Daugiau straipsnių

Ko reikia tobulam desertui? Maža paslaptis, kuri daro stebuklus

Šaltinis:
Reklama
Turinio kontrolė – užsakovo rankose, redakcija neprisidėjo prie turinio kūrimo

Net jei negardinate kavos riebios grietinėlės šlakeliu ir kasdien nevalgote puriu kremu pertepto torto, grietinėlės mūsų gyvenime yra daugiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Be grietinėlės nebūtų dieviškai skanių ledų, riebaus šaltibarščių kefyro, jogurto ir sviesto. Kaip gaminama grietinėlė ir kokią pirkti, jei norime išplakti lengvutį kaip dangaus debesį desertą?

Desertas su grietinėle.

Grietinėlė iš ledinio šulinio

Nuo seno Lietuvos ūkininkai mokėdavo atskirti grietinėlę nuo pieno. UAB „Rivona“ Alytaus pieninės gamybos vadovė Laima Balionienė prisimena iš vaikystės, kaip kaime pieną supildavo į metalinį bakelį su stikliniu langeliu ir nuleisdavo į šulinį atvėsinti. Pieno viršuje nusistovėdavo grietinėlė.

Iš šulinio iškeltas vėsus pienas būdavo išleidžiamas pro kranelį bakelio apačioje – vaikams jis buvo pats skaniausiais. Išbėgus pienui bakelyje likdavo grietinėlė – pro stiklinį langelį buvo stebima, kada pasirodys gelsvas jos sluoksnis.Iš grietinėlės kaime gamindavo grietinę, mušdavo sviestą.

Pasak L.Balionienės, šiais laikais moderniame pieno ceche grietinėlė gaminama separuojant pieną. Po to grietinėlė pasterizuojama, atvėsinama ir supilstoma į pakuotes. Grietinėlė gali būti 12 proc. riebumo – ji skirta kavai užbalinti. Taip pat 35 proc. riebumo, kuri tinka plakti, naudoti konditerijos gaminiams, desertams.

Laima Balionienė
Laima Balionienė

Grietinėlė karaliauja virtuvėje

Grietinėlė, pagaminta iš vasarą lauke ganomų karvių pieno, būna gelsvesnės spalvos. Beje, grietinėlė gali būti išgaunama ne tik iš karvių pieno, bet ir iš ožkų ir buivolių – iš pastarųjų pieno gauta grietinėlė yra balta.

Grietinėlė kaip ingredientas naudojama daugelio maisto produktų gamybai: ledų, padažų, sriubų, troškinių, pudingų, kremų, tortų ir pyragų. Plakta grietinėlė dedama į pieno kokteilius, gaminami desertai su uogomis, vaisiais ir želė, naudojama pyragėlių įdarams ir tortų pertepimui.

Prekybos tinkle „Norfa“ „Piemenėlio“ grietinėlė parduodama patogiose pakuotėse: 12 proc. grietinėlė pilstoma į 200 ir 450 ml pakuotes, 35 proc. – 250 ml ir 1000 ml pakuotes. L.Balionienė prisipažįsta, kad geria tik baltą kavą, paskaninta grietinėle ar pienu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Deivydo Praspaliausko rekomenduojama „Piemenėlio Excellence“ pieno produktų linija
Luko Balandžio / 15min nuotr./Deivydo Praspaliausko rekomenduojama „Piemenėlio Excellence“ pieno produktų linija

Šlakelis grietinėlės daro stebuklus

UAB „Rivona“ pieninėje grietinėlė naudojama kitų pieno produktų gamybai: sviesto, grietinės, 6 proc. riebumo šaltibarščių kefyro, varškės, 13 proc. riebumo jogurto ir, žinoma, ledų. Grietinėlės maistinė vertė priklauso nuo riebumo – kuo ji riebesnė, tuo joje daugiau polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios itin svarbios žmogaus organizmui.

Riebesnėje grietinėlėje yra daugiau A, B ir E vitaminų. Grietinėlėje yra 2,4 – 3,4 proc. baltymų, 2,7 – 4,2 proc. laktozės, 0,2 – 0,6 proc. mineralinių medžiagų.

Žmogaus organizmas lengvai įsisavina pieno riebalus, kurie labai naudingi dėl jose esančių polinesočiųjų riebalų rūgščių. Ypač daugiau riebalų žmogui reikia šaltuoju metų laiku, kad turėtume daugiau energijos. Be to, riebalų trūkumas susilpnina imunitetą, gali pakenkti nervų sistemai.

Kaip išplakti grietinėlę

Tikriausiai daugelis virtuvėje susidūrė su iššūkiu, kai reikia tobulai išplakti grietinėlę – kartais vietoj standžios sniego pusnies gauname skystą masę. Tuomet tenka pilti grietinėlės standiklį, vėl plakti ir nervintis, ar perteptas tortas, lemiamu momentu padėtas ant stalo, išdavikiškai nenučiuoš ant šono? Reikėtų išsiaiškinti kartą ir visiems laikams – kodėl taip nutinka?

UAB „Rivona“ technologė Neringa Varževičienė sako, kad pirmiausia reikia nusipirkti tinkamą grietinėlę: „Atkreipkite dėmesį, kas parašyta ant pakuotės. Jei grietinėlė skirta kavai, ji neišsiplaks, nes gamybos metu buvo homogenizuota. Šis procesas reikalingas tam, kad išskaidytų riebalus ir produkte nenusistovėtų lieso pieno ir grietinėlės sluoksniai.“

Desertams gaminti reikia pirkti grietinėlę, ant kurios pakuotės parašyta „plakamoji“. Be to, yra ir daugiau paslapčių, kaip ją išplakti iki standžių putų. Svarbu grietinėlę gerokai atšaldyti – ilgai palaikyti šaldytuve. Grietinėlės neperplakite, nes gausite ne kremą, o šaukštą sviesto.

Tobulai paprastas desertas su želė

Technologė N.Varževičienė siūlo nieko nelaukti ir pasigaminti plaktos grietinėlės desertą.

Reikės:

 • 250 ml „Piemenėlio“ plakamosios 35 proc. grietinėlės,

 • 77 g vaisių skonio želė (1 l vandens),

 • 2–3 valg. š. cukraus,

 • 1–2 arb. š. vanilinio cukraus,

 • papuošimui šviežių ar šaldytų uogų, šokolado.

Gaminimas: Iš anksto paruoškite želė kaip nurodyta ant pakuotės – pilkite mažiau vandens, nei reikia, kad želė būtų tvirtesnė. Grietinėlę išplakite su cukrumi, geriau naudoti miltelinį cukrų, kad lengviau ištirptų. Sustingusią želė supjaustykite gabaliukais, sudėkite į desertinius indelius, ant viršaus uždėkite plaktos grietinėlės. Papuoškite šviežiomis ar šaldytomis uogomis, pabarstykite tarkuoto šokolado.

Shutterstock nuotr./Desertas su želė.
Shutterstock nuotr./Desertas su želė.

Dar vienas šio patiekalo variantas – itališkas saldintos grietinėlės ir želė desertas panakota. Jei turite šaldytų braškių atsargų – pavyks tobulai.

Reikės:

 • 400 ml „Piemenėlio“ plakamosios 35 proc. grietinėlės,

 • 400 ml „Piemenėlio“ pieno,

 • 6 valg. š. cukraus,

 • 2 valg. š. želatinos,

 • 300 – 500 g šviežių ar šaldytų braškių,

 • vanilės esencijos, mėtos lapelių.

Gaminimas: Želatiną išbrinkinkite su pora šaukštu vandens, grietinėlę ir pieną užkaitinkite, bet neužvirkite, supilkite cukrų (dalį cukraus palikti braškėms), išbrinkintą želatiną, vanilės esenciją. Viską išmaišykite ir supilkite į stiklines. Kai sustings, ant viršaus uždėkite su cukrumi sumaišytų trintų braškių ir kelis mėtos lapelius.

Skanaus!