Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Lietuvos Vyriausybė kitąmet ketina skolintis beveik 6 mlrd. eurų

Vyriausybė kitąmet vidaus ir tarptautinėse rinkose ketina skolintis apie 5,967 mlrd. eurų. Prognozuojama, kad valdžios skola 2024 metų pabaigoje bus apie 30,202 mlrd. eurų, arba 39,8 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Grynieji eurai
Grynieji eurai / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Didžiausią lėšų dalį planuojama pasiskolinti užsienio rinkoje išleidžiant euroobligacijas – apie 3 mlrd. eurų, vidaus rinkos obligacijomis ir taupymo lakštais – apie 2,536 mlrd. eurų, dar apie 431 mln. eurų – iš tarptautinių finansų institucijų ir Europos Sąjungos (ES) pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę, nurodoma Vyriausybės 2024 metų skolinimosi programoje.

Valstybės biudžeto išlaidos 2024 metais taip pat bus finansuojamos iš šiemet sukaupto lėšų likučio (apie 1,6 mlrd. eurų) ir į valstybės iždą grįžtančių ankstesniais metais įstaigoms ir įmonėms perskolintų lėšų (16 mln. eurų).

Prognozuojamas finansavimo poreikis 2024 metais sieks apie 7,283 mlrd. eurų, iš jų apie 3,493 mlrd. eurų – bendram biudžeto deficitui finansuoti (valstybės biudžeto deficitui – 2,807 mlrd. eurų, ES ir kitos tarptautinės paramos lėšų neigiamam balansui – 687 mln. eurų). Taip pat įvertintos papildomos galimos 257,7 mln. eurų išlaidos pagal Finansų ministerijai suteiktas teises skolintis valstybės vardu.

Apie 3,287 mlrd. eurų bus skirta skolai grąžinti, iš jų vidaus skolai – 2,35 mlrd. eurų, užsienio skolai – 937 mln. eurų: 2024 metų sausį bus išperkama 700 mln. eurų euroobligacijų emisija, tam lėšos sukauptos šiais metais.

245 mln. eurų paskolų planuojama suteikti įmonių investicijų projektams, finansuojamiems ES lėšomis, Turto bankui jo valdomo nekilnojamojo turto atnaujinimui bei elektroninės kelių rinkliavos sistemos sukūrimui.

Planuojama, kad 2024 metų pabaigoje lėšų likutis bus apie 300 mln. eurų, jis bus skirtas 2025 metų pradžioje valstybės piniginiams srautams subalansuoti.

2024 metų Vyriausybės grynojo skolinių įsipareigojimų pokyčio limitas yra 2,68 mlrd. eurų.

Vyriausybės skolinimosi programa teikiama Seimui kartu su valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius