Šių laikų
šnipinėjimas
Šnipinėjimas

Lietuvoje periodiškai registruojami duomenų perėmimo, pasiklausymo ir kibernetinių atakų atvejai, kuriuos, manoma, vykdo priešiška žvalgyba. Kai kurios tokio tipo operacijos gali būti vykdomos pasitelkus sudėtingiausias ir pažangiausias šių laikų technologijas, o kitoms pakanka internete įsigytos įrangos tam, kad duomenys iš šalies vadovų mobiliųjų telefonų būtų perimti šnipo.

Gerai organizuota šnipinėjimo operacija taip pat galėtų būti vykdoma per neapsaugotus bevielio ryšio tinklus ar gavus elektroninį laišką iš žvalgomos organizacijos. Anot duomenų saugumo ekspertų, šnipai gali veikti visai šalia mūsų – pasiklausymo ir duomenų rinkimo įrangą paslėpę rūbuose ar kuprinių dirželiuose. O kai kuriais atvejais – nutolę per tūkstančius kilometrų sutrikdyti visos šalies komunikacijos tinklus, ar netgi visiškai izoliuoti valstybės prezidento mobiliojo ryšio prieigą.

Projektą pristato:
Pirma dalis.
IMSI gaudyklė

IMSI gaudyklė – tai dažnai valstybinių žvalgybos tarnybų ir mėgėjų naudojama šnipinėjimo technologija. Šnipai IMSI gaudyklėmis gali perimti telefonuose esančią informaciją, juose įdiegti kenkėjiškas programas, klausytis telefoninių pokalbių ir taip išgauti svarbių karinių, politinių ar kitų jų interesams svarbių duomenų. Nors saugumo specialistai teigia, kad nuo IMSI gaudyklių ypač svarbu apsaugoti valstybinės reikšmės objektus, tačiau Lietuvoje šių šnipinėjimo prietaisų veikimas ne kartą buvo registruotas.

Saugumo specialistas:
IMSI gaudyklėmis šnipinėjama ir Lietuvoje

Šnipinėjimu suinteresuotų asmenų taikiklyje šiais laikais gali būti ne tik svarbius valstybinius postus užimantys asmenys, bet ir eiliniai piliečiai. Naudotis juodųjų technologijų išradimu – IMSI gaudyklėmis, ryžtasi valstybių žvalgybinės tarnybos, kriminalinio pasaulio atstovai, politikai, verslininkai ir net mėgėjai.

IMSI gaudyklės veikia neapsaugotose vietovėse 1–2 kilometrų spinduliu ir automatiškai gali nustatyti visų aplinkinių mobiliųjų telefonų tapatybes bei nesunkiai iš jų išgauti reikalingą informaciją. IMSI gaudyklė – tai bazinės GSM tinklo stoties imitacija, siunčianti stipresnį signalą negu aplink esančios bazinės stotys.

Paslėpta gaudyklės įranga gali sukelti daugybę rūpesčių. Naudojant IMSI gaudykles galima klausytis telefoninių pokalbių, gauti prisijungimų vardus bei slaptažodžius, iš bet kurio pasaulio taško nustatyti sekamo asmens vietą, perimti telefone esančius failus arba įrašyti į jį kompromituojančios medžiagos. Be to, gaudykle į „aukos“ telefoną pavykus nusiųsti virusą, per atstumą galima aktyvuoti telefono vaizdo kamerą ir mikrofoną.

IMSI gaudyklių aptinkama daugelyje pasaulio šalių, tačiau kol kas tik britų karinės žvalgybos tarnyba prisipažino jas naudojanti antiteroristiniams tikslams. Lietuvoje tokių šnipinėjimo prietaisų veikla jau buvo pastebėta, tačiau nėra žinomi gaudyklių savininkai ir tiksli jų vieta.

