-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Azijos virtuvės šefas: „Paruošti cepelinus sunkiau, nei kiniškus koldūnus“. Receptas, pagal kurį gamino

Šiandien, vasario 3-iąją – Pasaulinę cepelinų dieną – viso pasaulio lietuvių bendruomenės rinksis prie bendro cepelinų stalo. Vis tik panašu, jog gaminančių cepelinus namuose gretos mažėja. Ar tikrai šį patiekalą taip sunku paruošti? Cepelinų dienos proga šio iššūkio ėmėsi Azijos virtuvės šefas iš Kinijos Liang Chi Li, Lietuvoje gyvenantis jau 15-a metų.
Šefui Liang Chi Li pavyko paruošti cepelinus
Šefui Liang Chi Li pavyko paruošti cepelinus / Restorano archyvo nuotr.

Iš Kinijos į Lietuvą prieš 15 metų atvykusiam šefui pagaminti cepelinus pagal tautinio paveldo receptą pasiūlė restoranas „Bernelių užeiga“, vyras tą turėjo daryti taip, kaip tai darė mūsų močiutės – rankomis, ir be jokios pagalbos! Po šios patirties Liang Chi Li pasidalijo savo įspūdžiais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Sudėtingiausia paruošti tarkius

Pirmą kartą paragavus, cepelinai pasirodė rūgštūs ir riebūs – skonis neblogas, bet nelabai sveika skrandžiui.

Šefas Liang Chi Li per keliolika metų mūsų šalyje spėjo susipažinti su lietuviška virtuve, tačiau cepelinų gamyba iki šiol jam buvo paslaptis. „Pirmą kartą paragavus, cepelinai pasirodė rūgštūs ir riebūs – skonis neblogas, bet nelabai sveika skrandžiui. Tačiau pasiūlymas pabandyti juos pagaminti pačiam intrigavo,“ – sako kinų virtuvės asas.

Visgi pagaminti cepelinus šefui nebuvo taip lengva, kaip atrodė žvelgiant į receptą. Autentiškas cepelinų receptas, kurį pasiūlė iššūkį šefui surengęs restoranas, pripažintas tautinio paveldo sertifikatais, o tai reiškia, kad produktas gaminamas tik iš vietinių produktų ir rankomis. Būtent ši dalis šefui sekėsi sunkiausiai: „Sunkiausia buvo sutarkuoti bulves. Neįsivaizduoju, kaip šeimininkės turėjo vargti, kad paruoštų didžiulius puodus cepelinų. O dar suprasti, kiek tiksliai išspausti sulčių iš tarkio, įdėti krakmolo – čia reikalinga patirtis“, – sakė Liang Chi Li.

Restorano archyvo nuotr./Šefas Liang Chi Li gamina cepelinus
Restorano archyvo nuotr./Šefas Liang Chi Li gamina cepelinus

Anot kino, jo gimtinėje bulvės vartojamos gan retai, dažniau sriuboms pagardinti, salotoms, o artimiausi cepelinams gal galėtų būti koldūnai. „Cepelinai praktiškai kaip koldūnai, labai panašus mėsos įdaras, kuris dedamas į tešlos vidų“, – įspūdžiais dalijosi šefas.

Tiesa, jis teigia, kad kiaulieną pakeistų grybais ar kokiomis daržovėmis: „Žmonės nori sveikiau maitintis, todėl bandyčiau ingredientus keisti sveikesniais ir ne tokiais riebiais, tačiau greičiausiai tada jau gautųsi nebe cepelinas“.

Procesas prailgo, bet cepelinai nesuiro

Nors cepelinų gamyba užtruko kelis kartus ilgiau, nei tada, jei juos būtų gaminę patyrusios šeimininkės, šefo pagaminti cepelinai verdant nesuiro. Užsieniečio nuostabai „Bernelių užeigos“ šefė Alma Litvinskienė patiekalą įvertino teigiamai: „Cepelinai gavosi nei per kieti, nei per minkšti. Vadinasi, puikiai paruošti tarkiai“,– sakė šefė.

„Švęsti cepelinų dieną pradėjome nuo 2014 metų, kuomet susisiekę su šios dienos sumanytoju, Juozu Vaičiūnu, padėjome išgarsinti šią šventę Lietuvoje ir už jos ribų lietuvių bendruomenėse“, – pasakojo minėto restorano atstovė Vaida Mažeikė.

Vėdarai nepatiko, o šaltibarščius pamėgo

Kilęs iš Rytų Kinijos provincijos, šefas Liang Chi Li Lietuvoje dirbo keliolika metų, net pramoko lietuvių kalbos, išmano kultūrą, įstatymus, jau keletą metų vadovauja Azijos patiekalų restoranui. Visgi kartais jis užsuka paragauti ar nusiperka jau paruoštų lietuviškų patiekalų.

Jei atvažiuoja į Lietuvą draugai ar giminės, aš juos būtinai pavaišinu šaltibarščiais, rūkyta žuvimi, kepta skumbre ir balta mišraine.

„Cepelinai man nepasirodė pats skaniausias patiekalas, tačiau dar didesnio susižavėjimo nekėlė vėdarai, o ypač jų kvapas, tačiau man labai patinka šaltibarščiai ir šaltiena. Jei atvažiuoja į Lietuvą draugai ar giminės, aš juos būtinai pavaišinu šaltibarščiais, rūkyta žuvimi, kepta skumbre ir balta mišraine“, – apie lietuviškos virtuvės atradimus pasakojo kinas.

Vida Press nuotr./Balta mišrainė
Vida Press nuotr./Balta mišrainė

Šefas prasitarė, kad svečiams iš jo krašto, o ir jam pačiam labai patinka Lietuvos ramybė ir žaluma vasaromis. „Bet kam, atvykusiam į Lietuvą, patarčiau pirmiausiai nuvykti kur nors į kaimą arba rinktis kokį mažesnį kurortą prie jūros. Aš pats labai pamėgau Šventąją“, – apie mūsų šalį pasakoja šefas, ketinantis ir toliau čia gyventi, dirbti, pažindintis su Lietuvos kulinarija.

Receptas, pagal kurį cepelinus gamino šefas iš Kinijos

Ingredientai (4 asm.):

  • 1,5 kg bulvių;
  • 0,5 kg virtų bulvių;
  • 4 valg. šaukšt. krakmolo;
  • 20 g druskos.

įdarui:

  • 0,5 kg maltos mėsos;
  • pusė kepto svogūno;
  • pipirų;
  • druskos;
  • 2 valg. šaukšt. sultinio.

padažui:

  • spirgučių;
  • grietinės.

Gaminimas:

1. Ruošiame tarkių masę. Sutarkuotų bulvių tarkius išspauskite per marlę, tačiau ne per stipriai, kad nebūtų labai sausi. Nusistovėjus krakmolui, sultis nupilkite į vandenį, kuriame virsite cepelinus. Ant puodo dugno likusį krakmolą (apie 4 šaukštus) sudėkite į tarkius, pagardinkite druska. Į žalių bulvių masę įdėkite puse kilogramo virtų (sutrintų ar mėsmale permaltų) bulvių. Gerai suminkykite gautą masę.

2. Ruošiame mėsos įdarą. Supjaustykite ir pakepkite svogūną. Į pusę kilogramo faršo sudėkite pakepintą svogūną, druską, pipirus ir šiek tiek sultinio. Viską gerai išmaišykite.

3. Formuojame ir verdamme cepelinus. Ant delno išplokite po truputį tarkių masės, įdėkite rutulėlį mėsos ir jį apspauskite sukant tarp delnų iš visų pusių į pailgą amerikietiško futbolo kamuolio formą. Cepelinus dėkite į didelį kiekį pasūdyto vandens ir virkite apie 25-30 minučių.

Išvirtus cepelinus gardinkite spirgučių padažu bei grietine.

Restorano archyvo nuotr./Cepelinai
Restorano archyvo nuotr./Cepelinai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius