Kaip skelbia vokiečių portalas „T-online“, uodų platinamas Vakarų Nilo virusas, Europos Sąjungos sveikatos agentūros ECDC duomenimis, Europoje toliau plinta. Kaip penktadienį pranešė Stokholme įsikūręs Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, nuo metų pradžios vietinio užsikrėtimo atvejus jau užfiksavo 12 Europos šalių.
Be Vokietijos, Prancūzijos ir Austrijos, paveiktos ir Albanija, Graikija, Italija, Nyderlandai, Šiaurės Makedonija, Rumunija, Serbija, Kosovas ir Ispanija.
Infekcijos užregistruotos iš viso 99 regionuose. Daugiausia atvejų, ECDC duomenimis, nustatyta Italijoje – 311, ir Graikijoje – 157. Net 21 Europos regione Vakarų Nilo virusas pasirodė pirmą kartą.
Tuo pačiu laikotarpiu pernai Vakarų Nilo viruso infekcijas buvo pranešę 67 regionai devyniose Europos šalyse. Vakarų Nilo viruso plitimo mastas ir invazinių uodų rūšių paplitimas rodo, „kodėl Europa turi stiprinti uodų kontrolės pajėgumus“, pareiškė ECDC skyriaus vadovė Céline Gossner.
Pasak jos, veiksmingai uodų kontrolei būtinas tarpvalstybinis bendradarbiavimas ir integruotas požiūris. Jis turėtų apimti ne tik uodų populiacijų stebėseną, bet ir visuomenės įtraukimą bei „tikslinius uodų kontrolės sprendimus, atsižvelgiant į poveikį aplinkai“.
Virusas gali sukelti gyvybei pavojingą meningitą
Virusas pirmą kartą nustatytas 1937 metais Vakarų Nilo regione Ugandoje. Didelė dalis infekcijų praeina be simptomų arba pasireiškia tik lengvais požymiais, todėl užfiksuojama tik nedidelė dalis atvejų.
Tiems užsikrėtusiesiems, kuriems liga pasireiškia, gali atsirasti į gripą panašių simptomų, tokių kaip drebulys ir karščiavimas. Sunkiais atvejais ligoniai gali panirti į komą. Per kraują virusas taip pat gali pasiekti smegenis ir sukelti gyvybei pavojingą smegenų dangalų uždegimą – meningitą.
Europoje daugiausia infekcijų fiksuojama uodų sezono metu – nuo pavasario iki rudens. Didžiausias perdavimo pikas būna nuo liepos iki rugsėjo. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu nėra nei patvirtintų vakcinų žmonėms, nei specifinio gydymo nuo šio viruso.
ECDC taip pat nurodo, kad Europoje toliau plinta azijinis tigrinis uodas. Ši rūšis dabar aptinkama 16 Europos šalių – dvigubai daugiau nei prieš dvylika metų. Azijinis tigrinis uodas gali žmonėms perduoti tokius ligų sukėlėjus kaip čikungunijos, dengės ar Zikos virusai.
