Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) paskelbė biologijos valstybinio brandos egzamino antrosios dalies užduotį (čia).
Agentūra taip pat pateikė biologijos mokytojos ekspertės Margaritos Purlienės įžvalgas.
Šio egzamino užduotį įvertino ir biologijos mokytojas, korepetitorius Paulius Sungaila.
„Pirmas įspūdis apie biologijos VBE II dalį – teigiamas.
Pagal tas užduotis, kurias jau teko pamatyti, tai atrodo vienas geriau subalansuotų šios egzaminų sesijos darbų. Užduotys atitinka ugdymo programą, yra mokyklinės.
Didžiausių rizikų įžvelgčiau vertinimo instrukcijoje. Pastarųjų metų patirtis rodo, kad jos neišsamios, todėl mokiniai nėra įvertinami už alternatyvų atsakymą.
Atrodo, kad vietomis egzaminas buvo per lengvas. Kai kurios užduotys tikrino labai bazinius dalykus: druskos rūgšties funkciją skrandyje, filtraciją nefrono kapsulėje, vabzdžių kvėpavimą per trachėjas, varlės vystymosi seką, augalų apytakinius audinius ar kaspinuočio prisitaikymą daugintis
Per šį egzaminą reikėjo susieti struktūrą X su funkcija Y, remtis duomenimis, interpretuoti grafikus, paaiškinti priežastinius ryšius. Būtent taip ir turėtų atrodyti geras biologijos egzaminas.
Didžiausia rizika, kaip visada, bus vertinimo instrukcija. Jei ji bus siaura ir priims tik 1 formuluotę, tuomet problemų kels vertinimo sistema. Biologijoje tas pats mechanizmas dažnai gali būti paaiškintas keliais teisingais būdais, todėl vertinimas turi atsižvelgti į mokinio mąstymo eigą, o ne tik konkrečią frazę.
Kol kas mano vertinimas toks: tai egzaminas, kuris atrodo atitinkantis programą, gana subalansuotas, mokyklinis ir, lyginant su dalimi šios sesijos darbų, normalus.
Po visų šios egzaminų sesijos keistenybių tai nemažas pasiekimas“, – rašo P.Sungaila savo „Facebook“ paskyroje.