 

IMSI GAUDYKLIŲ PAIEŠKOS
KAM

Siekiant išvengti demaskavimo, IMSI gaudyklė gali būti paslepiama itin kruopščiai. Pavyzdžiui, įrenginio antenos įsiuvamos į medžiagines kuprinės dalis ir fizinės patikros metu gaudyklę aptikti tampa sunkiai įmanoma. Patekęs į svarbius pastatus, šnipinėjantis asmuo su tokia kuprine gali padaryti daug žalos. Vienintelė išeitis išvengti tokio pobūdžio šnipinėjimo – įrengti patikras su rentgenu.

</

IMSI gaudyklėmis naudojasi valstybių žvalgybinės tarnybos, kriminalinio pasaulio atstovai, politikai, verslininkai.

>
IMSI GAUDYKLIŲ PAIEŠKOS
RUKLA

Baltijos šalyse buvo nustatytas ne vienas atvejis, kai buvo šnipinėjami NATO kariai. Prie karinės bazės pastatytos IMSI gaudyklės gali išgauti informaciją, koks šiuo metu yra tikslus karininkų skaičius, ir padėti nustatyti, kaip jis skiriasi nuo viešai deklaruojamo. Be to, gaudyklėmis į karininkų telefonus gali būti įdiegti virusai, galintys per atstumą siųsti slapta telefono vaizdo kamera arba mikrofonu užfiksuotus duomenis.

</

Baltijos šalyse buvo šnipinėjami NATO kariai.

>
IMSI GAUDYKLIŲ PAIEŠKOS
SEIMAS

Svarbiausios vietos, kurios reikalauja išskirtinės apsaugos nuo IMSI gaudyklių – prezidentūra, Seimo rūmai, ministerijos, karinės bazės, strateginės įmonės ir oro uostai. Šiose vietose susikerta įvairių žvalgybos tarnybų, nesąžiningų verslininkų, ir kriminalinio pasaulio atstovų interesai. Svarbiausiems valstybės asmenims, norint apsisaugoti nuo šnipinėjimo technologijų, dėl saugumo tenka paaukoti patogumą. Dažniausiai į šias vietas negali patekti kiti asmenys.

</

Seimo rūmai, prezidentūra, ministerijos, karinės bazės ir oro uostai reikalauja išskirtinės apsaugos nuo IMSI gaudyklių.

>
IMSI GAUDYKLIŲ PAIEŠKOS
VYRIAUSYBĖS RŪMAI

Pašnekovui yra tekę aptikti veikiančią gaudyklę Gedimino prospekte, netoli Vyriausybės rūmų. Tuomet jis buvo susitikime su verslininkais, kurie išsigando, jog yra šnipinėjami. Andrius juos nuramino, pasakydamas, kad aplinkui yra žymiai svarbesnių taikinių.

</

IMSI gaudyklė buvo aptikta prie Vyriausybės rūmų. 

>
IMSI GAUDYKLIŲ PAIEŠKOS
PREZIDENTŪRA

IMSI gaudyklių galima ieškoti su specialiaisiais kriptografiniais telefonais „Cryptophone“. Jais naudojantis ir pastebėjus tam tikroje vietovėje esančias GSM tinklo anomalijas, galima manyti, jog netoliese veikia gaudyklė. Vis dėlto nustatyti tikslios gaudyklės vietos su šiais prietaisais nėra įmanoma.

</

IMSI gaudyklių galima ieškoti su specialiaisiais kriptografiniais telefonais „Cryptophone“.

>
IMSI gaudyklės – ne vienintelė šnipinėjimo priemonė
IMSI technologijos nėra vienintelė priemonė, kurią šnipinėjimui naudoja priešiškos žvalgybos struktūros. Kibernetinių, vadinamųjų DDoS atakų metu, gali būti sutrikdoma ne tik interneto portalų veikla bei vagiami svarbūs duomenys, bet ir paralyžiuojamos valstybinių įstaigų interneto svetainės ar asmeninio ryšio priemonės. Gerai organizuoti šnipai dažnai išnaudoja ir GSM tinklo saugumo spragas per SS7 protokolo pažeidžiamumą. Todėl svarbių valstybės asmenų ryšys tampa taip pat lengvai pažeidžiamas, kaip ir kitų Lietuvos gyventojų.