Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 12 19

Keturios mokytojos – „Sidabrinės linijos“ savanorės: ne visi pagyvenę žmonės yra niurzgantys

Savanorystė – itin svarbi veikla sprendžiant visuomenėje aktualias problemas. Pastarosios gali būti įvairios, susijusios su socialine atskirtimi, vienišumu, tam tikrais bendruomenėse kylančiais klausimais. Priklausomai nuo problematikos, savanoriškos veiklos pobūdis bei trukmė gali skirtis. Nemaža dalis pasaulyje veikiančių savanorystės programų savo veiklą sieja su vyresnio amžiaus žmonėmis. O ir visuomenė, ilgėjant žmonių gyvenimo trukmei, vis dažniau diskutuoja apie sėkmingą senėjimą.
Savanorės Raimonda, Kristina, Birutė ir Renata
Savanorės Raimonda, Kristina, Birutė ir Renata / Asmeninio archyvo nuotr.

Pabrėžiama, kad itin svarbi sėkmingo senėjimo dalis yra bendravimas, socializacija. Būtent prie šio vyresnio amžiaus žmonių poreikio tenkinimo, pasitelkdami jaukius pokalbius, prisideda ,,Sidabrinės linijos“ savanoriai. Kartais savanorius veiklai sutelkia ne tik bendros vertybės, bet ir bendra darbovietė.

Šiaulių profesinio rengimo centro keturios mokytojos – Kristina, Renata, Birutė ir Raimonda – pradėjusios savanoriauti 2018 metų vasarį, savo pirmąsias pašnekoves sėkmingai kalbina ir šiandien. Jos teigia, kad susiburti ir prisijungti prie ,,Sidabrinės linijos“ projekto paskatino būtent socialinė atsakomybė.

Savanoriaudamos mokytojos ne tik daro gerą kitam, bet ir tampa puikiu pavyzdžiu jaunimui, tad šiuo sprendimu džiaugiasi: ,,Raginame ir kitus savanorius telktis savose organizacijose, nes tai kartu galimybė kolegiškai pasidalinti patirtimi, rasti atsakymus į paprastus klausimus: kas svarbu užmezgant kontaktą, kaip palaikyti pokalbį su prislėgtu pašnekovu, kokios pokalbių temos aktualiausios pašnekovams ir kt. Kiekvieno mūsų patirtis unikali, leidžianti atrasti, suprasti, patarti vienu ar kitu klausimu.“

Sistemingi susitikimai bendrai diskusijai apie savanoriškos veiklos iššūkius koleges ne tik suartino, bet ir sustiprino kaip komandą.

Kiekviena savanorė susiduria su labai skirtingomis pokalbių metu kylančiomis situacijomis. Šiuo atveju, pasidalinimas patirtimi su kolegėmis labai pasitarnauja.

***

Štai profesijos mokytoja Birutė kalbina 88 m. buvusią pedagogę. Dėl panašaus profesinio kelio, bendras temas pokalbiams rasti sunku nebuvo: „Su savo pašnekove nuo pat pirmojo pokalbio radome bendrą kalbą, turbūt todėl, kad abiem opios jaunimo problemos, domina naujausios knygos.

Sunku apsakyti, kaip gera kalbėtis su tokio garbaus amžiaus sulaukusiu žmogumi, spinduliuojančiu tokį milžinišką pozityvumą ir erudiciją. Pakalbam ir, sako ji, kažkas nušvinta akyse, suteikia energijos.“

Moterys turi smagią tradiciją: atsisveikinant pašnekovė visada papasakoja dieną dar labiau praskaidrinantį anekdotą.

***

Kiek kitokia patirtimi dalinasi Renata. 87 m. pašnekovę kalbinanti moteris teigia, kad, priešingai nei Birutės atveju, laiko susidraugauti prireikė. Galiausiai, ji tapo žmogumi, kurio skambučio pašnekovė visada laukia, o pokalbiai trunka valandą ir daugiau. Atvirumo netrūksta.

Pokalbio metu paliečiamos ne tik kasdienybės smulkmenos, aktualijos, bet ir tai, kas neramina, problemos, kurios tuo metu slegia. Senolė visą gyvenimą dirbo vadovaujantį darbą, tad ir pokalbio metu būna griežta, tvirta, turi savo taisykles.

Savanorė išmoko prisitaikyti, pajuto, kaip svarbu pašnekovei dalintis savo patirtimi, ir dabar džiaugiasi galimybe gauti patarimų visais įmanomais klausimais.

***

Neretai savanoriai teigia, kad bendraudami su vyresnio amžiaus žmonėmis sukuria itin šiltą ir malonų ryšį. Taip jaučiasi ir profesijos mokytoja Kristina: ,,Bendrauju su pašnekove tarsi su savo močiute. Kiekvieną kartą mane žavi pašnekovės entuziazmas ir beribis optimizmas. Visada noriai bendraujanti, nepasiduodanti slogiai nuotaikai, nepriekaištaujanti, atvira širdimi priimanti kitą žmogų.

Nepaisant turėtų skaudžių patirčių, išgyvento gedulo, ji tikrai moka džiaugtis kiekviena diena ir yra puikus pavyzdys, jog ne visi pagyvenę žmonės yra niurzgantys ir besiskundžiantys.“

***

Mokytoja Raimonda irgi džiaugiasi, kad iš 68 m. pašnekovės gali gauti naudingų patarimų: „Tai atvira, noriai bendraujanti moteris, turinti daug gyvenimiškos patirties, iš kurios tik mokykis ir mokykis.

Radome bendrą kalbą vaikų auklėjimo klausimais, bendrais pomėgiais. Pašnekovė – moteris turinti savo nuomonę, negailinti patarimų. Šiuo metu ji turi sveikatos sunkumų, tad pokalbių metu stengiuosi palaikyti, įkvėpti vilties, padėti rasti dalykų, kuo pasidžiaugti gyvenime.“

Radome bendrą kalbą vaikų auklėjimo klausimais, bendrais pomėgiais.

Apibendrinant svarbu paminėti, kad savanorytė – ne vienpusiai mainai. Žmogus, kuris skiria savo laiką kitam, visuomet gauna atgalinį ryšį.

,,Sidabrinės linijos“ savanorės džiaugiasi ne tik sustiprėjusiu tarpusavio ryšiu, bet ir galimybe pažinti vyresnio amžiaus žmones, plėsti socialinius ryšius, žinias.

Gera žinoti, kad ,,Sidabrinė linija“ jungia ne tik savanorius ir vyresnio amžiaus žmones. Gera žinoti, kad savanorystės dėka tarp kolegų gimsta draugystė.


15min projektu „Šiemet buvau geras“ siekiama atkreipti dėmesį į gerumo iniciatyvas, kurios keičia Lietuvą.

Kviečiame susipažinti su projekto bendruomenėmis, fondais, asociacijomis bei iniciatyvomis ir jiems aukoti, kad geri darbai tęstųsi ir augtų!

Daugiau apie projektą rasite ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius