Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 16 /11:00

Tiekėjai: galime parūpinti prašomus 30 tūkstančių koronaviruso testų – kaip bus ateityje, nežinia

Viešai sklindant abejonėms, kad Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija neturi pakankamai koronaviruso testų, tiekėjai kalba, kad per savaitę galėtų parūpinti prašomą 30-ies tūkstančių testų kiekį. Tačiau įspėja, kad pasaulyje užsakymai auga eksponentiškai, todėl neaišku, kaip bus ateityje. Tuo metu ministerija neleidžia atlikti privačių tyrimų dėl saugumo.
Laboratorijos akimirka
Laboratorijos akimirka / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Pagal viešai prieinamą sutartį, nacionalinė laboratorija vasario 28 dieną įsigijo 8 reagentų rinkinius, viename rinkinyje – 150 reakcijų (testų). Tad iš viso teorinis testų skaičius – 1200, šis užsakymas kainavo 10,2 tūkst. eurų su PVM. Šiuos testus parūpino medicininės įrangos tiekėja UAB „Grida“.

Tačiau realybėje vieno testo vienam pacientui nepakanka, paaiškina bendrovės Verslo plėtros vadovas Kęstutis Andriulaitis.

„Su vienu testu galima nustatyti vieną pacientą, teigiamą arba neigiamą atsakymą gauti. Tai jeigu viename rinkinyje yra 150 testų, tai reiškia, realiai 150 pacientų teoriškai būtų galima ištirti. Tačiau gamintojo rekomenduojama, kad būtų pakartotiniai testai kiekvienam pacientui – bent po porą pakartojimų, kad būtų patikimi rezultatai. Prisideda dar teigiamos ir neigiamos kontrolės, kad būtų užtikrintas testų patikimumas“, – sako K.Andriulaitis.

Jis apibendrina, kad su vienu testų rinkiniu galima nustatyti apie 70 pacientų.

K.Andriulaitis patikina, kad galimybių laboratorijai patiekti daugiau testų yra.

„Mes penktadienį gavome užklausą iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, mums skambino, prašė atsiųsti pasiūlymą. Mes pasiūlymą nusiuntėme ir per savaitę galima gauti tuos kiekius, kuriuos užsiklausinėjo minėta institucija. Mes pasiruošę viską pateikti, jei tik bus užsakymas. Kalba ėjo apie 30-40 tūkstančių testų“, – paaiškino K.Andriulaitis.

Pasak jo, tai yra Didžiosios Britanijos „Primerdesgin“ gaminti testai. Jam nėra žinoma, ar testų galėtų pagaminti Lietuvos reagentų gamintojai, tokie kaip „Thermo Fisher“.

Paklaustas, ar Lietuvai galėtų testų ateityje pritrūkti, K.Andriulaitis tai palygino su spėliojimu.

„Nenorėčiau spėlioti, ar gali, ar negali, nes tai priklauso ir nuo to, kiek testų gali būti užsakoma atlikti. Dabar mes galime juos užsakyti ir pateikti. (...) Šiandien galime gauti atsakymą iš gamintojo, kad taip, mes galime gauti 30 tūkstančių testų, bet kai eksponentiškai pasaulyje didėja užsakymų skaičius, tai rytoj gali tas atsakymas ir keistis“, – įspėjo K.Andriulaitis.

Visuomenės informavimo grupės dėl koronaviruso vadovas Giedrius Surplys tikina, kad nuolat vyksta testų užsakymai, ieškoma, iš kur testų būtų galima nupirkti, o tam skirtų pinigų visiškai pakanka.

„Mano žiniomis, tikrai tų testų tikrai užtenka“, – tikina G.Surplys, tačiau detalesnės informacijos nukreipia į Sveikatos apsaugos ministeriją.

SAM neleidžia privačių tyrimų dėl rizikos pacientams ir personalui

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atlikti tyrimų dėl koronaviruso kol kas neleista nei vienai privačiai įstaigai, nes jos negali užtikrinti būtino epidemiologinio saugumo.

„Nei vienas privatus centras, kuris kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, siekdamas galimybės savarankiškai atlikti COVID-19 tyrimus jų pageidaujantiems pacientams, negali užtikrinti reikiamo epidemiologinio saugumo“, – BNS pirmadienį sakė sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė.

Pasak jos, imant ėminį dėl koronaviruso Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos infekcinių ligų kontrolės centras nurodo griežtai užtikrinti pacientų rūšiavimą bei personalo apsaugą.

„Tai įmanoma tik tuomet, kai asmens sveikatos priežiūros įstaiga yra tikslingai parengta – sukurta galimybė karščiuojančius ir nekarščiuojančius pacientus nukreipti skirtingais srautais, yra pakankami žmogiškieji resursai visam tyrimo procesui, visam personalui užtikrinamos apsaugos priemonės“, – kalbėjo L. Jaruševičienė.

„Priešingu atveju dramatiškai didėja tikimybė, kad infekcija gali būti išplatinta tarp pacientų ir personalo“, – pridūrė ji.

Apie tai, kad prašydama leisti atlikti tyrimus dėl naujojo koronaviruso kreipėsi į ministeriją, penktadienį feisbuke paskelbė Baltijos-Amerikos klinika.

„Turime tam visas sąlygas – atskirą įėjimą į pilnai izoliuotą klinikos patalpą, kurioje, tinkamai pasiruošę specialistai, galėtų paimti tyrimo mėginį“, – įraše teigė klinika.

SAM nedetalizuoja, kiek iš viso privačių įstaigų išreiškė tokį norą.

Pasak L. Jaruševičienės, šios savaitės pabaigoje apskričių centruose pradės veikti laikinieji patikros punktai, kuriose tepinėliai bus imami pacientams neišlipant iš nuosavo automobilio.

„Be to, būtina akcentuoti, kad neigiamas COVID-19 tyrimo rezultatas yra klaidingai raminantis – pacientas mažiau paiso saviizoliacijos – kuri yra vienintelė tinkama taktika – reikalavimų, taip sukeldamas pavojų savo ir aplinkinių gyvybei“, – sakė viceministrė.

Dėl koronaviruso plitimo grėsmės nuo pirmadienio Lietuvoje paskelbtas karantinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius