Mikroskopiniai pagalbininkai dirvožemyje
Kas slypi šiuose produktuose? Tai – gyvi, specialiai atrinkti mikroorganizmai (bakterijos ir mikroskopiniai grybai), kurie natūraliai gamtoje yra atsakingi už organikos skaidymą.
„Šie mikroskopiniai pagalbininkai efektyviai ardo sunkiai įveikiamas augalinių liekanų sudėtines dalis, tokias kaip celiuliozė ir ligninas“, – aiškina „Agrokoncerno“ įmonių grupės biologinių produktų vadybininkas Povilas Švėgžda.
Pavyzdžiui, biotechnologijų įmonės „Nando“ gaminamame produkte „BioBreak“, kurį parduoda „Agrokoncernas“, skirtame būtent liekanų skaidymui, veikia kompleksas mikroorganizmų, tokių kaip grybai Trametes versicolor, Pleurotus ostreatus, Trichoderma reesei bei bakterijos Cellulomonas uda, Cellulomonas gelida ir Aspergillus awamori.
Greitesnis irimas ir ilgalaikė nauda dirvožemiui
Tokių biologinių skaidytojų nauda – įvairiapusė. Visų pirma, jie ženkliai pagreitina irimo procesą. „Natūraliomis sąlygomis šiaudai gali irti kelis metus, o naudojant biostimuliantus, šis laikas gali sutrumpėti iki vienerių metų, priklausomai nuo sąlygų“, – teigia P.Švėgžda.
Greitesnis skaidymas neleidžia kauptis nesuirusioms liekanoms, kurios gali trukdyti sėjai ar pabloginti dirvožemio aeraciją. Antra, mikroorganizmai ne tik ardo organiką, bet ir mineralizuoja joje esančias maisto medžiagas – azotą, fosforą, kalį – paversdami jas augalams lengvai prieinama forma.
Trečia, skatinamas humuso – vertingiausios dirvožemio organinės dalies – susidarymas, gerėja dirvožemio struktūra, vandens ir oro režimas. Galiausiai, gausindami naudingąją mikroflorą, šie produktai padeda palaikyti sveikesnę dirvožemio ekosistemą.
Kada ir kaip naudoti šiuos pagalbininkus? „BioBreak“ ir panašūs produktai aktualiausi rudenį, po derliaus nuėmimo, kai lauke gausu augalinių liekanų“, – pataria P.Švėgžda.
Jis taip pat atkreipia dėmesį į bendrą „Nando“ ir „Agrokoncerno“ rekomendaciją: „Siekdami dar spartesnio ir efektyvesnio skaidymo, siūlome „BioBreak“ naudoti kartu su produktu „Bioactive“. Tai nėra mikroorganizmai, o huminių, fulvo rūgščių, aminorūgščių ir betaino rūgšties kompleksas, kuris veikia kaip startinis „maistas“ mikroorganizmams, padedantis jiems greičiau įsitvirtinti ir pradėti darbą.“
Svarbu nepamiršti, kad mikrobiologinio produkto sudėtyje yra gyvi organizmai, todėl jų efektyvumui reikalingos palankios sąlygos – pakankama drėgmė ir optimali temperatūra.
Moksliniai tyrimai patvirtina biologinių skaidytojų naudą. „Agrokoncerno“ Tiksliųjų technologijų centro „AgroTTC“ vadovas Šarūnas Sadauskas pabrėžia, kad tokie produktai padeda efektyviai valdyti augalinių liekanų C:N santykį.
„Naudodami atmosferos azotą, specializuoti mikroorganizmai, esantys tokiuose produktuose kaip „BioBreak“, skaido šiaudus ir skatina humifikaciją – ilgalaikį organinės anglies kaupimą dirvožemyje, o ne greitą mineralizaciją“, – teigia Š.Sadauskas.
Patikimi sprendimai tvariam ūkiui
Renkantis biologinius produktus, ūkininkams svarbus jų patikimumas. „Norėčiau pabrėžti, kad „Agrokoncernas“ kruopščiai atsirenka partnerius ir jų produktus“, – sako P.Švėgžda. – Kiekvienas produktas išbandomas mūsų Inovacijų ir tyrimų centre „AgroITC“, kuriam suteiktas bandymų praktikos sertifikatas. Atliekame ne tik derliaus vertinimą, bet ir dirvožemio tyrimus, maisto medžiagų analizę, tikriname preparatų gyvybingumą. Taip galime užtikrinti, kad mūsų siūlomi sprendimai, įskaitant „Nando“ produktus, veikia, yra patikimi ir duoda realią grąžą ūkininkui.“
Investicija į dirvožemio biologinio aktyvumo didinimą pasitelkiant augalinių liekanų skaidytojus – tai galimybė dar labiau sustiprinti dirvožemio sveikatą ir derlingumą, siekiant ilgalaikio ūkio tvarumo ir efektyvumo.


