Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 13d. 19:00

Someljė – apie alaus pateikimo etiketą: ką lemia taurės forma ar mandagu gerti iš butelio?

Alus
Vida Press nuotr. / Alus

Visuotinai priimtos tinkamo elgesio taisyklės apima daugelį gyvenimo sferų, daug jų susiję su stalo kultūra. Etiketo paisantis žmogus privalo ne tik mokėti naudotis stalo įrankiais, bet ir žinoti kai kurias su gėrimų pateikimu susjusias taisykles, beje, jos galioja ne tik vynui, tačiau taip pat ir alui.

Apie alaus ragavimo etiketą „Švyturys-Utenos Alus“ pranešime žiniasklaidai pasakoja someljė Jonas Lingys. Štai 4 svarbūs gėrimų specialisto pastebėjimai:

1. „Putos žiedai“ parodys, ar taurė švari

Patiekalas, kuris yra valgomas iš prastai atrodančios lėkštės, niekada nebus toks skanus kaip valgis, kuris patiektas tinkamai ir gražiuose induose. J.Lingys teigia, kad alaus ragavimui galioja tokia pati taisyklė.

„Vienas svarbiausių dalykų, susijusių su alaus gėrimo taisyklėmis, yra tinkamas alaus pateikimas. Vartotojas kartais pats to nežino, tačiau maždaug 30-40 procentų alaus skonio priklauso nuo tinkamo alaus pateikimo. Taurė turi būti švari, įpiltas alus turi būti su puta, o kai žmogus ragaudamas alų tuština taurę, puta slinkdama žemyn turi palikti vadinamus „putos žiedus“. Kitaip tariant, puta prilimpa prie vidinės taurės sienelės ir tai reiškia, kad taurė yra kokybiškai plaunama ir jog įpiltas alus yra šviežias“, – komentuoja gėrimų specialistas.

Asmeninio albumo nuotr./Jonas Lingys
Asmeninio albumo nuotr./Jonas Lingys

2. Ta pati taurė netiks kitai alaus rūšiai

Svarbi ne tik taurės ar bokalo išvaizda, bet ir forma. Alaus someljė primena, kad skirtingose šalyse pasitaiko skirtingų taisyklių, iš kokių taurių alų reikėtų ragauti. Be to, skirtingos taurių ir bokalų formos lemia ir skirtingas alaus ragavimo patirtis.

Skirtingiems alaus tipams priskiriamos skirtingų formų taurės, nes tai lemia, kaip atsiskleis gėrimo skoninės savybės.

„Vokietijoje priimtiniausi masyvesni bokalai su ąselėmis, kurių tūris siekia net 1,5 litro. Anglijoje – mažesni ir platesni bokalai ir pintos, o, pavyzdžiui, Belgijoje – kiekviena gimusi alaus rūšis turi savo atskirą taurę. Egzistuoja tam tikri barai, kuriuose alus pilstomas tik į tam tikras taures. Belgijos aludariai ne tik sukuria alų, bet nori, kad jis būtų ragaujamas tik iš būtent tai alaus rūšiai ar daryklai skirtos taurės. Kalbant apie atskiras alaus rūšis – ragaujant tipinį lagerį taurės forma nėra labai svarbi. Kvietinį alų rekomenduojama ragauti iš į viršų siaurėjančios taurės – taip labiau koncentruojamas gėrimo aromatas. Tas pats galioja ir tamsiems, intensyvesniems eliams. Skirtingiems alaus tipams priskiriamos skirtingų formų taurės, nes tai lemia, kaip atsiskleis gėrimo skoninės savybės“, – pasakoja J.Lingys.

Vida Press nuotr./Alus
Vida Press nuotr./Alus

3. Alų ne visada reikia atšaldyti

Someljė primena, kad nereikėtų skubėti kišti alų į šaldytuvą. Kai kurias alaus rūšis derėtų ragauti šiltesnės temperatūros.

„Lagerius ir kvietinį alų reikėtų pateikti šaltesnius – maždaug 4-6 laipsnių temperatūros. Tamsesnės spalvos eliai geriami šiltesni – maždaug 8-12 laipsnių temperatūros, nes taip geriau atsiskleidžia elių aromatas. O, pavyzdžiui, viskio statinėse brandintą alų rekomenduočiau gerti kambario temperatūros – maždaug 18 laipsnių, nes aukštesnėje temperatūroje angliarūgštė pasišalina greičiau, taip atskleisdama įdomiausias alaus skonines ir aromatines savybes“, – teigia specialistas.

Vida Press nuotr./Vyras geria alų
Vida Press nuotr./Vyras geria alų

4. Kada galima gerti ir iš butelio?

Egzistuoja ir taisyklės, kaip reikėtų alų įpilti. Nuo pylimo būdo priklauso ir alaus savybių išlaikymas bei tai, kaip atsiskleis gėrimo skonis ir aromatas.

„Jeigu alus į taurę pilamas iš kranelio – reikėtų bokalą ar taurę laikyti pasukus 45 laipsnių kampu. Kad būtų išvengta mikrobiologinės taršos, kranelis turėtų nesiliesti nei su taure, nei su pačiu alumi. Kai taurė prisipildo iki pusės – galima ją grąžinti į vertikalią poziciją. Tokiu būdu bus reguliuojamas alaus putos kiekis. Tos pačios taisyklės galioja pilant alų iš butelio“, – pasakoja J.Lingys.

Alų tiesiai iš butelio ragauti patartina, kai jų talpa yra ne didesnė nei 0,33 l, kitu atveju – alų reikėtų pilti į taurę ar bokalą

Kalbėdamas apie tai, ar alų galima gerti iš butelio ar skardinės, žinovas teigia, kad tai priklauso nuo situacijos ir butelio talpos. „Pirmą kartą ragaujant tam tikrą alaus rūšį, rekomenduočiau jį pilti į taurę – taip bus galima aiškiau pajusti gėrimo aromatą. Visgi, netgi ir aukščiausio lygio restorane nereikėtų baimintis ragauti alų iš buteliuko – etiketas to nedraudžia. Kita vertus, reikėtų nepamiršti, kad alų tiesiai iš butelio ragauti patartina, kai jų talpa yra ne didesnė nei 0,33 l, kitu atveju – alų reikėtų pilti į taurę ar bokalą“, – pataria someljė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką