maskvą
„Reuters“/„Scanpix“/Ukraina atakavo Maskvą

Rusijos televizijos kanalai neparodė nė vieno įspūdingo vaizdo įrašo ar nuotraukų, kuriose užfiksuotas dronų smūgis Maskvai ir kurios buvo platinamos „Telegram“ ir socialiniame tinkle „X“. Jie daugiau eterio laiko skyrė Kazanėje vykstančio Rusijos ir Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) aukščiausiojo lygio susitikimo antrajai dienai, skelbia BBC.

Po aukščiausiojo lygio susitikimo Kazanėje V.Putinas padarė pareiškimą, kuriame nė žodžiu neužsiminė apie ataką prieš Maskvą. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas taip pat dalyvavo aukščiausiojo lygio susitikime ir, kalbėdamas su žurnalistais, paskelbė apie naujus masinius smūgius Ukrainai, o V.Putino patarėjas Jurijus Ušakovas pareiškė, kad Ukrainos smūgiai „nesuartina“ V.Putino ir V.Zelenskio „asmeninių kontaktų“.

Kaip pažymi BBC stebėsenos tarnyba, Rusijos žiniasklaida paprastai laikosi galiojančio draudimo filmuoti ir skelbti dronų atakų vaizdo įrašus, tačiau kai kurios valstybinės žiniasklaidos priemonės kartais skelbia neoficialius atakų vaizdo įrašus.

Portalas „Meduza“ skelbė, kad pagrindiniai Rusijos valstybiniai televizijos kanalai „Pirmasis kanalas“ ir NTV savo dieninėse laidose apie išpuolį prieš Maskvą nepranešė, o kanalas „Rossija-1“ citavo tik oficialius pareiškimus.

Karinis tinklaraštininkas Maksimas Kalašnikovas savo „Telegram“ kanale pranešė, kad buvo iškviestas į policiją dėl vaizdo įrašo, kuriame matyti Kapotnios naftos perdirbimo gamyklai padaryta žala, paskelbimo. Kiti promaskvietiški tinklaraštininkai ir propagandininkai ragino sugriežtinti baudžiamąją atsakomybę už tokių vaizdo įrašų skelbimą.

Nė vienas televizijos kanalas netransliavo atskiro reportažo apie smūgį. Vietoj to jie daugiausia dėmesio skyrė būtinybei bausti gyventojus, kurie filmuoja ir internete skelbia smūgius ir jų padarinius.

VIDEO: Zelenskis pasidalino smūgio Maskvai vaizdais: „Tolimojo nuotolio sankcijos“
Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą