Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 15, 19:11

Ir policijos vadas, ir pabėgėlis: kaip rusų propaganda išnaudoja vieną nuotrauką

Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose pasirodė nemažai įrašų su nuotrauka vyro, kurio kūnas padengtas įvairiomis tatuiruotėmis, tarp kurių yra ir svastikų. Anksčiau buvo tvirtinama, kad tai – Ukrainos policijos vyriausiasis vadas, tačiau tai nėra tiesa. Kai kurie internautai tikina, kad jis – prieglobsčio Europoje prašantis pabėgėlis iš Ukrainos. Tai irgi tėra melas.
Artiomas Bonovas
Artiomas Bonovas-Zalesovas / Asmeninio archyvo nuotr.

Kiek anksčiau ši nuotrauka cirkuliavo socialiniuose tinkluose su prierašu „Tai Artiomas Bonovas, jis yra vyriausiasis Kyjivo policijos vadas“.

Taip buvo bandoma palaikyti propagandinį naratyvą, esą Rusija užpuolė Ukrainą, norėdama ją išlaisvinti nuo „nacistų“.

Ši nuotrauka pasirodė daugybėje „Facebook“ tinklo paskyrų įvairiomis kalbomis – prancūzų, čekų, lenkų, vokiečių ir kitomis.

Būtent šią nuotrauką panaudojo „Laisvas laikraštis“ iliustruodamas straipsnį, nesusijusį nei su nacizmu, nei su dešiniaisiais judėjimais – publikacijoje buvo kalbama, kad nuo šiol ukrainiečiai architektai ir statybų inžinieriai Lietuvoje galės apeiti dalį biurokratinių procedūrų ir lengviau patvirtinti savo kvalifikaciją.

A.Bonovo tikroji pavardė – Zalesovas. kaip pasakoja pats, pseudonimą „Bonovas“ pasiėmė dėl to, kad neformalios skinhedų subkultūros atstovai vadinami kaulagalviais (angl. „bonehead“).

Apie savo gyvenimą A.Bonovas daug pasakoja savo kanale „Youtube“ socialiniame tinkle.

Tarp gyvenimo įvykių jis mini, kad po 2014 metų, kai buvo pradėjęs dalyvauti pulko „Azov“ veikloje, netrukus nebegalėjo tęsti to, nes atsidūrė psichiatrijos ligoninėje, kur jam buvo, jo paties žodžiais tariant, diagnozuota šizofrenija.

Tiesa, kitame vaizdo įraše jis tvirtina, kad dėl teistumo į „Azov“ jis nebuvo priimtas. Oficialių dokumentų, kad jis tarnavo pulke, irgi nėra.

Asmeninio archyvo nuotr./Artiomas Bonovas
Asmeninio archyvo nuotr./Artiomas Bonovas

Liko Ukrainoje, bet ginklo negauna

Kai kurie Rusijos invaziją į Ukrainą palaikantys interneto vartotojai pastaruoju metu platino informaciją, neva A.Bonovas tapo pabėgėliu Lenkijoje.

„Štai tokie pas jus ir bėga į Europą. Jūs dar ne to sulauksite“, – po A.Bonovo nuotrauka ir tvirtinimu, kad jis neva gavo prieglobstį Lenkijoje, tvirtino vienas interneto vartotojas.

Lietuvoje pastaruoju metu aiškinama, neva A.Bonovas gavo prieglobstį Jungtinėje Karalystėje.

„Gal galite padėti Aleksandrui? Jis tarnavo Ukrainos armijoje, tačiau dabar buvo priverstas bėgti. Jam reikia namų Didžiojoje Britanijoje. Galbūt turite laisvą kambarį, kur galėtumėte jį įleisti pagyventi?“ – toks pabėgėlius iš Ukrainos pašiepiantis įrašas rusų ir anglų kalbomis platinamas Lietuvos informacinėje erdvėje.

Facebook.com/Socialiniuose tinkluose platinama manipuliacija
Facebook.com/Socialiniuose tinkluose platinama manipuliacija

Kaip aiškina pats A.Bonovas, iš Ukrainos jis nepasitraukė, o tokius gandus pakurstė tai, kad, prasidėjus Rusijos invazijai, jis nevykusiai pajuokavo savo draugams, esą gavo gerą darbą ir nevyks ginti Ukrainos.

Tiesa, tame pačiame vaizdo įraše jis užsimena, kad planai stoti į kovą kol kas liko neįgyvendinti, mat dėl jam diagnozuotos psichinės ligos A.Bonovui Ukrainoje neišduodamas ginklas.

„Aš nenoriu kasti apkasų, aš noriu kariauti“, – piktinasi vyras.

Kyjivo policijai nevadovavo

Oficialiame Kyjivo policijos interneto puslapyje nurodyta, kad šiuo metu įstaigai vadovauja Ivanas Michailovičius Vihivskis (ukr. Вигівський Іван Михайлович).

A.Zalesovas neminimas ir tarp buvusių šio miesto policijos vadovų.

Ukrainos nacionalinė policija nurodo pagrindinės nacionalinės policijos direktorato vadovybę, tačiau A.Zalesovo šiame sąraše nėra. Tai patvirtina, kad jis neturi ryšių su Kyjivo ar nacionaline policija.

Be to, Ukrainoje galioja įstatymas, draudžiantis dėvėti ir demonstruoti nacistinę simboliką, o tai reiškia, kad jokių pareigų valstybės tarnyboje A.Bonovas-Zalesovas negalėjo užimti.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min