Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Adamkus: Lietuvos partizanai buvo moralesni už tuomet pasaulį įtakos sferomis dalijusius valstybių vadovus

XX amžiaus viduryje Lietuvos partizanai buvo moralesni ir teisingesni, sąžiningesni ir vertesni pagarbos už tuomet pasaulį naujomis įtakos sferomis dalijusius didelių valstybių vadovus.
Valdas Adamkus
Valdas Adamkus / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Tai prezidentas Valdas Adamkus sakė šeštadienį Lietuvos karininkų ramovėje minėdamas Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos deklaracijos 60-ąsias metines.

„Susirinkome vedami istorinio teisingumo, pareigos Tėvynei ir žmogiškosios moralės. Susirinkome prisiminti to šviesos spindulio, kuris prieš šešis dešimtmečius bandė praplėšti okupacijos tamsą ir prasiveržti pro laisvę, demokratiją ir žmogiškumą pamynusią geležinę uždangą“, – tvirtino prezidentas.

Anot jo, 1949 metų vasario pradžioje į Balandiškio kaime esančią belangę kamaraitę susirinkę, o vėliau į Minaičių kaime įrengtą bunkerį persikėlę partizanų vadai atstovavo brandžiai ir sąmoningai tautos daliai.

„Jie gerai prisiminė savanorių kovas ir buvo patyrę okupantų žiaurumą. Todėl žinojo: laisvę reikia išsikovoti ir mokėti apginti, o demokratijos ir tiesos sėklas būtina puoselėti ir ugdyti“, – kalbėjo V.Adamkus.

Jis apgailestavo, kad nė vienas iš deklaraciją pasirašiusių signatarų nesulaukė meto, kai jų įžiebta laisvės ugnis prasiveržė į Lietuvą ir pakėlė žmones Laisvės kovai.

„Šiandien labai svarbu, kad jų gyvenimo pavyzdys ir puoselėtos vertybės bei idealai būtų perduoti jaunajai kartai ir taptų aiškiomis gairėmis valstybės kūrybos darbe“, – sakė prezidentas.

Lietuva ginklu priešintis sovietų okupacijai pradėjo 1944 m., ši kova tęsėsi iki 1953 m., kai buvo sunaikintos organizuotos Lietuvos partizanų struktūros, teigiama Prezidentūros pranešime spaudai.

Pirmieji partizanų būriai pradėjo kurtis 1944 m. vasaros pabaigoje, vėliau jie ėmė burtis į didesnius organizacinius vienetus: formavosi rinktinės, apygardos, sritys. Siekta suvienyti okupuotoje Lietuvoje veikusias karines teritorines partizanų struktūras, įsteigti organizaciją, kuri politinėmis ir karinėmis priemonėmis kovotų už šalies išsilavinimą, sudaryti bendrą politinę ir karinę ginkluotojo pasipriešinimo vadovybę.

1949 m. vasario 2-22 d. Minaičių kaime (Radviliškio r.) buvo sušauktas visos Lietuvos partizanų vadų suvažiavimas. 1949 m. vasario 16 d. LLKS Tarybos posėdyje priimta svarbiausia deklaracija, kurią pasirašė aštuoni posėdžio dalyviai: Vakarų Lietuvos partizanų srities vadas Jonas Žemaitis-Vytautas, Tauro apygardos vadas Aleksandras Grybinas-Faustas, Vakarų Lietuvos partizanų srities štabo viršininkas Vytautas Gužas-Kardas, LLKS Visuomeninės dalies viršininkas Juozas Šibaila-Merainis, Prisikėlimo apygardos štabo viršininkas Bronius Liesys-Naktis, Prisikėlimo apygardos vadas Leonardas Grigonis-Užpalis, Pietų Lietuvos partizanų srities vadas A. Ramanauskas-Vanagas ir LLKS Tarybos prezidiumo sekretorius Petras Bartkus-Žadgaila.

Deklaracija kartu su kitais Lietuvos partizanų vadų suvažiavime priimtais dokumentais sudarė teisinį ir politinį Lietuvos ginkluotojo pasipriešinimo pagrindą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius