Šių laikų
šnipinėjimas
Šnipinėjimas

Lietuvoje periodiškai registruojami duomenų perėmimo, pasiklausymo ir kibernetinių atakų atvejai, kuriuos, manoma, vykdo priešiška žvalgyba. Kai kurios tokio tipo operacijos gali būti vykdomos pasitelkus sudėtingiausias ir pažangiausias šių laikų technologijas, o kitoms pakanka internete įsigytos įrangos tam, kad duomenys iš šalies vadovų mobiliųjų telefonų būtų perimti šnipo.

Gerai organizuota šnipinėjimo operacija taip pat galėtų būti vykdoma per neapsaugotus bevielio ryšio tinklus ar gavus elektroninį laišką iš žvalgomos organizacijos. Anot duomenų saugumo ekspertų, šnipai gali veikti visai šalia mūsų – pasiklausymo ir duomenų rinkimo įrangą paslėpę rūbuose ar kuprinių dirželiuose. O kai kuriais atvejais – nutolę per tūkstančius kilometrų sutrikdyti visos šalies komunikacijos tinklus ar netgi visiškai izoliuoti valstybės prezidento mobiliojo ryšio prieigą.

Projektą pristato:
Trečia dalis.
LABAI SVARBIŲ ASMENŲ RYŠIO SAUGUMAS

Saugaus ryšio specialistus pasiekia atgarsiai apie valstybės tarnautojus, kurie atsakingai neįvertina potencialių kibernetinių grėsmių ir į vykdomus saugaus ryšio mokymus kreipia per mažai dėmesio. Didžiausia jų daroma klaida – darbiniai telefonai, kompiuteriai ir planšetės nešami į namus ir jungiami prie nesaugaus naminio Wi-Fi ryšio. Tuomet konfidenciali informacija net ir iš apsaugotų mobiliųjų telefonų gali būti nutekinta.

Kruopščiai saugomo prezidentės mobiliojo ryšio pažeidžiamumas

Su IMSI gaudykle kelis kartus nuskenavus aplinką, kurioje lankosi prezidentė, teoriškai įmanoma sužinoti jos asmeninio mobiliojo telefono numerį ir tęsti šnipinėjimą su ta pačia gaudykle arba pasinaudojant GSM tinklų silpnybėmis – SS7 bei „Diameter“ protokolais.

Nors vyriausybinis ryšys, kuriuo prezidentė bendrauja su kitais valstybės tarnautojais, yra šifruojamas, įsilaužti į asmeninį šalies vadovės telefoną taip pat galima naudojant pritaikytas programėles arba tiesiog žinant operacinės sistemos versiją. 

</

IMSI gaudykle nuskenavus aplinką, kurioje lankosi prezidentė, teoriškai įmanoma sužinoti jos asmeninio mobiliojo telefono numerį.

>
Svarbių asmenų ryšio saugumo srityje
Lietuva vejasi pasaulį

Nacionalinio saugumo pasitarime, kuriam pirmininkavo premjeras, buvo pristatyta atmintinė apie mobilių įrenginių saugumą ir priemones, kurias reiktų naudoti ir kurių ne. Po ilgų metų nepatvarios saugumo sistemos naudojimo, Vyriausybė siekia centralizuoti el. pašto ir mobilių įrenginių valdymą, išdavimą bei kontrolę. Tai apsunkintų prieinamumo prie svarbios informacijos galimybes. Be to, Lietuvos saugumo tarnybos su keliais stambiais gamintojais derasi dėl aukšto lygio saugumo technologijų įdiegimo.

</

Vyriausybė siekia centralizuoti el. pašto ir mobilių įrenginių valdymą, išdavimą bei kontrolę.

>
Premjero atstovas: informacija neprieinama net ir įsilaužus į telefoną

Ministro Pirmininko patarėjas saugumo klausimais Arnoldas Pikžirnis yra įsitikinęs, jog net ir įsilaužus į vieną iš valstybės vadovų telefonų, išgauti naudingos informacijos piktavaliams nepavyktų. Pagrindinis saugumo garantas – taisyklė neaptarinėti darbinės informacijos asmeniniu telefonu. Patarėjas pabrėžia, jog būtina teikti aiškias rekomendacijas į komandiruotes užsienyje vykstantiems valstybės pareigūnams. Vizitų metu išauga rizika nutekėti informacijai, kuomet jungiamasi prie nesertifikuoto bevielio interneto ryšio.

Kalbėdami telefonu Seimo nariai laiko liežuvį už dantų

Seimas yra vienas iš didžiausių priešiškų užsienio žvalgybų taikinių. Per kelerius pastaruosius metus buvo nulaužtas Seimo tinklalapis, sustabdyta konferencijos transliacija, puldinėjami asmeniniai parlamentarų puslapiai bei jiems siunčiami virusais užkrėsti elektroniniai laiškai.

Tarp Seimo narių ne kartą buvo nutekinta slapta informacija, tačiau nustatyti, kas dėl to kaltas, pavykdavo ne visais atvejais. Siekiant išvengti nuostolių, Seime vyksta mokymai, kurių metu supažindinama su šnipinėjimo metodais. Beveik visi Seimo nariai naudoja savo įsigytus telefonus ir papildoma jų apsauga nesirūpina, tačiau vieningai prasitaria, jog bendraudami telefonu išlieka atsargūs.

</

Tarp Seimo narių ne kartą buvo nutekinta slapta informacija.

>
Parlamentarų požiūris į ryšio saugumą – skirtingas

Seime informacijos turinys skirstomas į kelias kategorijas: nevieša, neįslaptinta, konfidenciali ir visiškai slapta. Dirbdami su svarbesne, negu įprastai informacija, parlamentarai vietoje komunikacijos telefonu renkasi gyvą susitikimą.

Tačiau naudodamiesi mobiliuoju ryšiu, dalis Seimo narių nejaučia būtinybės naudoti papildomų saugumo priemonių. Vieni jų teigia, jog tai pačios Seimo institucijos rūpestis, tačiau yra ir tokių, kurie nepasitiki Seimo išduotais įrenginiais ir naudoja savo.

</

Naudodamiesi mobiliuoju ryšiu, dalis Seimo narių nejaučia būtinybės naudoti papildomų saugumo priemonių.

>
Krašto apsaugos viceministras: įsilaužėliai yra labai protingi

Šiemet programišiai iš Sankt Peterburgo buvo įsilaužę į naujienų portalą tv3.lt ir paskelbę melagingą naujieną apie KAM ministrą, esą jis gėjus ir priekabiauja prie žurnalistų. Per kelias minutes, kol portalo administracija pašalino melagingą straipsnį, nuoroda su šnipinėjimo virusu el. paštu buvo išsiuntinėta įvairioms institucijoms, organizacijoms bei žurnalistams.

Anot krašto apsaugos viceministro, kibernetiniai piktavaliai veikia strategiškai ir atakas rengia tam tikromis fazėmis. Jis tikina, jog virusas, turintis plitimo į kitus telefonus funkciją, tuomet pateko tik į nevalstybinio sektoriaus neapsaugotus įrenginius.

</

Kibernetiniai piktavaliai veikia strategiškai ir atakas rengia tam tikromis fazėmis.

>