Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 14, 21:02

Baltarusijos valstybinė televizija „demaskavo“ ukrainiečius, bet pati pažėrė melagienų

Aliaksandro Lukašenkos režimui lojalus Baltarusijos televizijos kanalas „1 Belarus“ sukūrė ir išplatino beveik pusvalandžio trukmės vaizdo įrašą, kuriame tariamai demaskuojamos ukrainiečių karo metu skleidžiamos melagienos ir propaganda. Tačiau atidžiau panagrinėjus pateiktą medžiagą ima aiškėti, kad tai – tik dar vienas būdas pateisinti Rusijos invaziją.
Mobilusis telefonas su Vladimiro Putino atvaizdu
Mobilusis telefonas su Vladimiro Putino atvaizdu / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Patikrinta 15min

Sukurtoje laidoje tvirtinama, kad neva Lenkijoje, Ukrainoje ir Sakartvele veikia „trolių fabrikai“, kurie „nekenčia baltarusių ir rusų“ bei platina dezinformaciją apie karą.

Tačiau daugybėje baltarusių pateiktų pavyzdžių gausu neatitikimų ir keistokų vertinimų.

Laidos pradžioje, maždaug trečią minutę rodomas JAV komiko Alexo Steino atliekamas repo muzikos stiliumi parašytas kūrinys apie Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį.

A.Steinas kūrinį atliko šių metų kovo viduryje surengtame Teksaso valstijos Plano miesto tarybos susirinkime.

„Įsodinti kulką į Putino galvą, žinote, toks yra planas. Aš esu Zelenskio gerbėjas. Aš myliu tave, Volodymyrai Zelenski, tu esi toks protingas“, – repavo komikas.

Tarybos nariai liko nustebinti tokio vyro poelgio – jie nesitikėjo panašaus pasirodymo ir apie jį nieko nežinojo.

A.Steinas nėra šio miesto tarybos narys ir neatspindėjo oficialios miesto pozicijos.

Kaip skelbia JAV naujienų portalas newsweek.com, koronaviruso pandemijos metu miesto tarybos susirinkime A.Steinas taip pat repavo apie būtinybę skiepytis.

Baltarusijos propagandininkai filme akcentavo, kad A.Steinas „apsirengė Ukrainos vėliavos spalvų drabužius“.

„Jei tokie dalykai vyksta oficialių renginių metu, ką jau kalbėti apie tai, kas vyksta paprastų žmonių galvose. Jų susirinkimai primena tikrus beprotnamius“, – baltarusių propagandinėje laidoje kalbėjo žurnalistas už kadro.

„Beprotnamis“ Rygoje

Atsirado ir „beprotnamio“ pavyzdžių – be platesnio konteksto pateikti kadrai iš Latvijoje kovą vykusio piketo Ukrainai palaikyti.

Akcijoje „Rusų balsas prieš karą“ dalyvavo ir Rusijos kultūros veikėjai – aktorė Čulpan Chamatova ir dokumentinių filmų kūrėjas Vitalijus Manskis.

Į protestą susirinkę Latvijos rusakalbiai teigė, kad nepritaria karui ir trokšta būti išgirsti.

Protestą sudarė daugybė kalbų, tylos minutė aukoms Ukrainoje pagerbti, taip pat akcija „Klyksmas“, kurios ištraukas ir panaudojo baltarusiai savo propagandiniame filme.

Organizatoriai „Klyksmą“ pavadino „bendra visų dalyvių vokaline praktika, leidžiančia pajusti vienybę“.

Netikras „Time“ viršelis

Propagandininkai reportaže bedė pirštu į tai, kad Ukrainos žiniasklaida net du kartus perpublikavo netikrus „Time“ žurnalo viršelius.

Vienas jų – Adolfo Hitlerio ūsais „papuoštas“ Vladimiras Putinas. Tačiau šį viršelį kūrė ne ukrainiečiai.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialiniuose tinkluose paplito Vladimiro Putino su Adolfo Hitlerio ūsais nuotrauka
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Socialiniuose tinkluose paplito Vladimiro Putino su Adolfo Hitlerio ūsais nuotrauka

Nuotrauka, kurioje virš V.Putino su svetimais ūsais galvos užrašyta „Time“, o apačioje – „Istorijos sugrįžimas. Kaip V.Putinas sudrebino Europos svajones“, atrodo kaip šio įtakingo žurnalo viršelis.

V.Putino nuotrauką pakeitė grafikos dizaineris, menininkas velsietis Patrickas Mulderis. Savo darbą vasario 27-ąją jis paskelbė savo paskyroje „Twitter“.

„Man pasirodė, kad oficialus pasirinkimas buvo šiek tiek neįkvepiantis“, – paaiškino jis ir pasiūlė pasižiūrėti filmuką, kuriame pademonstravo, kaip atsirado dviguba nuotrauka.

Pakeisti nuotrauką taip, kad ji atrodytų autentiškai, P.Mulderiui neturėjo būti sunku – „Time“ būsimo numerio viršelį publikavo pora dienų anksčiau.

Faktų tikrinimo tinklalapio „Snopes“ žurnalistė Madison Dapcevich pranešė kalbėjusi su grafikos dizaineriu.

„Jis patvirtino tą dieną, kai Rusija užpuolė Ukrainą, sukūręs trijų iliustracijų seriją, bet jo tikslas tebuvo meninis atvaizdavimas“, – pakomentavo ji.

Netrukus ir pats P.Mulderis paaiškino norėjęs sukurti ką nors, kas papildytų naratyvą apie invaziją į Ukrainą ir pagautų visuomenės nuotaiką.

Pasak autoriaus, nuotrauka neturėjo tapti žurnalo „viršeliu“. Tačiau perdirbtas atvaizdas esą buvo toks išraiškingas, jog pasirodė, kad jis vertas būti įrėmintas tokiu pat išraiškingu būdu.

deniszilber.com/Iliustratoriaus D.Zilberio sukurtas netikras „Time“ žurnalo viršelis
deniszilber.com/Iliustratoriaus D.Zilberio sukurtas netikras „Time“ žurnalo viršelis

Kitą panašų viršelį – iliustraciją, kurioje pavaizduota kruvina benzino kolonėlė ir užrašas „Rusija žlugo. Amžiams“, sukūrė rusas animatorius Denisas Zilberis.

„Maniau, kad ši iliustracija puikiai atrodytų kaip @time viršelis, todėl sukūriau nedidelį maketą“, – feisbuke pasidalijo menininkas.

Senas kvietimas

Filme parodyta aršaus Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno nuotrauką, priduriant, kad „dabar jau Rusijoje uždrausti socialiniai tinklai buvo naudojami skatinant nuversti teisėtą šalies valdžią“, tačiau tai tik iš dalies tiesa.

A.Navalnas tikrai kvietė šalininkus susiburti protestams Maskvos Maniežo aikštėje, tačiau tą darė 2021 metų vasarį, netrukus po to jis buvo nuteistas kalėti.

Facebook.com/Kvietimas į mitingą
Facebook.com/Kvietimas į mitingą

„Facebook“ socialiniame tinkle paskyra „Noriu taikos“ (rus. Хочу мира) egzistuoja, joje skelbiama, kad rusai nepritaria invazijai į Ukrainą, tačiau A.Navalno nuotraukos ar kvietimo į mitingus nebėra.

Nostalgija budeliams

Vaizdo įraše Kremliui palankumo neslepiantis Rusijos politologas tvirtina, kad reikėtų grįžti į „senus gerus Antrojo pasaulinio karo laikus“ ir atgaivinti SMERŠ'ą.

Slaptos Sovietų sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino įkurtos ir tiesiogiai jam pavaldžios organizacijos „SMERŠ“ darbuotojai dar vadinti smeršininkais.

Liguistai siekdamas kontroliuoti viską, kas vyksta šalia ir toli nuo jo, 1943 metų pradžioje J.Stalinas slaptu įsakymu įsteigė karinę kontržvalgybos struktūrą „SMERŠ“ (trumpinys iš „Smertj špionam“ – „Mirtis šnipams“).

Smeršininkai, gaudami sotesnį kąsnį už frontininkus, veikdavo fronto linijų užnugaryje ir prižiūrėjo Raudonosios armijos vadus, generolus, paprastus karius bei sėjo baimę.

Maskvoje įsikūrusiai kontržvalgybos „SMERŠ“ vyriausiajai vadovybei (jai vadovavo tiesiogiai J.Stalinui pavaldus Viktoras Abakumovas, kurio valdiniai kurpė bylas, tardė, sadistiškai kankino) priklausė 646 darbuotojai, o „SMERŠ“ lauko padaliniai turėjo ne mažiau kaip 18–20 tūkstančių žmonių.

Wikipedia.org nuotr./Josifas Stalinas (1935 m.)
Wikipedia.org nuotr./Josifas Stalinas (1935 m.)

„Tie durneliai, kuriuos dabar išveda į gatves šaukti ant rusų kareivių, jie jau turi Maidano suformuotą mąstymą – pripratę, kad ką bepadarytų, jiems už tai nieko nebus. Šią psichologinę nuostatą reikia laužyti“, – apie ukrainiečius filme kalbėjo rusų politologas.

Pokštą palaikė dezinformacija

Prasidėjus karinei invazijai į Ukrainą ir įsigaliojus Vakarų sankcijoms, Rusijos ekonomika gerokai nukentėjo.

Filmo kūrėjai pasakoja apie neva ukrainiečių platinamą dezinformaciją – „Telegram“ kanale „Arestovyčiaus valerijonas“ išplatintą vaizdą, neva Rusijoje išsimokėtinai galima įsigyti batoną.

Beveik 12 tūkst. sekėjų turinčiame „Telegram“ kanale dalijamasi pokštais ir įvairiais juokingais paveikslėliais.

„Viskame ieškokime pozityvo. Humoras padės mums nugalėti“, – ukrainietiškai rašoma kanalo apraše.

Telegram nuotr. /„Telegram“ programėlėje platinamas pokštas
Telegram nuotr. /„Telegram“ programėlėje platinamas pokštas

Atsiprašymai prieš kameras

Vos du šimtus kilometrų nuo Mariupolio nutolęs Melitopolio miestas Ukrainos pietuose Rusijos pajėgų buvo okupuotas pačioje karo pradžioje.

Kovo 18 dieną prorusiški „Telegram“ kanalai išplatino vaizdo įrašą, kuriame, anot jų, „paprastas vaikinas iš Melitopolio Andrejus Verbickis“ pasakoja, kaip Ukrainos ginkluotųjų pajėgų informacinės specialiosios pajėgos išplovė jam smegenis ir mokėjo vietos gyventojams, kad šie protestuotų prieš rusus.

Tai ne pirmas kartas, kai okupuotų Ukrainos miestų gyventojai verčiami prieš kameras atsiprašinėti rusų.

„Rusijos kariuomenė neatėjo žudyti žmonių, visa tai yra nesąmonė. Aš supratau, kad rusų kariuomenė čia atvyko kovoti su naciais, o ne su civiliais. O mitinguose dalyviams buvo mokama nuo 300 iki 500 grivinų“, – įraše pasakojo 25 metų Melitopolio gyventojas.

Baltarusių propagandiniame filme atsidūrusi „atsiprašymo“ ištrauka kiek paredaguota – uždengtas vandens ženklas, rodantis, kad pirmą kartą įrašą išplatino operatyvininkais save vadinantys Rusijos kariai.

Atsiprašymo prieš kamerą praktika Rusijoje paplito 2010-ųjų antroje pusėje. Manoma, kad jis atkeliavo iš Čečėnijos, kur vietos valdžios institucijas socialinėje žiniasklaidoje kritikuojantys žmonės dažnai priverčiami atsiprašyti per nacionalinę televiziją.

Youtube.com nuotr./Stop kadras iš Meritopolio gyventojo „atsiprašymo“
Youtube.com nuotr./Stop kadras iš Meritopolio gyventojo „atsiprašymo“

Netikra pirmoji ledi

Dar vienas filme pateikiamas „įrodymas“, kad ukrainiečiai neva patys apie save platina melagienas – tviteryje išplitusi nuotrauka, kurioje švedų karė pristatoma V.Zelenskio žmona.

„Prezidentas ir pirmoji ledi“ – skelbiama nuotraukoje. Tačiau tai nėra tiesa.

Daugiausiai šiuo vaizdu dalijosi Vakarų socialinių tinklų vartotojai, o ukrainiečiams tą daryti nebuvo jokio tikslo – V.Zelenskis neslepia savo žmonos, o socialiniuose tinkluose publikuojama ne viena visos šeimos nuotrauka, o Olena Zelenska net turi oficialią pirmosios ledi paskyrą socialiniame tinkle „Instagram“.

Iš tiesų šia karės nuotrauka prekiauja asociatyvių iliustracijų internetinės parduotuvės (angl. stock sites) – ją galima įsigyti „Istock“ ir „Alarmy“ svetainėse.

Nuotraukos apraše nurodoma, kad joje užfiksuota Ukrainos karė karinio parado, skirto 30 metų šalies nepriklausomybės dienai, repeticijos metu. Nurodyta ir data – praėjusių metų rugpjūčio 22 diena.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min