Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 07 19 /15:32

Turkijos premjeras: JAV išsiųstas oficialus prašymas išduoti Fethullah Guleną

Turkijos ministras pirmininkas Binali Yildirimas antradienį pareiškė, kad Ankara išsiuntė Vašingtonui oficialų prašymą išduoti JAV Pensilvanijos valstijoje gyvenantį turkų dvasininką Fethullah Guleną, kurį kaltina nepavykusio perversmo organizavimu, skelbia AFP.
Fethullah Gulenas
Fethullah Gulenas / „Scanpix“ nuotr.

„Išsiuntėme į Jungtines Valstijas keturis dosjė dėl teroristo ekstradicijos. Pateiksime jiems daugiau įrodymų negu reikia“, – parlamente paskelbė B.Yildirimas.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry anksčiau teigė, kad Turkija privalo pateikti įrodymus, kurie pagrįstų bet kokį prašymą dėl tariamo perversmo organizavimo išduoti Amerikoje gyvenantį F.Guleną.

„Paraginau užsienio reikalų ministrą užtikrinti, kad bet kokiame aplanke ir prašyme, kuriuos jie mums atsiųs, jie atsiųstų mums įrodymus, ne įtarimus, – spaudos konferencijoje Briuselyje sakė J.Kerry. – Mums reikia matyti tikrus įrodymus, kurie atlaiko kruopštaus peržiūrėjimo standartą, egzistuojantį daugelyje šalių dėl ekstradicijos sistemos“.

„Scanpix“ nuotr./Buvę bendražygiai, JAV gyvenantis dvasininkas Fethullah Gulenas ir Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas
„Scanpix“ nuotr./Buvę bendražygiai, JAV gyvenantis dvasininkas Fethullah Gulenas ir Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas

Tačiau B.Yildirimas ir visa Turkijos valdžia nusiteikusi karinga. Premjeras netgi ironiškai paklausė amerikiečių: „Ar jums reikėjo įrodymų dėl terorizmo Rugsėjo 11-ąją?“

Turkijos premjeras paragino Jungtines Valstijas „liautis ginti tą išdaviką“, sakydamas kalbą savo valdančiajai Teisingumo ir plėtros partijai (AKP).

„Nė kiek neabejojame dėl perversmo prigimties. Tai aišku kaip dieną“, – pridūrė jis.

„Žinome, kas jį surengė ir kas vadovavo“, – sakė B.Yildirimas, kalbėdamas apie „lygiagrečią teroristinę organizaciją“, kuriai, anot Turkijos, vadovauja F.Gulenas.

Negana to, jo pavaduotojas palygino JAV gyvenančio turkų dvasininko, kaltinamo organizavus nevykusį pučą, judėjimą su džihadistų grupuote „Islamo valstybė“ (IS).

Ministro pirmininko pavaduotojas Numanas Kurtulmusas antradienį žurnalistams sakė, kad F.Guleno judėjimas remiasi iškrypusia religine ideologija, kuri „nė kiek nesiskiria nuo IS“.

Pasak jo, jeigu jiems būtų pasisekę, F.Guleno judėjimas „sugrąžintų Turkiją 40-50 metų į praeitį, suskaldytų šalį panašiai kaip Sirijoje“.

Pats B.Yildirimas savo kalbą pradėjo pareiškęs pagarbą „demokratijos kankiniams“ ir sakė, kad parlamentas dabar yra „veteranas“, nes jo pastatas buvo smarkiai apgadintas per perversmininkų aviacijos smūgius.

„Liepos 15-oji parodė, kad tankų galia pralaimėjo žmonių galiai. Ši šalis semiasi stiprybės iš žmonių, o ne iš tankų“, – pabrėžė jis.

„Šis parlamentas matė apsčiai perversmų, bet nei vienas perversmas nemėtė bombų ant parlamento“, – pridūrė premjeras, turėdamas omenyje tris sėkmingus perversmus, kuriuos armija surengė nuo 1960 metų, taip pat 1997-ųjų perversmą, nuvertusį islamistų vyriausybę nepraliejant kraujo.

„Nei vienas iš tų perversmų nebuvo nukreipęs ginklų į savo liaudį, nei vienas iš perversmų nebombardavo savo žmonių“, – sakė B.Yildirimas.

Jo kalbą dažnai pertraukdavo plojimai, o partijos šalininkai parlamente mojavo Turkijos vėliavomis.

Vyriausybės vadovas taip pat paskelbė, kad tarp kariškių, suimtų po žlugusio perversmo, yra ir abu pilotai, skridę naikintuvu, pernai numušusiu Rusijos karo lėktuvą prie sienos su Sirija.

Neigia bet kokią kaltę

F.Gulenas, kuris yra dvasinis judėjimo „Hizmet“ lyderis, naujienų agentūrai AFP teigė esantis įsitikinęs, kad Ankaros pastangos dėl jo ekstradicijos nueis perniek. Jis neigia kaip nors prisidėjęs prie žlugusio pučo.

„Asmeniškai nejaučiu jokio nerimo, – teigė F.Gulenas, Pensilvanijos kalnuose gyvenantis jau nuo 1999 metų, kai išvyko iš Turkijos. – JAV yra teisinė valstybė. Čia karaliauja įstatymų viršenybė. Nemanau, kad JAV vyriausybė kreips dėmesį į tai, kas teisiškai labai silpna“.

Turkijos vyriausybė jau anksčiau bandė išreikalauti F.Guleno ekstradicijos – 2013 metais, kai šalyje kilo didžiulis skandalas dėl korupcijos.

Turkijos vyriausybė jau anksčiau bandė išreikalauti F.Guleno ekstradicijos – 2013 metais, kai šalyje kilo didžiulis skandalas dėl korupcijos. Ankara tuomet teigė, kad aistras įsiūbavo būtent dvasininkas.

„Bet tie reikalavimai nebuvo teisėti, jie nebuvo logiški ir pagrįsti. Dabar, žinoma, jie bandys padaryti tą patį, bet jiems ir vėl nepasiseks“, – svarstė F.Gulenas.

Jis pats griežtai pasmerkė perversmininkus ir vadina juos „Turkijos tautos išdavikais“. Esą jei F.Gulenas būtų turėjęs informacijos apie planuojamą pučą, jis būtų paraginęs sąmokslininkus persigalvoti.

„Vis dėlto dabar jau nebeįmanoma kalbėti apie demokratiją Turkijoje. Šis režimas vis labiau primena klaną, genčių administracija“, – pridūrė F.Gulenas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius