Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 26d. 12:11

Tinkamai parinkta taurė padeda atskleisti alaus savybes: ką reikia žinoti renkantis indą?

„Vilkmergės nealkoholinis“
„Vilkmergės“ nuotr. / „Vilkmergės nealkoholinis“

Maistas tampa skanesnis, kai jis gražiai, estetiškai patiektas – šią nerašytą taisyklę žino visi. Ta pati taisyklė galioja ir gėrimams - juk net ir vandenį skaniau gerti iš elegantiškos plono stiklo taurės, o ne iš puodelio. Ką jau kalbėti apie alų – taurėje jo skonis geriau atsiskleidžia, nei geriant iš butelio ar skardinės.

Ar žinome, kaip keitėsi alaus indų medžiagos, formos? Kodėl viena ar kita forma išpopuliarėjo labiau nei kitos? Kaip tinkamai pasirinkti taurę? Ką verta žinoti apie alui skirtus indus?

Savo žiniomis ir įdomiais faktais dalinasi lietuviško alaus tradicijas puoselėjantys „Vilkmergės“ meistrai.

Alaus indai iš gyvūnų ragų, odos ir medienos

Nuo savo atsiradimo alus nuolat keitėsi ir tobulėjo, taip pat evoliucionavo ir alui gerti skirti indai. Mūsų protėviai alų gerdavo iš gyvulių ragų arba naudodavo iš odos pagamintus indus, odą susiūdami cilindro forma, taip pat buvo naudojami ir mediniai indai. Bet, žinoma, vėliau plačiausiai buvo naudojamas molis.

Ko gero, esate matę alaus bokalus su atlenkiamu dangčiu. Įdomu yra tai, kad tokie bokalai išpopuliarėjo Europoje buboninio maro epidemijos laikotarpiu. Taip buvo siekiama apsisaugoti nuo musių ir vabzdžių patekimo į bokalą ir išvengti ligos.

Laikui bėgant tobulėjo alaus gamyba, tinkama filtracija užtikrino alaus skaidrumą, todėl besivystant ir stiklo pramonei vis populiarėjo skaidrios taurės ir bokalai, nes žmonės norėjo matyti, ką jie ragauja.

Aludarių nuotr./„Vilkmergės nealkoholinis“ alus
Aludarių nuotr./„Vilkmergės nealkoholinis“ alus

Alus taurių formos: skirtingos kiekviename regione

Kiekviena šiais laikais populiari alaus taurės forma buvo sukurta dėl tam tikrų priežasčių. Pavyzdžiui, JAV populiarios 0,46 l talpos į viršų platėjančios „shaker“ taurės buvo pradėtos gaminti kokteilių plakikliams. Jos taip pat pamėgtos dėl patogaus laikymo sudedant taures vieną ant kitos. Tik vėliau buvo pastebėta, kad tokia forma puikiai atskleidžia alaus skonį ir aromatą

Įdomu tai, kad alaus taurių formos labai priklauso nuo regiono ir būtent jam būdingos gaminamo alaus rūšies. Alumi besidominantys žmonės iškart atskirs tradicinę vokišką taurę stein, vokišką kvietinio alaus taurę weizen, anglišką pintos nonic ir amerikietišką shaker taures. Pačias įspūdingiausias, prabangiausias taures rasti pavyks Belgijoje, čia esą kiekvieno aludario garbės reikalas turėti savo išskirtinę taurę.

„Vilkmergės nealkoholinis“ nuotr./„Vilkmergės nealkoholinis“ alus
„Vilkmergės nealkoholinis“ nuotr./„Vilkmergės nealkoholinis“ alus

Kiekvienas alaus stilius turi jam skirtą taurę

Tačiau kaip žinoti, kokią taurę pasirinkti? Ar tam tikros rūšies alus gali būti patiekiamas tik specialios formos taurėse? Kaip žinoti, kurioje koks skonis geriausiai atsiskleidžia? Taurių formų šiandien yra tiek daug, kad norint išsirinkti tinkamiausią, tenka pasukti galvą ir profesionalams. Vis dėlto galima išskirti kelias populiariausias.

Pavyzdžiui, „pilsner“ tipo alų rekomenduojama ragauti iš aukštos, į viršų platėjančios stiklo taurės. „Pilsner“ taurės forma padeda atskleisti švelnią lengvo alaus karbonizaciją bei labai gerai išlaiko putą.

„Stout“ alus dažniausiai patiekiamas plono stiklo, siauro dugno, per vidurį platėjančioje taurėje, kuri padeda atsiskleisti kavos ir tamsiojo salyklo aromatams, padeda išlaikyti itin tirštą putą.

Žinoma, tiek barams ir restoranams, tiek mums patiems būtų sudėtinga turėti taurę kiekvienai įmanomai alaus rūšiai. Taurės, padedančios geriausiai atsiskleisti alaus aromatams ir skoniui, yra tulpės formos. Šios taurės kitaip žinomos kaip „chalice“ arba „goblet“: storas stiklas trumpa kojelė, plati apatinė taurės dalis, viršuje susiaurėjanti. Būtent tokios formos taurę pasirinko ir „Vilkmergės“ meistrai. Ši taurė padeda geriau pajausti ne tik skonį, bet ir atsiskleisti kvapams, įvertinti alaus spalvą ir putą.

Kiek šiandien yra sukurta skirtingų taurių – jau sunku ir suskaičiuoti, kone kasdien atsiranda kokia nors nauja, patobulinta forma. Nors kai kurios jų jau spėjo sulaukti pripažinimo, pelnyti vartotojų simpatijas. Bet kuriuo atveju – tik taurėje atsiskleidžia visos alaus savybės. Todėl net neturėdami idealiai ragaujamam stiliui tinkančios taurės – visada stenkitės ragauti būtent iš taurės, o ne iš butelio arba skardinės. Taip galėsite geriau įvertinti spalvą, aromatus ir, žinoma, skonį.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką