-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Kodėl stresas yra organizmo priešas?

Didžioji dalis, 99 procentai, dalykų, dėl kurių jaudinamės, dažniausiai nenutinka. Taip teigia LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėja Rimantė Kulvinskytė. Tačiau įsigudriname stresuoti taip, lyg jie nutiktų 100 procentų. Stresas – tai žaidimas su ugnimi ir sveikatai jis gali turėti labai rimtų pasekmių.
Stresas
Stresas / Vida Press nuotr.

Gydytojas Alvydas Unikauskas sako, kad su stresu, deja, tenka susidurti dažnai. Jis pats jį patiria netgi ruošdamas laidas.

„Kai staiga paaiškėja, kad kažką dar reikia padaryti, bet tam laiko nėra nė kiek. Tada būnu nepatenkintas“, – sako A.Unikauskas.

Gydytojo teigimu, stresuodamas žmogus patiria daugybę nemalonių simptomų. Jis išvardijo pagrindinius streso požymius.

Sutrinka dėmesio koncentracija ir atmintis. A.Unikausko pasakojimu, organizmas atlieka apsauginę funkciją – jis šalina dirglumo slenkstį viršijančią informaciją. Ima atrodyti, kad atmintis prasta.

„Nesvarbu, kad kadaise turėjote puikią atmintį, deklamavote eiles ar mintyse atlikote aritmetinius veiksmus su keturženkliais skaičiais, tie įgūdžiai greičiausiai nėra dingę, bet įtampa ir stresas paprasčiausiai juos „atjungė“, – sako A.Unikauskas.

Kitas požymis – stresuojant kyla kraujo spaudimas, gali kisti širdies veiklos ritmas. Susitraukimai gali būti ritmiški, bet dažni. Taip pat gali atsirasti krūtinės anginos priepuolis, kai jaučiamas skausmas ir spaudimo jausmas už krūtinkaulio.

„Dar vienas požymis – kinta mitybos elgesys. Ne vienas žmogus stengiasi stresą „suvalgyti“. Tuomet persivalgoma, valgoma daug saldumynų arba, atvirkščiai, apetitas prapuola ir nieko nesinori valgyti. Neretai sutrinka ir virškinimas“, – teigia A.Unikauskas.

Stresuojant jaučiamas dirglumas, atsiranda nervų sistemos jautrumas, emocijų kaita. Įrodyta, kad stresas, kuris trunka ilgai, žaloja smegenų ląsteles. Kartu su didele įtampa atsiranda nemiga ir nerimas, psichikos sutrikimai, seksualinė disfunkcija, nuvarginama imuninė sistema.

Gydytojo pasakojimu, kūnas žino, kaip atkurti pažeistus baltymus, kaip sunaikinti vėžines ląsteles, stabdyti senėjimą, kaip kovoti su infekcija, jis gali sugydyti žaizdas ir suauginti kaulus. Tačiau, jei jis patiria stresą, visa tai neveikia.

„Stresas nėra tik skambus žodis, jis sekina organizmą“, – teigia A.Unikauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius